Dřevoprodej online a kamenná prodejna

LETNÍ AKCE na terasové dlaždice – nejlevnější na trhu! Nakupujte nyní se ▶ slevou až -51 % ◀

Efektivní možnosti úprav a prodloužení životnosti dřevěných obkladů na fasádu

Vloženo: 1. 12. 2017

Dřevěné obklady na fasádu vypadají krásně. Ovšem aby tak krásně vypadaly po dlouhou dobu, je vhodné o ně pečovat, zvolit správné dřevo a především je odborně namontovat. Níže jsem pro vás sepsali možnosti úprav i na čem závisí životnost dřevěných obkladů na fasádu.

Možnosti úprav dřevěných obkladů na fasádu

Ponechání bez úprav

Fasádní obklady můžete ponechat bez úprav, kdy díky povětrnostním vlivům získají krásnou stříbrošedou patinu. Tento druh úpravy je stále populárnější, protože nevyžaduje žádnou námahu. O všechno se postará příroda a vnější podmínky. Patina na dřevu je ve většině případů rovnoměrně vytvořená přibližně po dvou letech. Ale i zde se doporučuje používat alespoň základní ochrannou vrstvu ve formě olejů.

 

Termodřevo

Další možností je tepelná úprava, kterou vzniká termodřevo. Je to sice energeticky náročnější proces - dřevo se peče při vysokých teplotách (až 200 °C) až 96 hodin, ale zato se tím podstatně zvýší odolnost dřeva.

 

Tlaková impregnace

Dřevo určené na fasádu se může upravovat i tlakovou impregnací, kdy se impregnační látky dostane přímo do dřevo prostřednictvím zvýšeného tlaku.

 

Klasická impregnace

Pokud zvažujete, zda dřevěnou fasádu natírat nebo nenatírat, zvažte, jestli chcete životnost fasády prodloužit. Upravená, respektive naimpregnovaná dřevina, vydrží výrazně déle. V případě, že chcete, aby dřevo vypadalo stále jako nové, je nutné ho v pravidelných intervalech natírat, obvykle asi po čtyřech až sedmi letech – podle typu nátěru a dřeviny.

 

Ovšem pozor, pokud dřevěné fasádní obklady jednou natřete, budete jej muset pravidelně obnovovat. Stárnutí samozřejmě není u každého dřeva stejné. Závisí na druhu zvoleného dřeva i na jeho tepelné úpravě.

 

Životnost dřevěných obkladů na fasádu

Na životnost dřevěné fasády má vliv druh použité dřeviny, povrchová úprava i například orientace dřeva či úhel ořezání profilu. Záleží to na mnoha faktorech, se kterými vám poradí odborník. Obecně ale neošetřené dřevo vydrží na fasádě přibližně 10 až 15 let, tepelně upravené termodřevo až 30 let a odolná exotická dřevina, jako je například ipe, vydrží na fasádě bez jakékoli úpravy dokonce 40 až 60 let.

 

Dřevěná fasáda je během let vystavena silnému větru, změnám vlhkosti vzduchu, dešti, mrazu i silnému slunečnímu záření. Všechny tyto vnější vlivy na ni mají samozřejmě dopad. Právě proto byste neměli podcenit správné vyprojektování a namontování dřevěné fasády, aby byla schopná odolat všem nepříznivým vlivům po dlouhou dobu. V opačném případě může dojít jak k estetickým, tak k funkčním závadám, které fasádu trvale znehodnotí.

Z nabídky dřeva na ISPAS.cz si můžete vybrat


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4,5/5 (počet hlasů: 206)

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 1. 12. 2017

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 1. 12. 2017

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 1. 12. 2017

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více