Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Chystáte se k nám na prodejnu? Přečtěte si informace o dočasné objížďce. 

Podlaha na terasu – 3 nejlepší varianty dřevěných terasovek

Vloženo: 26. 7. 2021

Každé dřevo je bezesporu krásné, ale existují tři typy dřevěných terasovek, které se pro své výjimečné vlastnosti hodí do exteriéru lépe než jiné. Taková podlaha na terasu totiž vydrží větší zátěž i působení vnějších vlivů, a přitom si zachová perfektní vzhled po dlouhá léta. O které venkovní podlahy se jedná?

Pevná a odolná podlaha na terasu ze severského dřeva

 

Evropské stromy máme rádi, terasová prkna z nich vyrobená ale zdaleka nedosahují takových kvalit jako ta severská, která se vyrábí z dřevin rostoucích v extrémně náročných podmínkách.

 

Tím, že jsou severský smrk, severská borovice a severský modřín vystaveny velmi nízkým teplotám a vyskytují se v nehostinných půdách, rostou pomaleji a mají hustší letokruhy. Díky tomu si umí velmi dobře poradit s výraznými výkyvy podnebí a jsou mnohem pevnější a odolnější.

 

Mezi favority patří podlahy na terasu ze sibiřského modřínu. Vyžadují jen minimální údržbu a hodí se na jakýkoliv typ terasy, klidně i k bazénu. Pro venkovní použití je sibiřský modřín asi vůbec nejlepším typem dřeviny.

 

Obrázek: Terasové prkno sibiřský modřín

Dřevěná podlaha na terasu ThermoWood s trojnásobně delší životností

 

ThermoWood neboli tepelně upravené dřevo prochází teplotou nejčastěji okolo 212 °C, čímž se až o 90 % snižuje prohnutí materiálu a o 30–50 % absorpce vlhkosti materiálu.

 

Terasová prkna s touto úpravou jsou velmi odolná, pevná a s grácií dokáží ustát útoky hniloby a dřevokazného hmyzu. Navíc se vlivem tepla zvýrazní struktura dřeva a lehce se změní jejich barva – krásně zezlátnou.

 

O ThermoWood a jeho ekologičnosti, typech a způsobech použití jsme se více rozepsali v článku Terasová prkna a dlaždice ThermoWood – více než ozdoba exteriéru, kde najdete také několik praktických tipů k jeho pokládce.

 

Obrázek: Terasové dlaždice ThermoWood

WPC podlaha na terasu jako dokonalá kombinace dřeva a plastu

 

Sice se nejedná o 100% dřevo, ale své místo zde určitě má. Podlaha na terasu WPC neboli Wood-plastic composite je kompozitní materiál složený z 60 % z dřevěné moučky, 30 % z polyethylenu a 10 % pojidla (lepidla) a spojuje v sobě výhody dřevěných a plastových polymerů.

 

Dřevoplast výborně odolává vlhkosti, slunci i mrazu, v průběhu času neztrácí svou barvu, nedeformuje se a perfektně odolává dřevokaznému hmyzu a hnilobě ze všech stran. Venkovní podlahy na terasu z WPC navíc není potřeba ničím natírat, olejovat ani impregnovat a jejich celková údržba je velmi snadná – stačí zamést nebo běžně očistit jarovou vodou.

 

Obrázek: WPC terasová prkna

Jaká je nejlepší dřevěná podlaha na terasu?

 

Jednoduše taková, která splňuje nároky na náročné podmínky, v nichž se bude během celého roku nacházet. Jestliže bude podlaha na terasu denně vystavena agresivním slunečním paprskům, prudkému dešti nebo mrazu, měla by být pevná, odolná a stabilní.

