Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

Podlaha na terasu – 3 nejlepší varianty dřevěných terasovek

Vloženo: 26. 7. 2021

Každé dřevo je bezesporu krásné, ale existují tři typy dřevěných terasovek, které se pro své výjimečné vlastnosti hodí do exteriéru lépe než jiné. Taková podlaha na terasu totiž vydrží větší zátěž i působení vnějších vlivů, a přitom si zachová perfektní vzhled po dlouhá léta. O které venkovní podlahy se jedná?

Pevná a odolná podlaha na terasu ze severského dřeva

 

Evropské stromy máme rádi, terasová prkna z nich vyrobená ale zdaleka nedosahují takových kvalit jako ta severská, která se vyrábí z dřevin rostoucích v extrémně náročných podmínkách.

 

Tím, že jsou severský smrk, severská borovice a severský modřín vystaveny velmi nízkým teplotám a vyskytují se v nehostinných půdách, rostou pomaleji a mají hustší letokruhy. Díky tomu si umí velmi dobře poradit s výraznými výkyvy podnebí a jsou mnohem pevnější a odolnější.

 

Mezi favority patří podlahy na terasu ze sibiřského modřínu. Vyžadují jen minimální údržbu a hodí se na jakýkoliv typ terasy, klidně i k bazénu. Pro venkovní použití je sibiřský modřín asi vůbec nejlepším typem dřeviny.

 

Obrázek: Terasové prkno sibiřský modřín

Dřevěná podlaha na terasu ThermoWood s trojnásobně delší životností

 

ThermoWood neboli tepelně upravené dřevo prochází teplotou nejčastěji okolo 212 °C, čímž se až o 90 % snižuje prohnutí materiálu a o 30–50 % absorpce vlhkosti materiálu.

 

Terasová prkna s touto úpravou jsou velmi odolná, pevná a s grácií dokáží ustát útoky hniloby a dřevokazného hmyzu. Navíc se vlivem tepla zvýrazní struktura dřeva a lehce se změní jejich barva – krásně zezlátnou.

 

O ThermoWood a jeho ekologičnosti, typech a způsobech použití jsme se více rozepsali v článku Terasová prkna a dlaždice ThermoWood – více než ozdoba exteriéru, kde najdete také několik praktických tipů k jeho pokládce.

 

Obrázek: Terasové dlaždice ThermoWood

WPC podlaha na terasu jako dokonalá kombinace dřeva a plastu

 

Sice se nejedná o 100% dřevo, ale své místo zde určitě má. Podlaha na terasu WPC neboli Wood-plastic composite je kompozitní materiál složený z 60 % z dřevěné moučky, 30 % z polyethylenu a 10 % pojidla (lepidla) a spojuje v sobě výhody dřevěných a plastových polymerů.

 

Dřevoplast výborně odolává vlhkosti, slunci i mrazu, v průběhu času neztrácí svou barvu, nedeformuje se a perfektně odolává dřevokaznému hmyzu a hnilobě ze všech stran. Venkovní podlahy na terasu z WPC navíc není potřeba ničím natírat, olejovat ani impregnovat a jejich celková údržba je velmi snadná – stačí zamést nebo běžně očistit jarovou vodou.

 

Obrázek: WPC terasová prkna

Jaká je nejlepší dřevěná podlaha na terasu?

 

Jednoduše taková, která splňuje nároky na náročné podmínky, v nichž se bude během celého roku nacházet. Jestliže bude podlaha na terasu denně vystavena agresivním slunečním paprskům, prudkému dešti nebo mrazu, měla by být pevná, odolná a stabilní.

 

Pokud plánujete podlahu na terasu vybudovat kolem bazénu, hledejte takovou, která bude dostatečně rezistentní vůči vodě, tvarově stálá, snadná na údržbu, s protiskluzovým povrchem a ideálně také dokonale hladká, abyste po ní mohli chodit naboso a nebáli se, že si do nohy zadřete třísku. Těmto požadavkům asi nejlépe odpovídají WPC dřevoplastové terasy, které jsou k dostání ve dvou barevných variantách: Ivory White a Bangikrai.

