Jak postavit pergolu ze dřeva [svépomocí] krok za krokem

Vloženo: 12. 5. 2020

Postavit pergolu je o to jednodušší, když přesně víte, co od ní očekáváte. A tu dřevěnou je navíc i docela snadné si vyrobit sám. Pokud patříte mezi kutily a milovníky dřeva, poradíme vám, co si ujasnit, než se pustíte do díla, a jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí, aby vám nabídla příjemný stín a dělala radost od jara do zimy.

Stavba pergoly – příprava před začátkem

 

Aby šla samotná stavba pergoly jako po másle, vyplatí se důkladná příprava a znalost všech pro a proti. Materiál, podlaha, způsob zastřešení a další faktory totiž určí životnost vaší nové terasy a komfort, se kterým si budete užívat pobyt na ní.

 

Pojďme se podívat, co je potřeba znát.

Ujistěte se, že to jde aneb stavební povolení

 

Ne vždy je možné pergolu postavit jen tak, bez papírování. Raději se proto vždy ujistěte, že na tu vaši se nevztahuje stavební povolení.

 

Rozhodující jsou obvykle rozměry pergoly. Zákon č. 183/2006 Sb. uvádí, že stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nepotřebuje stavba:

 
 • s jedním nadzemním podlažím,

 • do 25 m2 zastavěné plochy,

 • do maximální výšky 5 m.

 

V případě, že má vaše pergola snů rozměry větší, musíte požádat o souhlas nebo územní rozhodnutí o umístění stavby. Více o tom zjistíte v §96 zákona č. 183/2006 Sb, případně rovnou na stavebním úřadě, kde vám ohledně stavby poradí.

Umístění dřevěné pergoly

 

Minimálně těchto několik otázek byste si měli položit při přemýšlení o správném umístění pergoly:

 
 • Kde se budete cítit příjemně a v soukromí?

 • Kde nebude pergola jako pěst na oko?

 • Která část zahrady má rovnou plochu, která se obejde bez větších úprav a zarovnávání?

 • Kde bude dostatek světla a příjemné závětří?

 

Výborné místo pro pergolu obvykle bývá přímo u domu, v některém rohu zahrady, u rybníčku nebo poblíž zahradního krbu. Ideálně ať je krytá ze západu a případně z východu, ať na vás co nejméně praží přímé slunce.

Rozměry pergoly

 

Rozměry pergoly jsou důležité nejen z pohledu stavebního povolení, ale také z množství materiálu, který budete ke stavbě potřebovat.

 

Doporučujeme si nejprve říci, co všechno bude pergola schovávat (gril, jídelní stůl, židle nebo lavička, odkládací stůl, květináče apod.) a kolik lidí by se pod ní mělo vejít (pro čtyři osoby by měla mít pergola minimálně 4×5 metrů).

 

Načrtněte si jednoduchý plán, ve kterém si všechny požadavky rozvrhnete. S výškou pergoly počítejte kolem 2,5 metru. Ať se vyšší návštěvníci nemusí bát, že odejdou s boulí na hlavě. V rámci plánu rovněž zvažte, zda bude mít pergola dveře, nebo zda zůstane jedna její stěna zcela otevřená.

Podlaha pergoly

 

Právě podlaha pergoly tvoří základ, na kterém se odehrává veškerý pohyb a na který umístíte nábytek a vybavení. Měla by tedy být odolná a jednoduše udržovatelná. Nejlepší životnost má obecně kámen, beton a dlažba, nicméně krásu dřeva to nenahradí.

 

Nejoblíbenější typy podlahy:

 
 • Kamenná podlaha – vybírejte kameny s rovnou plochou, aby se vám dobře pokládaly do hlíny nebo betonu.

 • Betonová podlaha – pro perfektně rovnou plochu, na níž se bude dobře i tančit. A pokud jste „fajnšmekr“, možná vás osloví ražené betony.

 • Dřevěná podlaha – vypadá nádherně a zachová onen přírodní nádech vaší zahrady. Nicméně je potřeba o ni pravidelně pečovat pomocí nátěrů, které ji ochrání před vlhkostí i horkých sluncem.

 • Keramická dlažba – dobře se omývá, vypadá velmi hezky a obvykle ji získáte poměrně levně.

 

Mezi další varianty podlahy vhodné do pergoly patří zatravňovací tvárnice, které se ale rychle vyšlapou, žulové kostky, které rády zarůstají plevelem, a plastová podlaha za vyšší pořizovací cenu.

