Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Teplejší domov za pár okamžiků – s našimi dřevěnými briketami! Nižší cena, vysoká výhřevnost.

Srovnání teras: hladká vs. drážkovaná

Vloženo: 23. 6. 2023

Terasa musí vzhledem ke svému umístění celoročně čelit nepřízním počasí, povětrnostním podmínkám i UV záření. Správnou volbou jejího povrchu a následnou možností jej efektivně ošetřovat, zajistíte vaší terase delší životnost. V našem článku najdete srovnání dvou typů teras, díky kterému porozumíte rozdílům a můžete se tak informovaně rozhodnout, jaká terasová prkna koupit.

Co se v tomto článku dozvíte?

1. Jaké jsou nejprodávanější typy povrchů teras

2. Srovnání těchto typů teras ze dřeva

3. Shrnutí 

Jaké jsou typy povrchů dřevěných teras

Mezi dvou základní typy povrchů dřevěných teras, které se při stavbě používají, patří:

 • hladká,
 • drážkovaná.

Případně lze oba povrchy zkombinovat.

Dřevo patří k nejkrásnějším materiálům, které se při stavbě teras používají.

Hlavní výhody jsou:

 • přirozený vzhled,
 • bezpečnost dřevěných podlah,
 • nízká tepelná vodivost dřeva (oceníte hlavně v létě),
 • jednoduchá údržba.

Srovnání obou typů teras ze dřeva

Vzhled terasy, kromě výběru pohledové strany terasových prken, může ovlivnit i šířka terasových prken nebo to jaký bude použit spojovací materiál, tedy jak budou desky připevněny k podkladu.

Tabulka hladká vs. drážkovaná

Zde je stručné srovnání dvou typů povrchů terasy – hladké a drážkované:

Vlastnosti Hladká terasa Drážkovaná terasa
Vzhled ✅ Elegantní, jednoduchý, minimalistický i moderní.  ✅ Atraktivní, netradiční, originální a extravagantní.
Protiskluznost ✅ Povrch dřeva může být kluzký, zejména když je mokrý. Tomu lze snadno předejít pečlivou údržbou/úklidem, aby dřevo dobře vyschlo.* ✅ Drážky zejména při chůzi napříč, mohou poskytovat odolnost proti skluzu za mokra. Ve směru drážek hrozí riziko smyku. 
Údržba ✅ Hladká a rovná terasa ze dřeva se snadno udržuje. To ocení majitelé teras zejména tehdy, když je potřeba údržbu jednou za čas provést důkladněji.  ✅ Drážkovaná terasa ze dřeva může mít tendenci zachytávat nečistoty ve svých drážkách, obecně ale vyžaduje méně častou údržbu než hladká terasa. To neplatí, když je mokro.
Odolnost a životnost ✅ Bez vhodné ochrany, jako je nátěr nebo povrchová úprava, může být náchylná ke známkám poškrábání. Ovšem hladká terasová prkna lépe vysychají, má proto větší odolnost a životnost. Opravy jsou snadné. ✅ Drážky na povrchu terasy mohou pomoci skrýt drobná poškrábání. V důsledku nedokonalé údržby se však v drážkách mohou udržovat nežádoucí mikroorganismy, a to zejména v případech, kdy drážky nejsou správně hluboké nebo jsou špatně umístěné.
Pohodlí při užívání ✅ Hladký povrch terasy je příjemný pro chůzi naboso i pro odpočinek. ✅ Drážky jsou příjemné na dotek, méně pro chůzi. V létě však zabraňují přímému kontaktu s horkým povrchem terasy.
Odvodnění ✅ Hladký povrch terasy má tendenci zadržovat vodu a vytvářet na něm kaluže.** ✅ Drážky vytváří kanálky, které pomáhají odvádět vodu a snižují množství stojaté vody.

* Ve skutečnosti totiž kluzký povrch způsobují přítomné řasy či houby, kterým se daří v mokrém prostředí. Samotná dřevěná vlákna nasáklá vodou jsou totiž spíše přilnavá, neboť dřevo je přirozeně vláknitý materiál který není kluzký, ani když je mokro.

** Nutné dodržet sklon terasy. Obecně se doporučuje minimální sklon 2 % směrem od budovy.

Shrnutí 

Terasa je rozšířením obytné části i oázou klidu zároveň.

Měla by poskytovat co největší pohodlí, takže ve výsledku je spíše otázkou vkusu, který z typů srovnávaných povrchů teras se vám vzhledem zamlouvá více. Jestli originální terasová prkna s drážkou nebo hladká, která dají lépe vyniknout kresbě dřeva.

Jak je terasa praktická

Před stavbou terasy je dobré zohlednit také praktičnost:

 1. Čím bude podlaha terasy nejčastěji zatěžována?
 2. Budete po ní jezdit kočárkem?
 3. Chodit po ní převážně bosky nebo například v podpatkách?
 4. Nebo vám bude sloužit pro grilování?

Nebojte se být kreativní

Jak jsme již uvedli výše, lze oba typy povrchů také zkombinovat. Není to neobvyklé a dosáhnete tím netradičního atraktivního vzhledu vaší krásné terasy. Obecně totiž platí, že dřevo je materiál, který nabízí různé možností vzhledu i barevných odstínů. 

Výhody terasy

Cílem je totiž pobyt na dřevěné terase, která přináší řadu benefitů. Dřevo má:

 • skvělé akustické vlastnosti a
 • pomáhá udržovat příjemnou teplotu.

Terasa vám poskytuje klidné, pohodlné místo pro vaši relaxaci nebo naopak soustředěnou práci.

Navštivte naše stránky nebo kamennou prodejnu a neváhejte se na nás obrátit s vašimi dotazy, rádi vám pomůžeme.

https://www.ispas.cz/terasova-prkna


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 1)

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 23. 6. 2023

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více

Masivní postele na míru - 5 důvodů, proč koupit postel u ISPAS

Vloženo: 23. 6. 2023

Pro výrobu našich dřevěných postelí používáme kvalitní masivní dřevo, nikoliv dýhy. Domácí montáž je snadná a co je ještě lepší, postele můžete opakovaně demontovat a smontovat. Vliv na kvalitu a pevnost spojů to mít nebude. Ptáte se proč? Pro jejich konstrukci používáme materiály větších tlouštěk a kvalitnější technologii spojů.

Přečtěte si níže, proč je dobré investovat do kvalitní postele z masivu a na to, proč jsou právě postele od nás tou pravou volbou přímo pro vás.

Číst více

Překližka nebo spárovka: co vybrat a proč?

Vloženo: 23. 6. 2023

Mají všestranné využití, práce s nimi je snadná a dají se upravit do požadovaných rozměrů. Řeč je o spárovkách a překližkách. Ačkoliv se jedná o lepené desky ze dřeva, mají několik rozdílů, které vám v našem článku přehledně a stručně popíšeme. V budoucnu se tak budete snadněji, a hlavně informovaně rozhodovat, pro kterou z nich se při úpravách vašeho domova rozhodnout.

Číst více