Dřevoprodej online a kamenná prodejna

LETNÍ AKCE na terasové dlaždice – nejlevnější na trhu! Nakupujte nyní se ▶ slevou až -51 % ◀

Laminátová vs. dřevěná podlaha. Teď už budete vědět, kterou si vybrat

Vloženo: 18. 11. 2019

Líbí se vám dřevěné i laminátové podlahy, ale nejste si jisti, kterou z nich vybrat? Sami víme, že není jednoduché se rozhodnout, novou podlahu totiž nekupujeme často, v ideálním případě jen jednou za život. A cílem je, aby dobře sloužila nejen nám, ale také dalším generacím. Proto vám poradíme, zda je pro vás vhodnější laminátová, nebo dřevěná podlaha. Jaké jsou jejich hlavní rozdíly a podle čeho se rozhodnout?

V čem jsou dřevěná a laminátová podlaha stejné

 

Obě vypadají v interiéru velmi dobře a především proto se výběr mezi nimi stává téměř Sophiinou volbou. Podle typu nábytku a barvy stěn v interiéru si můžete vybrat ze světlých a tmavých variant podlahových lamel a jak dřevěnou, tak laminátovou podlahu lze položit plovoucím způsobem. Podlahy se rovněž mohou bez problému kombinovat s podlahovým topením.

Hlavní rozdíly mezi laminátovou a dřevěnou podlahou

 

Jsou si podobné, ale přitom tak jiné. Co je typické pro laminátovou podlahu a co pro dřevěnou podlahu a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Laminátová podlaha

 

Třívrstvá plovoucí podlaha, jejíž vrchní nášlapnou vrstvu tvoří fólie nebo několik vrstev papíru se vzorem naneseným barvotiskem a napuštěným speciální pryskyřicí. Spodní nosná vrstva se skládá z dřevního prachu a pilin slisovaných do MDF desky.

Výhody laminátové podlahy

 
 • Velký výběr dekorů a vzorů, zejména imitace běžných (dub, buk nebo smrk) i exotických dřevin (wenge, teak nebo bambus) nebo kamene.

 • Pokládka laminátové podlahy je jednoduchá díky zámkovému mechanismu.

 • Vysoká odolnost vůči mechanickému opotřebení i proti poškrábání drápky domácích mazlíčků, dětskými hračkami či jehlovými podpatky.

 • Barevná stálost – nemění svůj odstín působením slunečních paprsků.

 • Snadno se udržuje – stačí jen zamést nebo vysát a následně přetřít vlhkým hadrem nebo mopem.

 • Nevyžaduje žádné speciální úpravy jako voskování nebo olejování.

 • Antistatická, nehořlavá a odolná vůči UV záření.

 • Antibakteriální a vhodná pro alergiky.

 • Nižší pořizovací cena.

Nevýhody laminátové podlahy

 
 • Oprava laminátové podlahy je složitější, protože neumožňuje renovaci opotřebovaných ploch a je vždy nutné vyměnit celý dílec.

 • Nízká zvuková izolace.

 • Má relativně studený, drsný a tvrdý povrch.

 • Zvýšená citlivost na vlhkost. Při dlouhodobém působení vody mohou jednotlivé lamely nabobtnat.

Dřevěná podlaha

 

Dřevěnou podlahu můžete mít buď z plovoucích palubek, kdy se jednotlivé palubky pokládají na rošt, nebo z masivního dřeva, kdy se dřevěné parkety přibíjí nebo šroubují na podkladové dřevěné hranoly. Pokud hledáte skutečnou kvalitu, pevnost a odolnost, plně vás uspokojí dřevěná podlaha ze severského dřeva.

Dřevěná podlaha - parkety dub

Fotografie - Dřevěná podlaha

Výhody dřevěné plovoucí podlahy

 
 • Nenáročná instalace.

 • Snadná údržba.

 • Široký výběr vzorů, například ze smrku, dubu nebo modřínu.

 • Jednoduchá výměna dřevěné plovoucí podlahy v případě poškození.

Nevýhody dřevěné plovoucí podlahy

 
 • Častá údržba, protože jsou na ní vidět prach a nečistoty.

 • Dřevěnou plovoucí podlahu je potřeba leštit a udržovat suchou.

 

Dva tipy k údržbě a péči podlahových palubek:

 
 1. Jak pečovat o obkladové a podlahové palubky

 2. Na co si dát pozor při údržbě obkladových a podlahových palubek

 

Výhody dřevěné podlahy z masivu

 
 • Opravdu dlouhá životnost – dřevo je možné obrousit a znovu přelakovat až 4×. Při jednom broušení se odstraní cca 0,5 až 1 mm dřeva, přičemž výška parkety by po broušení neměla být menší než 6 až 8 mm. Při povrchové úpravě lakem je dřevo chráněno až na 20 let a s každým dalším broušení a lakováním se znovu o 20 let prodlužuje.

