Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

Terasová prkna a dlaždice Thermowood – více než ozdoba exteriéru

Vloženo: 31. 8. 2020

Thermowood na první pohled vypadá jako běžné terasovky, ale nenechte se mýlit. Skrývá totiž celou řadu výhod. Přečtěte si, jak terasová prkna a dlaždice Thermowood vznikají, čím vynikají a jak se pokládají.

Co je to Thermowood a jak se vyrábí

 

Thermowood můžeme česky nazvat jako tepelně upravené dřevo,

  • které prošlo teplotou mezi 185 až 220 °C (nejčastěji okolo 212 °C)
  • a jehož vlhkost je přibližně 6 %. 
 

Tato úprava ale není nic nového. Ohněm opálené dřevo už používali Indiáni ke stavbě svých obydlí známých Tepee. Věděli totiž, že takové dřevo má až trojnásobně vyšší životnost (v dobrém stavu vydrží více než 30 let), je velmi odolné proti hnilobě a stabilní i ve vlhkém prostředí. Perfektně se proto hodí pro venkovní použití.

Takové dřevo má až trojnásobně vyšší životnost.

V dnešní době se k tepelné úpravě dřeva používají moderní technologie, které prknům propůjčují nejen další užitečné vlastnosti, ale také jednotnou barvu – teplo působí na dřevo rovnoměrně a díky tomu je jeho barva stejně krásná po celém povrchu.

 

Zajímavost: u tohoto typu dřeva je až o 90 % sníženo prohnutí materiálu a o 30–50 % absorpce vlhkosti materiálu.

Thermowood a otázka životního prostředí

 

V jednotlivých etapách výroby se používají pouze vysoké teploty a vodní páry. Thermowood tedy neobsahuje žádné chemikálie a toto dřevo je 100% ekologické.

Thermowood 100% ekologické dřevo.

Nezatěžuje přírodu a lze jej spálit nebo zlikvidovat jako běžný odpad.

Varianty Thermowood podle vzhledu a způsobu pokládky

Terasové dlaždice Thermowood

 

Terasové dlaždice Thermowood dávají exteriéru kolem domu přepychový vzhled a skvěle vypadají na balkoně, terase či u bazénu. Snadno z nich vytvoříte nádherné zahradní cestičky a i když je tam větší vlhkost, dají se použít také do sprchového koutu, thermo dřevu to nijak nevadí.

Fotografie: Dlaždice Thermowood 

Pokládka: dlaždice fungují na principu Click&Go, kdy je stačí jen položit vedle sebe a zacvaknout (potřebujete pouze rovný a pevný povrch – nejčastěji štěrk nebo šotolinu). Hravě to zvládnete i sami. A jelikož je pokládka možná všemi směry, můžete si pohrát se vzorem a vytvořit terasu netypického vzhledu. 

Fotografie: Dlaždice a princip pokládky Click&Go

Terasová prkna Thermowood

 

Pokud máte rádi klasiku, vaše přání bezezbytku splní terasová prkna Thermowood. Vypadají velmi dobře, ať je umístíte na terasu nebo kolem bazénu, a stanou se dlouhotrvající ozdobou bez ohledu na povětrnostní podmínky a jiné přírodní vlivy.

Fotografie: Terasovky Thermowood

Pokládka: Tepelně upravená terasová prkna je nejlepší připevňovat pomocí předvrtaných otvorů pro vruty, díky tomu nedojde k popraskání dřeva. V ideálním případě použijte vruty z nerezové oceli se zápustnou hlavou, aby nedošlo ke korozi nebo vzniku tmavých skvrn. Samořezným vrutům se raději vyhněte. Pokud byste chtěli thermowood přibíjet, použijte hřebíky spíše s malou oválnou hlavou, abyste snížili riziko praskání.

Thermowood z jasanu – proč stojí za to

 

Jasan se sám o sobě řadí mezi nejtvrdší dřeviny v naší zeměpisné šířce – svou tvrdostí je velmi podobný dubu. Vyniká tvarovou stálostí, pevností a krásnou kresbou dřeva.

 

Díky thermo úpravě jsou prkna z jasanu ještě pevnější, tvarově stálejší a jeho kresba výraznější a honosnější. Tepelné zpracování navíc posiluje jeho imunitu vůči hnilobě a dřevokaznému hmyzu.

Thermowood jako součást celého domu

 

Použitím Thermowood v podobě terasových prken nebo dlaždic to končit nemusí. Takto ošetřené dřevo má trvale vylepšené mechanické a estetické vlastnosti v celém svém průřezu a svou odolností se blíží exotickým dřevinám. Proto se výborně hodí také na fasády, stavební hranoly, části dřevostaveb, sauny, konstrukce nábytku apod. Lze jej zkrátka použít na výrobu veškerých konstrukčních a dekorativních prvků.

Thermowood domy – inspirace z Kanady

 

Vše okolo domu by mělo být vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům, rozkladu, škůdcům a také perfektně stabilní (nesmí se kroutit ani postupně rozestupovat). Thermowood dřevo takové je a navíc vydrží ve výborném stavu mnoho let.

