Překližka nebo spárovka: co vybrat a proč?

Vloženo: 26. 3. 2023

Mají všestranné využití, práce s nimi je snadná a dají se upravit do požadovaných rozměrů. Řeč je o spárovkách a překližkách. Ačkoliv se jedná o lepené desky ze dřeva, mají několik rozdílů, které vám v našem článku přehledně a stručně popíšeme. V budoucnu se tak budete snadněji, a hlavně informovaně rozhodovat, pro kterou z nich se při úpravách vašeho domova rozhodnout.

Co se v tomto článku dozvíte?

 1. Překližky: popis a vlastnosti
 2. Překližky a jejich použití
 3. Spárovky: popis a vlastnosti
 4. Spárovky a jejich použití
 5. Shrnutí

Překližky: popis a vlastnosti

Možná jste si někdy lámali hlavu nad otázkou, co je to kompozitní dřevo? Mohou to být právě překližky:

 • skládají se z loupaných nebo krájených dýh o tloušťce 0,4 mm až 3 mm, které se na sebe minimálně ve třech vrstvách poskládají křížem a slepí kvalitním lepidlem,
 • vrstvy se k sobě lepí kolmo ke směru vláken, nedochází tak k jejich borcení a lze tímto způsobem vytvořit desky velkých rozměrů s vynikajícími mechanickými vlastnostmi,
 • pro větší pevnost se někdy do jejich středu vkládá kovová vložka,
 • relativně nízká hmotnost, tvarová stabilita a rozměrová stálost z nich dělají oblíbený, hojně využívaný materiál v dřevařském a stavebním průmyslu.

Dle typu použití se dělí na obalové neboli vodovzdorné konstrukční, stavební, truhlářské, letecké, mnohavrstevné překližky multiplex a překližky se sníženou hořlavostí.

Překližky a jejich použití

Překližky se používají pro výrobu nábytku, vnitřních i venkovních dveří, bednění, nosných a zpevňujících stavebních dílců, schodišťových stupňů, rámů postelí, dále k výrobě forem, obkladů, také se hodí pro podlahy nákladních aut, jsou výborné pro vnitřní vybavení veřejných budov a veřejných prostředků. Zajišťují bezpečí na letištích, nádražích, v tramvajích apod.

Prohlédněte si naši nabídku překližek zde.

Spárovky: popis a vlastnosti

Spárovky jsou jednovrstvé dřevěné desky, lepeny z několika kusů latí, hranolků nebo prken. Postup je takový, že vzájemným pootočením a slepením stejně širokých hranolků lze dosáhnout vyrovnání nežádoucího průhybu, a také dosáhnout navazující kresby.

Kresba v ploše se tedy odvíjí od toho, zda se při výrobě používá boční nebo středové řezivo. K lepení se nejčastěji používají:

 • disperzní nebo
 • polyuretanová lepidla. 

Lepením lze spárovku nastavovat v podstatě do nekonečna. Tímto způsobem zpracování dochází:

 • k odstranění vnitřního pnutí dřeva a
 • ke snížení průhybu desky na minimum. 

Fošny z rostlého dřeva totiž mohou být viditelně prohnuté a pokud by se srovnávaly v tomto stavu, došlo by ke ztrátě velkého množství materiálu.

Spárovky a jejich použití

Spárovky se nejčastěji používají pro výrobu interiérového nábytku, dřevěných schodišť, stupnic, pracovních nebo parapetních desek, kuchyňských desek, stolových noh, či ke zhotovení kuchyňských doplňků a dalšího.

Překližka vs. spárovka - shrnutí 

Není pravdou, že spárovka či překližka jsou jen levnější náhradou masivního dřeva z jednoho kusu.

Jejich správnou výrobou získáte stabilní kus dřeva, který se neprohýbá. Mnohem snadněji se díky nim vytvoří rozměrná deska, než kdyby se k tomu použil jeden kus rostlého dřeva. To je totiž třeba pečlivě vybrat a opracovat. Takové dřevo, pokud není správně ošetřeno, se může prohýbat a najít takový kus, který se neprohýbá je poměrně vzácné.

Spárovky i překližky mají všestranné využití, jsou ekonomickou variantou materiálu pro rozmanité projekty ze dřeva, a to jak jak v interiéru, tak exteriéru.

Prohlédněte si největší nabídku spárovek v ČR zde.

Tak hurá do kreativní realizace projektů ze dřeva! V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 1)

Jak funguje provětrávaná fasáda: přehledně a srozumitelně

Vloženo: 26. 3. 2023

Jedním ze dvou základních typů zateplování starších domů i novostaveb je provětrávaná fasáda. Oproti kontaktním fasádám je jejich realizace mnohem rychlejší. O dalších výhodách i nevýhodách provětrávaných fasád si nyní přehledně povíme v našem článku.

Číst více

5 důvodů proč volit obložení stěn ze dřeva

Vloženo: 26. 3. 2023

Plánujete se přestěhovat nebo přemýšlíte o rekonstrukci? Napadlo vás, jak byste mohli ozvláštnit stěny vašeho domova? V tomto článku se dočtete, proč byste měli zvážit obložení stěn ze dřeva.
Číst více

Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo

Vloženo: 26. 3. 2023

Dřevo je organický materiál a s přibývajícími léty může ztratit svoji původní barvu a vzhled. Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo? Čtěte v článku.
Číst více