 

Pokud plánujete podlahu na terasu vybudovat kolem bazénu, hledejte takovou, která bude dostatečně rezistentní vůči vodě, tvarově stálá, snadná na údržbu, s protiskluzovým povrchem a ideálně také dokonale hladká, abyste po ní mohli chodit naboso a nebáli se, že si do nohy zadřete třísku. Těmto požadavkům asi nejlépe odpovídají WPC dřevoplastové terasy, které jsou k dostání ve dvou barevných variantách: Ivory White a Bangikrai.

 

Obrázek: Terasa u bazénu, ilustrační foto

Luxusní vs. levná podlaha na terasu

 

Skvěle vypadají jak bezvadná terasová prkna v kvalitě A z vyšší cenové kategorie, tak i ta v kvalitě B, kterým sluší suky a drobné nedokonalosti a dodávají jim na originalitě. Levná podlaha na terasu z „béčkových“ terasovek tedy v žádném případě nemusí znamenat horší vzhled. A jestliže sáhnete po severském dřevě, můžete si být jisti, že i jejich kvalita bude na velmi vysoké úrovni. 

 

Při výběru dřevěné podlahy na terasu nicméně doporučujeme pohlídat si, zda množství suků, barva, délka i kvalita odpovídá inzerovaným parametrům a ceně dřeva. Prodejce volte podle referencí nebo se na podlahovou krytinu zajeďte osobně podívat.

 

Další tipy: jak terasu vybudovat, zastřešit a čeho se vyvarovat

 

Při nákupu a stavbě nové zahradní terasy je důležitý nejen použitý materiál, ale rovněž další faktory, které vám pobyt na ní o mnoho zpříjemní:

 
  • Vhodné místo, které není příliš blízko stromů, takže nebudete muset z terasy pravidelně odklízet listí, a které je situováno na správnou světovou stranu podle toho, zda chcete mít na terase dostatek slunce a tepla, nebo spíše chládek a stín.

  • Velikost terasy, na kterou se vejde veškeré zázemí pro maximální komfort vás i vašich hostů. Tedy je potřeba počítat s prostorem pro zahradní nábytek, případně gril, lehátka apod.

  • Způsob zastínění, abyste se měli kam schovat před deštěm nebo horkým letním sluncem. Použít můžete jak osvědčené mechanické způsoby (sklo, markýzu, slunečník, ocelové zastřešení či dřevěnou pergolu) nebo si můžete vyhrát v přírodním duchu a vysadit kolem stromy, případně aplikovat rákosové či textilní panely.

 

Obrázek: Terasa, pohled shora, ilustrační foto


Určitě se také vyplatí poučit se z chyb ostatních. Zeptejte se sousedů a známých, kteří již podlahu na terase mají, s čím jsou spokojení a co by naopak udělali jinak.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.3/5 (počet hlasů: 7)

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 26. 7. 2021

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více

Masivní postele na míru - 5 důvodů, proč koupit postel u ISPAS

Vloženo: 26. 7. 2021

Pro výrobu našich dřevěných postelí používáme kvalitní masivní dřevo, nikoliv dýhy. Domácí montáž je snadná a co je ještě lepší, postele můžete opakovaně demontovat a smontovat. Vliv na kvalitu a pevnost spojů to mít nebude. Ptáte se proč? Pro jejich konstrukci používáme materiály větších tlouštěk a kvalitnější technologii spojů.

Přečtěte si níže, proč je dobré investovat do kvalitní postele z masivu a na to, proč jsou právě postele od nás tou pravou volbou přímo pro vás.

Číst více

Srovnání teras: hladká vs. drážkovaná

Vloženo: 26. 7. 2021

Terasa musí vzhledem ke svému umístění celoročně čelit nepřízním počasí, povětrnostním podmínkám i UV záření. Správnou volbou jejího povrchu a následnou možností jej efektivně ošetřovat, zajistíte vaší terase delší životnost. V našem článku najdete srovnání dvou typů teras, díky kterému porozumíte rozdílům a můžete se tak informovaně rozhodnout, jaká terasová prkna koupit.

Číst více