 • Dřevěné podlahy vynikají přírodním, nadčasovým a autentickým vzhledem, který navozuje tu pravou domácí atmosféru. Navíc působí velmi luxusně.

 • Příjemná na došlapování i na dotyk a přirozeně hřejivá. 

 • Masivní dřevěná podlaha tlumí hluk a nárazy – výborný izolant.

Nevýhody dřevěné podlahy z masivu

 
 • Pracná na údržbu – při poškrábání se musí brousit a lakovat celá plocha místnosti (je potřeba kvalitní olej či lak na dřevěné podlahy).

 • Náchylnější na mechanické poškození než laminátové podlahy.

 • Složitější a časově náročnější pokládka.

 • Časem mění svou barvu a získává typickou patinu.

 • Vyšší cena dobře vysušeného masivního dřeva.

 

Váháte, zda se hodí laminátová podlaha do kuchyně? A kam je vůbec nejlepší umístit dřevěnou podlahu? Přečtěte si, do jakých místností se která podlaha hodí nejvíce ► Jak vybrat podlahu.

Na závěr odpovědi na 3 důležité otázky

 
 1. Mohu dřevěnou a laminátovou podlahu ihned po zakoupení pokládat?

 

Nikoliv. Jak dřevěná, tak laminátová podlaha se musí před samotnou pokládkou aklimatizovat na prostředí, ve kterém bude ležet. Dřevěné palubkové a laminátové podlaze obvykle stačí 48 hodin v daném prostoru. Masiv potřebuje k aklimatizaci většinou více času, nejčastěji až dva týdny. Také nezapomeňte na to, že v místnosti musí být stabilizované klimatické podmínky (vlhkost vzduchu 45 až 60 % a teplota vzduchu kolem 20 °C).

 
 1. Lepit, nebo nelepit dřevěnou a laminátovou podlahu?

 

Plovoucí podlaha, jinými slovy podlaha nelepená nebo volně položená, je sice velmi oblíbená pro jednoduchost instalace, nicméně jsou s ní spojeny i jisté nevýhody. Hůře izoluje proti hluku a nehodí se do místností, ve kterých jsou umístěny velmi těžké předměty, protože by se mohla začít vlnit.

 

Laminátová podlaha se běžně lepit také nemusí, ale doporučuje se to v případě, pokud laminátovou podlahu pokládáte na podlahové topení nebo pokud bude umístěna do frekventovaného a značně namáhaného prostoru.

 

Masivní dřevěné podlahy se musí na podlahové topení lepit celoplošně, aby nedocházelo k deformaci lamel. A důležité je rovněž to, že se pak na ně nesmí pokládat koberce ani běhouny, aby nedocházelo k nežádoucímu hromadění tepla.

 
 1. Co si pohlídat při pokládce podlahy na podlahové topení?

 

Tloušťka dřevěných parket by měla být maximálně kolem 15 mm. Slabší konstrukce jsou nestabilní při změnách teploty a silnější dobře nepropouští teplo na povrch). A jelikož je dřevo živý materiál, doporučuje se parkety celoplošně lepit. Masiv o síle 18 a více mm se na podlahové topení nehodí. Podlaha na podlahové topení by neměla být z měkkých a nestabilních dřevin (smrk, javor, buk) a měla by být nejlépe z hustšího dřeva (vyšší podíl dřeva než vzduchu). Nejvhodnější dřevinou na podlahové topení je dub.


Laminátové podlahy mají vysokou hustotu a dobrou vodivost, a proto jimi teplo snadno prochází. To zajišťuje hospodárný provoz podlahového vytápění. Ale stejně jako u dřevěných parket platí, že čím větší tloušťka laminátu, tím složitější přestup tepla na povrch podlahy.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3,7/5 (počet hlasů: 23)

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 18. 11. 2019

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 18. 11. 2019

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více

5 důvodů, proč postavit terasu z WPC prken

Vloženo: 18. 11. 2019

WPC prkna kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Tento inovativní materiál je ideální pro venkovní použití. Terasa z WPC je k nerozeznání od dřevěných a chůze naboso po nich se téměř neliší od chůze po dřevě. Při doteku jsou hladké a na slunci se tolik nepřehřívají. Navíc mají několik výhod, o kterých se dočtete v našem článku. 

Číst více