Laminátová vs. dřevěná podlaha. Teď už budete vědět, kterou si vybrat

Vloženo: 18. 11. 2019

Líbí se vám dřevěné i laminátové podlahy, ale nejste si jisti, kterou z nich vybrat? Sami víme, že není jednoduché se rozhodnout, novou podlahu totiž nekupujeme často, v ideálním případě jen jednou za život. A cílem je, aby dobře sloužila nejen nám, ale také dalším generacím. Proto vám poradíme, zda je pro vás vhodnější laminátová, nebo dřevěná podlaha. Jaké jsou jejich hlavní rozdíly a podle čeho se rozhodnout?

V čem jsou dřevěná a laminátová podlaha stejné

 

Obě vypadají v interiéru velmi dobře a především proto se výběr mezi nimi stává téměř Sophiinou volbou. Podle typu nábytku a barvy stěn v interiéru si můžete vybrat ze světlých a tmavých variant podlahových lamel a jak dřevěnou, tak laminátovou podlahu lze položit plovoucím způsobem. Podlahy se rovněž mohou bez problému kombinovat s podlahovým topením.

Hlavní rozdíly mezi laminátovou a dřevěnou podlahou

 

Jsou si podobné, ale přitom tak jiné. Co je typické pro laminátovou podlahu a co pro dřevěnou podlahu a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Laminátová podlaha

 

Třívrstvá plovoucí podlaha, jejíž vrchní nášlapnou vrstvu tvoří fólie nebo několik vrstev papíru se vzorem naneseným barvotiskem a napuštěným speciální pryskyřicí. Spodní nosná vrstva se skládá z dřevního prachu a pilin slisovaných do MDF desky.

Výhody laminátové podlahy

 
 • Velký výběr dekorů a vzorů, zejména imitace běžných (dub, buk nebo smrk) i exotických dřevin (wenge, teak nebo bambus) nebo kamene.

 • Pokládka laminátové podlahy je jednoduchá díky zámkovému mechanismu.

 • Vysoká odolnost vůči mechanickému opotřebení i proti poškrábání drápky domácích mazlíčků, dětskými hračkami či jehlovými podpatky.

 • Barevná stálost – nemění svůj odstín působením slunečních paprsků.

 • Snadno se udržuje – stačí jen zamést nebo vysát a následně přetřít vlhkým hadrem nebo mopem.

 • Nevyžaduje žádné speciální úpravy jako voskování nebo olejování.

 • Antistatická, nehořlavá a odolná vůči UV záření.

 • Antibakteriální a vhodná pro alergiky.

 • Nižší pořizovací cena.

Nevýhody laminátové podlahy

 
 • Oprava laminátové podlahy je složitější, protože neumožňuje renovaci opotřebovaných ploch a je vždy nutné vyměnit celý dílec.

 • Nízká zvuková izolace.

 • Má relativně studený, drsný a tvrdý povrch.

 • Zvýšená citlivost na vlhkost. Při dlouhodobém působení vody mohou jednotlivé lamely nabobtnat.

Dřevěná podlaha

 

Dřevěnou podlahu můžete mít buď z plovoucích palubek, kdy se jednotlivé palubky pokládají na rošt, nebo z masivního dřeva, kdy se dřevěné parkety přibíjí nebo šroubují na podkladové dřevěné hranoly. Pokud hledáte skutečnou kvalitu, pevnost a odolnost, plně vás uspokojí dřevěná podlaha ze severského dřeva.

Dřevěná podlaha - parkety dub

Fotografie - Dřevěná podlaha

Výhody dřevěné plovoucí podlahy

 
 • Nenáročná instalace.

 • Snadná údržba.

 • Široký výběr vzorů, například ze smrku, dubu nebo modřínu.

 • Jednoduchá výměna dřevěné plovoucí podlahy v případě poškození.

Nevýhody dřevěné plovoucí podlahy

 
 • Častá údržba, protože jsou na ní vidět prach a nečistoty.

 • Dřevěnou plovoucí podlahu je potřeba leštit a udržovat suchou.

 

Dva tipy k údržbě a péči podlahových palubek:

 
 1. Jak pečovat o obkladové a podlahové palubky

 2. Na co si dát pozor při údržbě obkladových a podlahových palubek

 

Výhody dřevěné podlahy z masivu

 
 • Opravdu dlouhá životnost – dřevo je možné obrousit a znovu přelakovat až 4×. Při jednom broušení se odstraní cca 0,5 až 1 mm dřeva, přičemž výška parkety by po broušení neměla být menší než 6 až 8 mm. Při povrchové úpravě lakem je dřevo chráněno až na 20 let a s každým dalším broušení a lakováním se znovu o 20 let prodlužuje.

 • Dřevěné podlahy vynikají přírodním, nadčasovým a autentickým vzhledem, který navozuje tu pravou domácí atmosféru. Navíc působí velmi luxusně.

