Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

Dřevěné zábradlí na balkon svépomocí: návod, bezpečnost, zákon, jaké dřevo se hodí

Vloženo: 22. 7. 2022

Realizace dřevěného balkonového zábradlí není tak náročná, jak se na první pohled může zdát. Než se budete rozhodovat pro konkrétní vzhled či materiál, je dobré se předem informovat na příslušném stavebním úřadě, jaké stavebně technické požadavky musí zábradlí splňovat.

Dřevo je obecně velmi oblíbeným stavebním materiálem, se kterým se snadno pracuje a při správné péči je extrémně odolný. Zejména u balkonu je důležité použít kvalitní dřevo, které nejen dobře vypadá, ale také zajistí potřebnou stabilitu balkonu. 

Další důležitou otázku představuje statika. Než se do stavby balkonového zábradlí pustíte, nechte si spočítat, zda je balkon v plánované podobě dostatečně stabilní.

Proč zvolit zábradlí ze dřeva

Důvody proč volit balkonové zábradlí ze dřeva: 

 • poskytuje bezpečnost,

 • ochranu proti nehodám, 

 • vytváří atraktivní vizuální doplněk vašeho domova a 

 • chrání vaše soukromí na balkoně. 

A zatímco dřevěné zábradlí je stále poměrně snadno realizovatelným kutilským projektem, v případě například balkonu kovaného tomu už tak být nemusí.

Obrázek: Dřevěné plotovky od ISPAS

Zábradlí ze dřeva – technické náležitosti

Zákon praví

Obecně platí, že pokud je pochozí plocha více než jeden metr nad terénem, je nutné ji zajistit zábradlím – z důvodu bezpečnosti. Zpravidla platí, že u schodů vyšších než pět je vyžadována bezpečnost v podobě zábradlí. To se mimochodem týká i teras, lodžií, nástupních plošin, zastřešení garáží a především balkónů.

Pevné zábradlí

Balkonové zábradlí ze dřeva musí být dostatečné pevné, abyste se o něj mohli bez obav opírat. To závisí na řádném připevnění buďto k podlaze nebo bočním stěnám balkonu. Záleží na fasádě, estetickém vzhledu a vaší představě, zda se rozhodnete připevnit zábradlí k podkonstrukci zvenku nebo zevnitř.

Norma, kterou byste se měli řídit

Důležité... Vzhledem k tomu, že jsou na zábradlí kladeny vysoké nároky na bezpečnost, je dobré se řídit základními technickými požadavky, které stanovuje norma ČSN 74 3305 Ochranná zábradlí. 

Zábradlí by mělo být vysoké 900 mm až 1200 mm, to závisí na hloubce pod balkonem. Zpravidla mívá zábradlí výšku 1000 mm, je tvořeno ze svislých profilů s rozestupem 120 mm (stejný rozměr dodržte také od podlahy). Tento 12 cm rozestup zajišťuje dostatečnou ochranu pro děti, které by mohly prostrčit větší mezerou hlavu a zaseknout se.

ČSN 74 3305 Ochranná zábradlí

Děti rády objevují a aby neměly balkonové zábradlí jako prolézačku, měla by zábradlí vést vždy svisle nebo by mělo být zabudováno tak, aby bránilo prolézání. V případě, že se rozhodnete předsadit zábradlí před čelo balkonu, může mezera činit maximálně 50 mm.

Náš tip: Ve fázi stavby zábradlí již mějte na paměti, že je důležité vyspádování balkonu, musí být 1 – 2 %. Do více směrů v případě, že se jedná o velké plochy. V případě větších ploch je zároveň důležité myslet na dilatace. Aby nedošlo k zatečení dešťové vody, měl by horní líc prahu či spodní líc části zárubně dveří od balkonu být minimálně 80 mm nad podlahou balkonu. Odvodnění ideálně po obvodu buďto uvnitř plochy balkonu za pomoci odvodňovacích žlabů či svodů nebo jako součást oplechování.

Obrázek: Hoblované plotovky od ISPAS

Dřevěné zábradlí na balkon svépomocí

Rozlišujeme dva typy balkonového zábradlí: obklady, které se montují při výstavbě balkonu a ty, které se připevňují až později, například v nájemních bytech nebo v případě renovace opláštění balkonu. Stavitelé často používají obklady ze dřeva, které svou stabilitou tvoří spolu s madlem nejen balkonový obklad, ale i kompletní balkonový parapet.

Bezpečnost konstrukce balkonového zábradlí zajistí správné kotvení. Obvykle se balkonové sloupky ze dřeva (nebo rovnou celé díly) kotví za pomocí kovových profilů na předem vytyčená místa:

 • buď přímo do podlahy ze shora nebo 

 • z boku a z čela podesty balkonu. 