 

Obrázek: Terasa u bazénu, ilustrační foto

Luxusní vs. levná podlaha na terasu

 

Skvěle vypadají jak bezvadná terasová prkna v kvalitě A z vyšší cenové kategorie, tak i ta v kvalitě B, kterým sluší suky a drobné nedokonalosti a dodávají jim na originalitě. Levná podlaha na terasu z „béčkových“ terasovek tedy v žádném případě nemusí znamenat horší vzhled. A jestliže sáhnete po severském dřevě, můžete si být jisti, že i jejich kvalita bude na velmi vysoké úrovni. 

 

Při výběru dřevěné podlahy na terasu nicméně doporučujeme pohlídat si, zda množství suků, barva, délka i kvalita odpovídá inzerovaným parametrům a ceně dřeva. Prodejce volte podle referencí nebo se na podlahovou krytinu zajeďte osobně podívat.

 

Další tipy: jak terasu vybudovat, zastřešit a čeho se vyvarovat

 

Při nákupu a stavbě nové zahradní terasy je důležitý nejen použitý materiál, ale rovněž další faktory, které vám pobyt na ní o mnoho zpříjemní:

 
  • Vhodné místo, které není příliš blízko stromů, takže nebudete muset z terasy pravidelně odklízet listí, a které je situováno na správnou světovou stranu podle toho, zda chcete mít na terase dostatek slunce a tepla, nebo spíše chládek a stín.

  • Velikost terasy, na kterou se vejde veškeré zázemí pro maximální komfort vás i vašich hostů. Tedy je potřeba počítat s prostorem pro zahradní nábytek, případně gril, lehátka apod.

  • Způsob zastínění, abyste se měli kam schovat před deštěm nebo horkým letním sluncem. Použít můžete jak osvědčené mechanické způsoby (sklo, markýzu, slunečník, ocelové zastřešení či dřevěnou pergolu) nebo si můžete vyhrát v přírodním duchu a vysadit kolem stromy, případně aplikovat rákosové či textilní panely.

 

Obrázek: Terasa, pohled shora, ilustrační foto


Určitě se také vyplatí poučit se z chyb ostatních. Zeptejte se sousedů a známých, kteří již podlahu na terase mají, s čím jsou spokojení a co by naopak udělali jinak.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.3/5 (počet hlasů: 7)

5 důvodů, proč postavit terasu z WPC prken

Vloženo: 26. 7. 2021

WPC prkna kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Tento inovativní materiál je ideální pro venkovní použití. Terasa z WPC je k nerozeznání od dřevěných a chůze naboso po nich se téměř neliší od chůze po dřevě. Při doteku jsou hladké a na slunci se tolik nepřehřívají. Navíc mají několik výhod, o kterých se dočtete v našem článku. 

Číst více

Udírna svépomocí: Jednoduchý návod na stavbu

Vloženo: 26. 7. 2021

Postavte si svoji dřevěnou udírnu svépomocí a vykouzlete jedinečnou atmosféru s vůní uzených dobrot. Kdo by neznal klíčovou scénu z filmu Slavnosti sněženek, kde se udí - kouř vinoucí se z udírny a klobásky, na které se sbíhají sliny. Ano, i takto může vypadat udírna postavena s minimem materiálů: pár desek, topeniště, kouřovod a strop z kabátu. Uzení potravin je tradiční úprava potravin známá po staletí. Pokud vás lákají tradice a táhne vás to zpět ke kořenům, máme pro vás jednoduchý návod, jak postavit udírnu.
 

Číst více

Inspirace pro vaši novou saunu: Co se podařilo našim zákazníkům svépomocí?

Vloženo: 26. 7. 2021

Jste pravidelným návštěvníkem sauny? Saunování je skvělý způsob, jak zregenerovat unavené tělo a dopřát mysli dokonalou relaxaci v tichu, teple a pohodlí. Sauna se, podobně jako ve Finsku, stává doplňkem v domácnosti. Pokud i vy uvažujete, že byste si ji domů pořídili, tento článek vás jistě inspiruje a motivuje. Skutečné fotky našich zákazníků vám dodají odvahu začít s realizací.

Číst více