 • Příjemná na došlapování i na dotyk a přirozeně hřejivá. 

 • Masivní dřevěná podlaha tlumí hluk a nárazy – výborný izolant.

Nevýhody dřevěné podlahy z masivu

 
 • Pracná na údržbu – při poškrábání se musí brousit a lakovat celá plocha místnosti (je potřeba kvalitní olej či lak na dřevěné podlahy).

 • Náchylnější na mechanické poškození než laminátové podlahy.

 • Složitější a časově náročnější pokládka.

 • Časem mění svou barvu a získává typickou patinu.

 • Vyšší cena dobře vysušeného masivního dřeva.

 

Váháte, zda se hodí laminátová podlaha do kuchyně? A kam je vůbec nejlepší umístit dřevěnou podlahu? Přečtěte si, do jakých místností se která podlaha hodí nejvíce ► Jak vybrat podlahu.

Na závěr odpovědi na 3 důležité otázky

 
 1. Mohu dřevěnou a laminátovou podlahu ihned po zakoupení pokládat?

 

Nikoliv. Jak dřevěná, tak laminátová podlaha se musí před samotnou pokládkou aklimatizovat na prostředí, ve kterém bude ležet. Dřevěné palubkové a laminátové podlaze obvykle stačí 48 hodin v daném prostoru. Masiv potřebuje k aklimatizaci většinou více času, nejčastěji až dva týdny. Také nezapomeňte na to, že v místnosti musí být stabilizované klimatické podmínky (vlhkost vzduchu 45 až 60 % a teplota vzduchu kolem 20 °C).

 
 1. Lepit, nebo nelepit dřevěnou a laminátovou podlahu?

 

Plovoucí podlaha, jinými slovy podlaha nelepená nebo volně položená, je sice velmi oblíbená pro jednoduchost instalace, nicméně jsou s ní spojeny i jisté nevýhody. Hůře izoluje proti hluku a nehodí se do místností, ve kterých jsou umístěny velmi těžké předměty, protože by se mohla začít vlnit.

 

Laminátová podlaha se běžně lepit také nemusí, ale doporučuje se to v případě, pokud laminátovou podlahu pokládáte na podlahové topení nebo pokud bude umístěna do frekventovaného a značně namáhaného prostoru.

 

Masivní dřevěné podlahy se musí na podlahové topení lepit celoplošně, aby nedocházelo k deformaci lamel. A důležité je rovněž to, že se pak na ně nesmí pokládat koberce ani běhouny, aby nedocházelo k nežádoucímu hromadění tepla.

 
 1. Co si pohlídat při pokládce podlahy na podlahové topení?

 

Tloušťka dřevěných parket by měla být maximálně kolem 15 mm. Slabší konstrukce jsou nestabilní při změnách teploty a silnější dobře nepropouští teplo na povrch). A jelikož je dřevo živý materiál, doporučuje se parkety celoplošně lepit. Masiv o síle 18 a více mm se na podlahové topení nehodí. Podlaha na podlahové topení by neměla být z měkkých a nestabilních dřevin (smrk, javor, buk) a měla by být nejlépe z hustšího dřeva (vyšší podíl dřeva než vzduchu). Nejvhodnější dřevinou na podlahové topení je dub.


Laminátové podlahy mají vysokou hustotu a dobrou vodivost, a proto jimi teplo snadno prochází. To zajišťuje hospodárný provoz podlahového vytápění. Ale stejně jako u dřevěných parket platí, že čím větší tloušťka laminátu, tím složitější přestup tepla na povrch podlahy.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3.6/5 (počet hlasů: 18)

Podlaha na terasu – 3 nejlepší varianty dřevěných terasovek

Vloženo: 18. 11. 2019

Každé dřevo je bezesporu krásné, ale existují tři typy dřevěných terasovek, které se pro své výjimečné vlastnosti hodí do exteriéru lépe než jiné. Taková podlaha na terasu totiž vydrží větší zátěž i působení vnějších vlivů, a přitom si zachová perfektní vzhled po dlouhá léta. O které venkovní podlahy se jedná?
Číst více

Stavba dřevěného plotu svépomocí s ohledem na stavební zákon 2021

Vloženo: 18. 11. 2019

Rozhodli jste se svůj pozemek elegantně oddělit od toho sousedního dřevěným plotem? Poradíme vám, jak takový plot postavit, aby v nezměněném stavu vydržel opravdu dlouho, co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor v souvislosti s aktualizací stavebního zákona z roku 2021.
Číst více

Dřevoplastové terasy: jaká je jejich bezpečnost? Hodí se pro malé děti a k bazénu?

Vloženo: 18. 11. 2019

Bezpečnost je při pořizování terasy poměrně důležitá věc, obzvláště když máte malé děti nebo pokud stojí v blízkosti terasy bazén či vířivka. Dřevoplastová neboli WPC terasová prkna, kam se hodí?
Číst více