Nejprve si tedy označte místa, kam budete připevňovat sloupky zábradlí. Tuto konstrukci balkonového zábradlí zakryjeme jednoduše ozdobnými vyřezávanými profily ze dřeva nebo jednoduchými dřevěnými profily. Pro dřevěné zábradlí na balkon můžete zvolit jednoduché dřevěné plotovky.

Než začnete montovat opláštění balkonu:

 1. spočítejte si, kolik prken budete potřebovat a jaké jsou požadované rozměry,

 2. po obložení sloupků dřevem, je na řadě vrtání madel na vrch zábradlí,

 3. nezapomeňte na zkosení hrany v místech, kde se v rozích budou madla spojovat nad sloupky.

Náš tip: Předpokladem pro stavbu dřevěného zábradlí na balkon je samozřejmě důkladné zjištění rozměrů vašeho balkonu a následný nákup dostatečného množství materiálu. Balkonové zábradlí ze dřeva vyjde levněji než zábradlí z nerezu nebo kovu. Je nutné dobře plánovat a myslet na to, jaký další materiál je potřeba zajistit. Kromě dřevěných sloupků to budou například sloupové kotvy a šrouby, konstrukční vruty, spodní lišta, madlo, šrouby do dřeva a jiný spojovací materiál pro bezpečnou montáž.

Jaké dřevo zvolit pro balkónové zábradlí

Dřevo má přirozené kouzlo. Zábradlí z přírodního stavebního materiálu je vhodné nejen pro balkonové řešení nízkoenergetických domů s dřevěnou fasádou, ale i do klasické staré zástavby. Je však třeba poznamenat, že péče a údržba je v tomto případě nesmírně důležitá. Minimálně každých pět až deset let je potřeba zábradlí obrousit a znovu natřít.

Před použitím dřeva v exteriéru si proto vše dobře naplánujte, protože dřevo v exteriéru podléhá různým vlivům prostředí. Je to přírodní produkt a může vykazovat nehomogenity v závislosti na druhu, lokalitě a podmínkách růstu. 

Dřevo může obsahovat suky nebo pryskyřičné kapsy, volba nevhodného materiálu by mohla vést k velkým rozdílům ve vlastnostech dřeva.

Skvělou volbou dřeva pro vaše balkonové zábradlí je:

 • sibiřský modřín,

 • severský smrk,

 • jedle,

 • dub,

 • nebo borovice.

Tato dřeva jsou dostatečně odolná proti povětrnostním vlivům, odolávají nejen změnám počasí, ale také hnilobnému procesu či plísním.

Ačkoliv konstrukce balkonového zábradlí s dřevěnými prkny nabízí oproti kovovému mnohem větší ochranu soukromí a dostatečnou ochranu před světlem, je důležité dbát na důkladnou ochranu dřeva. To je zároveň jedinou nevýhodou dřevěného balkonového zábradlí, neboť to vyžaduje určité náklady na adekvátní ochranné prostředky jako jsou například oleje vhodné pro použití do exteriéru. Avšak v porovnání například s hliníkem, který má tendenci se mírně zahřívat, plastem, který není příliš odolný nebo sklu, které je drahé a vyžaduje časté čištění, je dřevěné zábradlí ideální volbou.

Pokud se pustíte do montáže balkonového zábradlí svépomocí, ušetříte. Vyžaduje to ale jistou manuální zručnost, balkonové zábradlí musí být především bezpečné. Zvláště důležité je dbát na správnou výšku zábradlí a jeho správné upevnění.


 

Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 4)

Inspirace pro vaši novou saunu: Co se podařilo našim zákazníkům svépomocí?

Vloženo: 22. 7. 2022

Jste pravidelným návštěvníkem sauny? Saunování je skvělý způsob, jak zregenerovat unavené tělo a dopřát mysli dokonalou relaxaci v tichu, teple a pohodlí. Sauna se, podobně jako ve Finsku, stává doplňkem v domácnosti. Pokud i vy uvažujete, že byste si ji domů pořídili, tento článek vás jistě inspiruje a motivuje. Skutečné fotky našich zákazníků vám dodají odvahu začít s realizací.

Číst více

Vyvýšené a prodloužené postele na míru

Vloženo: 22. 7. 2022

Spánek je biologickou nutností a jeho kvalita ovlivňuje naše celkové zdraví. Existuje několik zásad pro zdravý spánek a jednou z nich je uzpůsobení ložnice pro vaše maximální uvolnění. Výběr pohodlné postele je proto nejdůležitějším krokem i zárukou toho, že se ráno budete budit odpočatí a plní energie. Pokud máte individuální požadavky či potřeby a váháte, zda investovat do postele na míru, následující řádky vám pomohou se rozhodnout.


 
Číst více

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 22. 7. 2022

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více