Trámy na pergolu

 

Pokud chcete přivést k životu opravdu kvalitní konstrukci pergoly, pak doporučujeme sáhnout po dřevě ze severských lesů. Tyto latě, fošny a hranoly jsou totiž mnohem pevnější než ty české a jejich životnost je několikanásobně vyšší.

 

Obecně se na stavbu zahradních pergol používá dřevo z borovice, smrku a modřínu. Pokud byste chtěli opravdu splynout s přírodou, můžete zapojit do hry nehoblovanou kulatinu.

 

Ekologická konstrukce, jakou je právě ta dřevěná, ale vyžaduje pravidelnou údržbu a ochranu proti hnilobě, škůdcům a agresivním slunečním paprsků, které mohou barvě dřevěným tramům ubrat na kráse.

Stavba pergoly krok za krokem – konstrukce pergoly

 
 1. Konstrukce pergoly začíná vyměřením jejího půdorysu pomocí provázku a kolíků. Tím si určíte, kde budou stát nosné sloupky. Vzdálenost mezi nimi by měla být 2,5 až 3 metry.

 2. Sejměte horní vrstvu zeminy do hloubky cca 20 cm a vyznačte si polohu patek a přeměřte pravoúhlost půdorysu pergoly. Tam, kde budou stát sloupky, vykopejte základové jámy přibližně 80 cm hluboké a 25–35 cm široké. Následně je zalijte betonem se zapuštěnými plochými železy, na které ukotvíte dřevěné sloupky. Svislé trámy v patkách zajistěte vruty a vždy je oddělte od základu hydroizolační vrstvou.

 3. Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm.

 4. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko. Ty pak pokryjte například jednou vrstvou lepenky a bonským šindelem.

 5. Po obvodu celé konstrukce následně připevněte pergolové mříže z laťovek ve vzdálenosti 15–25 cm. Pokud chcete nechat pergolu obrůst popínavými rostlinami, dejte rozestupy větší: 30–45 cm.

 6. V závěru přípravy konstrukce pergoly ji celou namořte a natřete protipožárním nátěrem.

 7. Než se pustíte do pokládky podlahy, hliněný podklad důkladně srovnejte a udusejte a nezapomeňte na štěrkovou drenáž, která pomůže s odváděním vody.

Oblíbené typy zastřešení pergoly

 

Pergola s krokvemi je sice jednodušší na výstavbu a levnější, ale můžete ji využít pouze za pěkného počasí. Pergolu se proto vyplatí opatřit střechou, abyste ji mohli využívat během roku vícekrát. Jaké materiály pro zastřešení pergoly výborně hodí?

 
 • Lehké polykarbonátové desky odolné vůči UV záření a rozmarům počasí.

 • Zámkové panely s jednoduchou instalací.

 • Komůrková plexiskla s výbornými prosvětlovacími a tepelně izolačními vlastnostmi.

 • Vlnité plastové nebo plechové krytiny.

 • Bitumenová střešní deska.

 

Pokud vás láká stavba pergoly, připravte se na investici okolo 10 tisíc korun v případě menší konstrukce a od 15–50 tisíc výše, jestliže máte zálusk na exluzivní kousek, který doslova ozdobí vaši zahradu. Významnou roli hraje použitý materiál, ovšem čím kvalitnější si jej pořídíte, tím déle vám pergola vydrží v perfektním stavu.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.7/5 (počet hlasů: 15)

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 12. 5. 2020

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více

Masivní postele na míru - 5 důvodů, proč koupit postel u ISPAS

Vloženo: 12. 5. 2020

Pro výrobu našich dřevěných postelí používáme kvalitní masivní dřevo, nikoliv dýhy. Domácí montáž je snadná a co je ještě lepší, postele můžete opakovaně demontovat a smontovat. Vliv na kvalitu a pevnost spojů to mít nebude. Ptáte se proč? Pro jejich konstrukci používáme materiály větších tlouštěk a kvalitnější technologii spojů.

Přečtěte si níže, proč je dobré investovat do kvalitní postele z masivu a na to, proč jsou právě postele od nás tou pravou volbou přímo pro vás.

Číst více

Srovnání teras: hladká vs. drážkovaná

Vloženo: 12. 5. 2020

Terasa musí vzhledem ke svému umístění celoročně čelit nepřízním počasí, povětrnostním podmínkám i UV záření. Správnou volbou jejího povrchu a následnou možností jej efektivně ošetřovat, zajistíte vaší terase delší životnost. V našem článku najdete srovnání dvou typů teras, díky kterému porozumíte rozdílům a můžete se tak informovaně rozhodnout, jaká terasová prkna koupit.

Číst více