Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Teplejší domov za pár okamžiků – s našimi dřevěnými briketami! Nižší cena, vysoká výhřevnost.

Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo

Vloženo: 14. 12. 2022

Dřevo je organický materiál a s přibývajícími léty může ztratit svoji původní barvu a vzhled. Obzvláště to platí tehdy, je-li vystaveno povětrnostním vlivům, slunci, vlhkosti a vodě. Spolu se stárnutím dřeva může nabývat šedého odstínu.

Lze to napravit? Dobrou zprávou je, že ano. Renovace starého dřeva ve většině případů obnoví jeho původní krásu a následný olejový nátěr mu poskytne dlouhodobou ochranu.

Proč dřevo šedne?

Dřevo a jeho stárnutí zásadně ovlivňuje:

 • sluneční záření, především UV záření a

 • voda.

UV záření představuje rozhodující negativní složku, která vyvolává fotochemickou reakci v důsledku čehož dochází k fotodegradaci dřeva až do hloubky 3 mm.

Co přesně způsobuje šednutí?

Může za to organická sloučenina lignin, který má velmi dobré absorpční schopnosti UV záření, a který právě podléhá samotné fotodegradaci.

Za současného působení kyslíku dochází k fotooxidační reakci a povrch se mění:

 • zdrsní,

 • může praskat,

 • žloutnout či hnědnout.

Tato barevná vrstva dále zintenzivňuje fotodegradační proces. Dešťová voda způsobuje, že na povrchu vzniká nerozpustná šedá vrstva, zatímco žluté či hnědé degradační produkty se odplavují pryč.

Platí, že v interiéru se změny zbarvení projevují větším hnědnutím, ovšem venkovní dřevo se zbarvuje do šedých odstínů. Tato šedá vrstva je odolná proti další degradaci vzniklé UV zářením. Složení dřeva pod touto vrstvou zůstává beze změny.

Čištění starého a zašedlého dřeva

S blížícím se jarem se mnoho majitelů:

 • dřevěných teras,

 • fasád

 • pergol,

 • zahradního nábytku a

 • jiných dřevěných ploch,

zabývá otázkou čištění dřeva.

Kdo by nechtěl navrátit dřevu přirozenou barvu a nový vzhled? Dobrou zprávou je, že existuje snadný způsob. Stačí zvolit speciální čistící prostředek, který působí účinně do hloubky a zašedlé dřevo účinně:

 • vyčistí,

 • oživí

 • navrátí mu jeho původní charakter.

Renovace nátěru dřeva patří k pravidelné rutinní péči o dřevěné vybavení. A vy se teď dozvíte, jak na to.

Jak postupovat s čistícími prostředky na dřevo

Přečtěte si 5 jednoduchých kroků, jak na to.

 1. Zvolte si kvalitní produkt na čištění

Je dobré dbát na složení přípravku, aby byl ekologický. Při práci s ním nebudete vystavení škodlivým výparům přípravku a práce s ním půjde lépe.

Odšeďovač dřeva značky Biofa je koncentrovaný a dokáže rychle, snadno, důkladně a zároveň jemně odstranit nežádoucí zbarvení dřeva, jako je například šedé i zazelenalé – a to z olejovaných i neošetřených ploch. Po jeho použití se vaše dřevo:

 • oživí a

 • rozjasní.

Čistič pro exteriéry stejné značky je rovněž velmi účinný a šetrně vyčistí zašedlé ošetřené i neošetřené povrchy z tvrdého i měkkého dřeva. Kromě toho, že čistí a oživuje, tak také:

 • zesvětluje šedé dřevo,

 • navrací původní barvu a

 • přirozený charakter.

 1. Před začátkem důkladně očistěte dřevěné plochy od špíny, pylu či nepořádku 

Čištění dřevěné terasy se proto zprvu může zdát jako náročný úkol, ale s vhodným produktem a pečlivostí docílíte toho, že bude vypadat zase jako nová. Pokud byste chtěli zvětralou vrstvu odstraňovat mechanicky, tedy broušením, bylo by to náročnější.

 1. Ochranné pomůcky

Před nanášením přípravků na dřevo nezapomeňte na ochranné pomůcky jako jsou rukavice a pracovní oblečení. Dále je dobré mít připravený hadřík bez vláken nebo štětec, kartáč a smirek.

 1. Přípravek otestujte

Jak jsme si řekli na začátku, pod tenkou zvětralou vrstvou zašedlého dřeva je zdravé dřevo, jehož složení se nezměnilo. Před použitím čistícího prostředku jej otestujte na malé ploše, abyste zjistili, jak funguje. Po otestování naneste potřebné množství přípravku na celou plochu, nechte působit a sledujte, jak začíná proces odstraňování zašlého šedého povrchu.

 1. Následná ochrana

Po použití odšeďovače dřeva jej doporučujeme ještě naolejovat. Impregnace dřeva zajistí nejen krásný vzhled, ale také tolik potřebnou dlouhodobou ochranu proti:

 • plísním,

 • vodě a vlhkosti,

 • proti houbám, škůdcům, hnilobě

 • a především proti UV záření.

Pravidelná péče pomocí oleje na dřevo poskytne optimální dlouhodobou ochranu a vy tak nebudete muset přistupovat k opakovanému častému odšeďování.

Jak dokonale vyčistit dřevo - shrnutí 

Stárnutí dřeva a s tím související změny zbarvení nebo šednutí jsou přirozeným procesem, ke kterému dochází u všech dřevin. Vliv vnějšího prostředí tomu jen přispívá.

Za pomoci účinných ekologických prostředků lze získat původní krásu dřeva, a to pouhým odstraněním tenké vrstvy zašedlého povrchu.

Odšeďovač šetrně odstraní svrchní část zašlé plochy, přičemž zachová krásu zdravého dřeva nacházejícího se pod touto nežádoucí vrstvou.

Původní krásné dřevo se odhalí, a aby bylo ošetření dřeva perfektní, je dobré ještě nanést olejový nátěr nebo olejovou barvu pro dlouhotrvající ochranu.

▶ Všechny potřebné oleje, barvy a laky najdete zde

Kdybyste měli dotaz, neváhejte nás kontaktovat.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 4)

Inspirace pro vaši novou saunu: Co se podařilo našim zákazníkům svépomocí?

Vloženo: 14. 12. 2022

Jste pravidelným návštěvníkem sauny? Saunování je skvělý způsob, jak zregenerovat unavené tělo a dopřát mysli dokonalou relaxaci v tichu, teple a pohodlí. Sauna se, podobně jako ve Finsku, stává doplňkem v domácnosti. Pokud i vy uvažujete, že byste si ji domů pořídili, tento článek vás jistě inspiruje a motivuje. Skutečné fotky našich zákazníků vám dodají odvahu začít s realizací.

Číst více

Vyvýšené a prodloužené postele na míru

Vloženo: 14. 12. 2022

Spánek je biologickou nutností a jeho kvalita ovlivňuje naše celkové zdraví. Existuje několik zásad pro zdravý spánek a jednou z nich je uzpůsobení ložnice pro vaše maximální uvolnění. Výběr pohodlné postele je proto nejdůležitějším krokem i zárukou toho, že se ráno budete budit odpočatí a plní energie. Pokud máte individuální požadavky či potřeby a váháte, zda investovat do postele na míru, následující řádky vám pomohou se rozhodnout.


 
Číst více

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 14. 12. 2022

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více