Terasová prkna a dlaždice Thermowood – více než ozdoba exteriéru

Vloženo: 31. 8. 2020

Thermowood na první pohled vypadá jako běžné terasovky, ale nenechte se mýlit. Skrývá totiž celou řadu výhod. Přečtěte si, jak terasová prkna a dlaždice Thermowood vznikají, čím vynikají a jak se pokládají.

Co je to Thermowood a jak se vyrábí

 

Thermowood můžeme česky nazvat jako tepelně upravené dřevo,

  • které prošlo teplotou mezi 185 až 220 °C (nejčastěji okolo 212 °C)
  • a jehož vlhkost je přibližně 6 %. 
 

Tato úprava ale není nic nového. Ohněm opálené dřevo už používali Indiáni ke stavbě svých obydlí známých Tepee. Věděli totiž, že takové dřevo má až trojnásobně vyšší životnost (v dobrém stavu vydrží více než 30 let), je velmi odolné proti hnilobě a stabilní i ve vlhkém prostředí. Perfektně se proto hodí pro venkovní použití.

Takové dřevo má až trojnásobně vyšší životnost.

V dnešní době se k tepelné úpravě dřeva používají moderní technologie, které prknům propůjčují nejen další užitečné vlastnosti, ale také jednotnou barvu – teplo působí na dřevo rovnoměrně a díky tomu je jeho barva stejně krásná po celém povrchu.

 

Zajímavost: u tohoto typu dřeva je až o 90 % sníženo prohnutí materiálu a o 30–50 % absorpce vlhkosti materiálu.

Thermowood a otázka životního prostředí

 

V jednotlivých etapách výroby se používají pouze vysoké teploty a vodní páry. Thermowood tedy neobsahuje žádné chemikálie a toto dřevo je 100% ekologické.

Thermowood 100% ekologické dřevo.

Nezatěžuje přírodu a lze jej spálit nebo zlikvidovat jako běžný odpad.

Varianty Thermowood podle vzhledu a způsobu pokládky

Terasové dlaždice Thermowood

 

Terasové dlaždice Thermowood dávají exteriéru kolem domu přepychový vzhled a skvěle vypadají na balkoně, terase či u bazénu. Snadno z nich vytvoříte nádherné zahradní cestičky a i když je tam větší vlhkost, dají se použít také do sprchového koutu, thermo dřevu to nijak nevadí.

Fotografie: Dlaždice Thermowood 

Pokládka: dlaždice fungují na principu Click&Go, kdy je stačí jen položit vedle sebe a zacvaknout (potřebujete pouze rovný a pevný povrch – nejčastěji štěrk nebo šotolinu). Hravě to zvládnete i sami. A jelikož je pokládka možná všemi směry, můžete si pohrát se vzorem a vytvořit terasu netypického vzhledu. 

Fotografie: Dlaždice a princip pokládky Click&Go

Terasová prkna Thermowood

 

Pokud máte rádi klasiku, vaše přání bezezbytku splní terasová prkna Thermowood. Vypadají velmi dobře, ať je umístíte na terasu nebo kolem bazénu, a stanou se dlouhotrvající ozdobou bez ohledu na povětrnostní podmínky a jiné přírodní vlivy.

Fotografie: Terasovky Thermowood

Pokládka: Tepelně upravená terasová prkna je nejlepší připevňovat pomocí předvrtaných otvorů pro vruty, díky tomu nedojde k popraskání dřeva. V ideálním případě použijte vruty z nerezové oceli se zápustnou hlavou, aby nedošlo ke korozi nebo vzniku tmavých skvrn. Samořezným vrutům se raději vyhněte. Pokud byste chtěli thermowood přibíjet, použijte hřebíky spíše s malou oválnou hlavou, abyste snížili riziko praskání.

Thermowood z jasanu – proč stojí za to

 

Jasan se sám o sobě řadí mezi nejtvrdší dřeviny v naší zeměpisné šířce – svou tvrdostí je velmi podobný dubu. Vyniká tvarovou stálostí, pevností a krásnou kresbou dřeva.

 

Díky thermo úpravě jsou prkna z jasanu ještě pevnější, tvarově stálejší a jeho kresba výraznější a honosnější. Tepelné zpracování navíc posiluje jeho imunitu vůči hnilobě a dřevokaznému hmyzu.

Tip na závěr

 

Sice jsou terasová prkna Thermowood odolná sama o sobě, ale jejich životnost můžete ještě prodloužit ošetřením olejem s UV filtrem. Tím rovněž zabráníte změně odstínu vlivem slunečního záření a terasovky se vám budou navíc lépe čistit.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 1)

Jak udělat podlahu na půdě: Krok za krokem

Vloženo: 31. 8. 2020

Jak udělat dřevěnou podlahu na půdě? Podle tohoto návodu to zvládnete snadno. Dochází vám úložný prostor v domě? Chcete rozšířit obytný prostor? Půda je pro obojí jako stvořená.
Číst více

Jak postavit pergolu ze dřeva [svépomocí] krok za krokem

Vloženo: 31. 8. 2020

Postavit pergolu je o to jednodušší, když přesně víte, co od ní očekáváte. A tu dřevěnou je navíc i docela snadné si vyrobit sám. Pokud patříte mezi kutily a milovníky dřeva, poradíme vám, co si ujasnit, než se pustíte do díla, a jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí, aby vám nabídla příjemný stín a dělala radost od jara do zimy.


 
Číst více

Příběh: Ramon the Van aneb jak postavit surfhouse na kolech s dřevěným interiérem

Vloženo: 31. 8. 2020

Jak jsme zjistili, palubky ISPAS používáte nejen uvnitř a kolem domu, ale ještě mnohem kreativněji. Jeden z našich zákazníků, Pavel Oliva, se na vlastní pěst pustil do kompletní rekonstrukce staré dodávky včetně pokládání vnitřního dřevěného obložení. Jak mu to šlo a co je výsledkem? Sám nám o stavbě vanu jménem Ramon the Van napsal, tak se můžete inspirovat krok za krokem.
Číst více