11 typů tradičních truhlářských spojů, které byste měli znát

Vloženo: 6. 3. 2018

Než se pustíme do vyjmenování všech jedenácti truhlářských spojů, se kterými se můžeme setkat při práci s truhlářským řezivem, je nutno říci, že existuje ještě jedno malé dělení, na truhlářské spoje lepené a nelepené. Zda použijeme to, nebo ono záleží na vlastnostech dřeva. Dřevo je „živý“ materiál, který neustále pracuje, a spoje musí vždy zajistit, aby dřevo nepraskalo a nepohybovalo se nežádoucím způsobem. Je tedy dobré dávat pozor, jestli se právě pro ten daný spoj lépe hodí jeho lepená nebo nelepená varianta. Když se vrátíme k typům truhlářských spojů dřeva, můžeme narazit na následující.

Truhlářský dlab a čep

Spoj vhodný ke spojování rámových konstrukcí, například u žebříků, lubů a noh u stolů a židlí nebo příček v okenních rámech. Když jej u spojování jakéhokoli typu truhlářského řeziva použijeme nasucho, tedy bez lepení, je vhodné ho určitě zajistit ještě kolíkem. Docílíme tak větší pevnosti. Toto zajištění pro vyšší pevnost můžete udělat, i když je spoj lepený.

Rozpor a čep pro práci se dřevem

Často používaný truhlářský spoj, především na rámové dveře, dvířka od skříní, okenní rámy. Spoj typu rozpor a čep se může použít jak lepený, tak nelepený.

Truhlářský spoj pero a drážka

Tento spoj se využívá zejména při pokládce dřevěných a parketových podlah, obložení, k výrobě větších desek ke stolům a k nábytku. Další využití najde při pobíjení vrat prkny a k výrobě svlakových dveří, a to nasucho bez lepení. Díky tomu nevzniknou otvory a průhledné mezery. U podlah pero a drážka zajišťuje pevnost.

Truhlářský hmoždík

Truhlářský hmoždík je spoj, který slouží ke spojování větších ploch – desky stolů, víka truhel a lavic, deskových dveří apod. Pojem hmoždík je běžně používaný, ale setkat se můžete také s názvy „mašle“ nebo „vlaštovčí ocas“.

Spojování dřeva přeplátováním

Přeplátování je starý jednoduchý způsob spojování dřeva. Není příliš náročný na výrobu, avšak jeho nevýhodou je jeho malá pevnost. Proto je nutné jej vždy slepit nebo zajistit kolíky či hřebíky, aby dobře držel. Používá se například u sítí do oken nebo ke dvířkům králíkárny.

Pažení, paz jako další z truhlářských spojů

Jednoduchá stará dřevěná konstrukce, která byla nejčastěji využívána k vytváření stěn a příček v hospodářských budovách. Postupně se přenesla i do truhlářských konstrukcí.

Truhlářský spoj ve složení čep a pero

Kombinace perka na konci prkna a na něj navazujícího čepu. Využívá se zejména tam, kde je dlab použitý na konci konstrukce.

Čep s tažným klínem

Čep s tažným klínem je spoj, který slouží především k upevnění táhel při konstrukci stolů.

Dřevěné kolíky na spoje

Primární funkcí kolíku je zajišťování spojů, například čepu a dlabu, čepu a rozporu a přeplátování.

Spoj na svlak

Truhlářský spoj na svlak můžete použít ke zpevnění a zabránění kroucení širokých desek nebo také jako konstrukční spoj nábytkových korpusů. Svlak se v truhlářské praxi hojně uplatňuje, protože dokonale využívá vlastnosti dřeva. Ovšem aby tomu tak mohlo být, je potřeba pamatovat na to, že svlak se k desce nikdy nelepí! Mohou se k sobě lepit jedině desky zpevňované svlakem.

Ozuby (cinky, rybina) neboli ozubové spoje

Ozuby jsou základním rohový spojem, který vyniká svou pevností. Lidově se tomuto spoji říká cinky. Cinky mohou být otevřené, polokryté nebo celokryté.

Máte nějaké dotazy? Rádi vám poradíme zde.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.3/5 (počet hlasů: 244)

5 důvodů proč volit obložení stěn ze dřeva

Vloženo: 6. 3. 2018

Plánujete se přestěhovat nebo přemýšlíte o rekonstrukci? Napadlo vás, jak byste mohli ozvláštnit stěny vašeho domova? V tomto článku se dočtete, proč byste měli zvážit obložení stěn ze dřeva.
Číst více

Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo

Vloženo: 6. 3. 2018

Dřevo je organický materiál a s přibývajícími léty může ztratit svoji původní barvu a vzhled. Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo? Čtěte v článku.
Číst více

Horké koupele a sauny: Jsou prospěšné pro vaše srdce?

Vloženo: 6. 3. 2018

Časté saunování nebo koupání v horké vodě může pomoci se snížením rizika srdečních problémů. Jaké další benefity může mít pro vaše zdraví pobyt v horku?
Číst více