Překližka nebo spárovka: co vybrat a proč?

Vloženo: 26. 3. 2023

Mají všestranné využití, práce s nimi je snadná a dají se upravit do požadovaných rozměrů. Řeč je o spárovkách a překližkách. Ačkoliv se jedná o lepené desky ze dřeva, mají několik rozdílů, které vám v našem článku přehledně a stručně popíšeme. V budoucnu se tak budete snadněji, a hlavně informovaně rozhodovat, pro kterou z nich se při úpravách vašeho domova rozhodnout.

Co se v tomto článku dozvíte?

 1. Překližky: popis a vlastnosti
 2. Překližky a jejich použití
 3. Spárovky: popis a vlastnosti
 4. Spárovky a jejich použití
 5. Shrnutí

Překližky: popis a vlastnosti

Možná jste si někdy lámali hlavu nad otázkou, co je to kompozitní dřevo? Mohou to být právě překližky:

 • skládají se z loupaných nebo krájených dýh o tloušťce 0,4 mm až 3 mm, které se na sebe minimálně ve třech vrstvách poskládají křížem a slepí kvalitním lepidlem,
 • vrstvy se k sobě lepí kolmo ke směru vláken, nedochází tak k jejich borcení a lze tímto způsobem vytvořit desky velkých rozměrů s vynikajícími mechanickými vlastnostmi,
 • pro větší pevnost se někdy do jejich středu vkládá kovová vložka,
 • relativně nízká hmotnost, tvarová stabilita a rozměrová stálost z nich dělají oblíbený, hojně využívaný materiál v dřevařském a stavebním průmyslu.

Dle typu použití se dělí na obalové neboli vodovzdorné konstrukční, stavební, truhlářské, letecké, mnohavrstevné překližky multiplex a překližky se sníženou hořlavostí.

Překližky a jejich použití

Překližky se používají pro výrobu nábytku, vnitřních i venkovních dveří, bednění, nosných a zpevňujících stavebních dílců, schodišťových stupňů, rámů postelí, dále k výrobě forem, obkladů, také se hodí pro podlahy nákladních aut, jsou výborné pro vnitřní vybavení veřejných budov a veřejných prostředků. Zajišťují bezpečí na letištích, nádražích, v tramvajích apod.

Prohlédněte si naši nabídku překližek zde.

Spárovky: popis a vlastnosti

Spárovky jsou jednovrstvé dřevěné desky, lepeny z několika kusů latí, hranolků nebo prken. Postup je takový, že vzájemným pootočením a slepením stejně širokých hranolků lze dosáhnout vyrovnání nežádoucího průhybu, a také dosáhnout navazující kresby.

Kresba v ploše se tedy odvíjí od toho, zda se při výrobě používá boční nebo středové řezivo. K lepení se nejčastěji používají:

 • disperzní nebo
 • polyuretanová lepidla. 

Lepením lze spárovku nastavovat v podstatě do nekonečna. Tímto způsobem zpracování dochází:

 • k odstranění vnitřního pnutí dřeva a
 • ke snížení průhybu desky na minimum. 

Fošny z rostlého dřeva totiž mohou být viditelně prohnuté a pokud by se srovnávaly v tomto stavu, došlo by ke ztrátě velkého množství materiálu.

Spárovky a jejich použití

Spárovky se nejčastěji používají pro výrobu interiérového nábytku, dřevěných schodišť, stupnic, pracovních nebo parapetních desek, kuchyňských desek, stolových noh, či ke zhotovení kuchyňských doplňků a dalšího.

Překližka vs. spárovka - shrnutí 

Není pravdou, že spárovka či překližka jsou jen levnější náhradou masivního dřeva z jednoho kusu.

Jejich správnou výrobou získáte stabilní kus dřeva, který se neprohýbá. Mnohem snadněji se díky nim vytvoří rozměrná deska, než kdyby se k tomu použil jeden kus rostlého dřeva. To je totiž třeba pečlivě vybrat a opracovat. Takové dřevo, pokud není správně ošetřeno, se může prohýbat a najít takový kus, který se neprohýbá je poměrně vzácné.

Spárovky i překližky mají všestranné využití, jsou ekonomickou variantou materiálu pro rozmanité projekty ze dřeva, a to jak jak v interiéru, tak exteriéru.

Prohlédněte si největší nabídku spárovek v ČR zde.

Tak hurá do kreativní realizace projektů ze dřeva! V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 1)

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 26. 3. 2023

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více

Masivní postele na míru - 5 důvodů, proč koupit postel u ISPAS

Vloženo: 26. 3. 2023

Pro výrobu našich dřevěných postelí používáme kvalitní masivní dřevo, nikoliv dýhy. Domácí montáž je snadná a co je ještě lepší, postele můžete opakovaně demontovat a smontovat. Vliv na kvalitu a pevnost spojů to mít nebude. Ptáte se proč? Pro jejich konstrukci používáme materiály větších tlouštěk a kvalitnější technologii spojů.

Přečtěte si níže, proč je dobré investovat do kvalitní postele z masivu a na to, proč jsou právě postele od nás tou pravou volbou přímo pro vás.

Číst více

Srovnání teras: hladká vs. drážkovaná

Vloženo: 26. 3. 2023

Terasa musí vzhledem ke svému umístění celoročně čelit nepřízním počasí, povětrnostním podmínkám i UV záření. Správnou volbou jejího povrchu a následnou možností jej efektivně ošetřovat, zajistíte vaší terase delší životnost. V našem článku najdete srovnání dvou typů teras, díky kterému porozumíte rozdílům a můžete se tak informovaně rozhodnout, jaká terasová prkna koupit.

Číst více