 

Trend používání Thermowood dřeva se do Evropy a později do České republiky dostal z Kanady. Zde již má dlouhou tradici a jeho postup výroby je proto dokonalý. Z toho naštěstí můžeme těžit nyní i my v srdci Evropy – můžeme koupit Thermowood domy na klíč. Specializované firmy vám postaví srub, roubený dům, chatu či dům. 

Thermowood fasáda aneb celý dům v obležení tepelně upraveného dřeva

 

Dřevěnou fasádu z Thermowood nejvíce ocení ti, kteří preferují přírodní vzhled domu a příjemně teplý materiál. Bezesporu stojí za to také jeho nenáročnost na údržbu.

 

Jaké jsou venkovní obklady z Thermowood? Lehké, elegantní, cenově výhodné, s vynikajícími tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi, snadno udržovatelné a opravitelné.

Thermowood terasa, která nezestárne ani nezeslábne

 

Na vzhled domu pak může krásně navázat venkovní terasa s použitím výše zmíněných terasových prken nebo dlaždic Thermowood. Obvykle se pokládají klasickým způsobem montáže k podkladnímu roštu. Od okamžiku jejich položení se na ně můžete spolehnout – za všech okolností jsou stabilní, odolné a vzhledově dokonalé. Thermowood terasa tvoří dlouhodobě příjemné místo pro relaxaci a posezení s přáteli. 

Thermowood zkušenosti – praktické tipy

 
  1. Může být dřevo Thermowood použito ve styku se zemí?

 

Při krátkodobém kontaktu se zemí nedochází k žádným změnám na dřevu. Při trvalém dotyku se zemí, a zejména při dlouhodobém působení vody, však mohou vznikat chemické reakce, které snižují pevnost dřeva. Nedoporučujeme proto, aby byl materiál v neustálém kontaktu s vlhkým povrchem. Ideálním řešením je podložit konstrukci štěrkem nebo štěrkopískem.

 
  1. Je možné tepelně zpracované dřevo Thermowood lepit?

 

Máme vyzkoušeno, že na takto tepelně upravené dřevo je možné použít všechny druhy lepidel. Rovněž víme, že při použití vodorozpustných lepidel je nezbytné delší dobu čekat, než lepidlo zaschne. To proto, že Thermowood absorbuje vodu pomaleji než běžné dřevo. Pro venkovní použití je ale mnohem vhodnější lepidlo na bázi polyuretanů či jemu podobný typ určený speciálně do vlhkého prostředí.

 
  1. Jaký vliv má UV záření na tepelně upravené dřevo Thermowood?

 

Působením slunečního záření na tepelně upravené dřevo dochází  ke změně barvy – nejčastější projev je ten, že Thermowood zešedne. Čím delší dobu a čím více světla na dřevěnou plochu dopadá, tím rychleji dřevo zešedne). 

Tip na závěr

 

Sice jsou terasová prkna Thermowood odolná sama o sobě, ale jejich životnost můžete ještě prodloužit ošetřením olejem s UV filtrem. Tím rovněž zabráníte změně odstínu vlivem slunečního záření a terasovky se vám budou navíc lépe čistit.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.7/5 (počet hlasů: 17)

5 důvodů, proč postavit terasu z WPC prken

Vloženo: 31. 8. 2020

WPC prkna kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Tento inovativní materiál je ideální pro venkovní použití. Terasa z WPC je k nerozeznání od dřevěných a chůze naboso po nich se téměř neliší od chůze po dřevě. Při doteku jsou hladké a na slunci se tolik nepřehřívají. Navíc mají několik výhod, o kterých se dočtete v našem článku. 

Číst více

Udírna svépomocí: Jednoduchý návod na stavbu

Vloženo: 31. 8. 2020

Postavte si svoji dřevěnou udírnu svépomocí a vykouzlete jedinečnou atmosféru s vůní uzených dobrot. Kdo by neznal klíčovou scénu z filmu Slavnosti sněženek, kde se udí - kouř vinoucí se z udírny a klobásky, na které se sbíhají sliny. Ano, i takto může vypadat udírna postavena s minimem materiálů: pár desek, topeniště, kouřovod a strop z kabátu. Uzení potravin je tradiční úprava potravin známá po staletí. Pokud vás lákají tradice a táhne vás to zpět ke kořenům, máme pro vás jednoduchý návod, jak postavit udírnu.
 

Číst více

Inspirace pro vaši novou saunu: Co se podařilo našim zákazníkům svépomocí?

Vloženo: 31. 8. 2020

Jste pravidelným návštěvníkem sauny? Saunování je skvělý způsob, jak zregenerovat unavené tělo a dopřát mysli dokonalou relaxaci v tichu, teple a pohodlí. Sauna se, podobně jako ve Finsku, stává doplňkem v domácnosti. Pokud i vy uvažujete, že byste si ji domů pořídili, tento článek vás jistě inspiruje a motivuje. Skutečné fotky našich zákazníků vám dodají odvahu začít s realizací.

Číst více