Dřevoprodej online a kamenná prodejna

LETNÍ AKCE na terasové dlaždice – nejlevnější na trhu! Nakupujte nyní se ▶ slevou až -51 % ◀

Horké koupele a sauny: Jsou prospěšné pro vaše srdce?

Vloženo: 21. 11. 2022

Časté saunování nebo koupání v horké vodě může pomoci se snížením rizika srdečních problémů. Jaké další benefity může mít pro vaše zdraví pobyt v horku?

Relaxaci, kterou vám tyto blahodárné procedury poskytují, je dobré zařazovat pravidelně. Nejen, že snížíte riziko srdečních onemocnění, ale (podle několika studií) také riziko mrtvice.

Pozor: Vysoké teploty – ať už ve vaně nebo v sauně – rozšiřují cévy, což má za následek snížení krevního tlaku. A tak by si měli dávat pozor zejména ti, kteří na nízký tlak trpí.

Saunování či horká vana ideálně pravidelně

Pro dlouhodobé přínosy tohoto druhu relaxace je důležitá pravidelnost. Stejně jako tomu je u pravidelného cvičení a výživného stravování. Právě v kombinaci s těmito faktory, lze podpořit zdraví srdce nejlépe.

Samozřejmostí kromě omezení nezdravých návyků, například kouření, je v případě saunování důležité myslet na výběr kvalitního dřeva pro lavicová prkna a obložení. Zajistíte tak bezpečné prostředí, aby nedocházelo k popálení nebo u citlivějších jedinců k jiným alergickým reakcím.


Bezpečné a kvalitní dřevo pro vaši novou saunu

▶ Saunové palubky

▶ Lavičková saunová prkna

▶ Lišty do sauny

▶ Saunové příslušenství


Pozor na nevhodné dřevo do sauny

Jaké dřevo je pro stavbu sauny nevhodné? Velmi tvrdé dřeviny jako je buk nebo dub. U obou hrozí během sezení v sauně popálení, protože jsou vysoce tepelně vodivé.

Stejně nevhodné jsou borovice či modřín, které obsahují smolné pryskyřice, jež se v horku mohou dostávat ven. Neplatí pro dřeviny ThermoWood!

Japonská tradice horkých koupelí

V Japonsku je koupání ve vaně kulturní tradicí. Zde také proběhla rozsáhlá studie, které se zúčastnilo desítky tisíc respondentů a trvala 20 let.

 • Podle této studie se 72 % účastníků koupalo téměř denně, a právě ti měli až o 28 % nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění a o 26 % nižší riziko mrtvice,
 • ve srovnání s lidmi, kteří se koupali v horké vodě méně než dvakrát za týden.

Proč tomu tak je?

Příznivým aspektem koupelí je tlak vody na tělo, který zvyšuje srdeční činnost a srdce tak pumpuje větší objem krve. 

Ideální teplota vody

A jaká je vlastně teplota vody, ve které je dobré si posedět okolo 30 minut?

Je to 38 °C až 40 °C.

Zkušení Japonci si tuto lázeňskou péči dopřávají při 40 °C až 41,6 °C.

Saunování ve Finsku

Také Finové mají svou zdravou tradici - saunování. Tato tradice sahá až tisíce let do minulosti. Dle několika studií je časté oddávání se této proceduře přínosné hned z několika důvodů:

 • snižuje krevní tlak
 • a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění včetně infarktu a mrtvice.

Je tomu tak proto, že se

 • zlepšuje činnost cévních funkcí,
 • snižuje hladina cholesterolu,
 • snižuje se zánět v těle a mnoho dalšího. 

Příznivý vliv nejen na srdeční činnost má i samotná relaxace v horké, klidné, dřevěné sauně, kde je příjemné přítmí a teplota od 80°C-100°C (Zdroj).

Sauna doma, ano či ne?

Pokud pro to máte prostor u vás doma či na zahradě, je jednou z nejlepších investic do zdraví právě výstavba sauny.

Jaké palubky se hodí nejlépe? Pro výstavbu sauny jsou nejvhodnější palubky ze dřeva, které jsou vhodné do vysokoteplotních prostor. Ideálními dřevinami jsou pro své vlastnosti osika a lípa, a to pro opěrky i lavice či vybavení uvnitř sauny včetně doplňků.

Obě dřeviny:

 • se snadno zpracovávají,

 • mají krásný vzhled,

 • výbornou tepelnou vodivost a

 • nevylučují pryskyřici, takže nehrozí popálení.

Již po jednom sezení v sauně se dostaví fyzické i psychické uvolnění v podobě:

 • odstranění stresu, 

 • zmírnění bolesti kloubů či svalů a 

 • kromě toho budete mít krásnější pleť a 

 • lepší spánek. 

Z dlouhodobého hlediska jsou sauna i horké koupele prospěšné pro naše srdce.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5,0/5 (počet hlasů: 6)

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 21. 11. 2022

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 21. 11. 2022

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více

5 důvodů, proč postavit terasu z WPC prken

Vloženo: 21. 11. 2022

WPC prkna kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Tento inovativní materiál je ideální pro venkovní použití. Terasa z WPC je k nerozeznání od dřevěných a chůze naboso po nich se téměř neliší od chůze po dřevě. Při doteku jsou hladké a na slunci se tolik nepřehřívají. Navíc mají několik výhod, o kterých se dočtete v našem článku. 

Číst více