Efektivní možnosti úprav a prodloužení životnosti dřevěných obkladů na fasádu
Vloženo: 1. 12. 2017Dřevěné obklady na fasádu vypadají krásně. Ovšem aby tak krásně vypadaly po dlouhou dobu, je vhodné o ně pečovat, zvolit správné dřevo a především je odborně namontovat. Níže jsem pro vás sepsali možnosti úprav i na čem závisí životnost dřevěných obkladů na fasádu.
Možnosti úprav dřevěných obkladů na fasádu
Ponechání bez úprav
Fasádní obklady můžete ponechat bez úprav, kdy díky povětrnostním vlivům získají krásnou stříbrošedou patinu. Tento druh úpravy je stále populárnější, protože nevyžaduje žádnou námahu. O všechno se postará příroda a vnější podmínky. Patina na dřevu je ve většině případů rovnoměrně vytvořená přibližně po dvou letech. Ale i zde se doporučuje používat alespoň základní ochrannou vrstvu ve formě olejů.
Termodřevo
Další možností je tepelná úprava, kterou vzniká termodřevo. Je to sice energeticky náročnější proces - dřevo se peče při vysokých teplotách (až 200 °C) až 96 hodin, ale zato se tím podstatně zvýší odolnost dřeva.
Tlaková impregnace
Dřevo určené na fasádu se může upravovat i tlakovou impregnací, kdy se impregnační látky dostane přímo do dřevo prostřednictvím zvýšeného tlaku.
Klasická impregnace
Pokud zvažujete, zda dřevěnou fasádu natírat nebo nenatírat, zvažte, jestli chcete životnost fasády prodloužit. Upravená, respektive naimpregnovaná dřevina, vydrží výrazně déle. V případě, že chcete, aby dřevo vypadalo stále jako nové, je nutné ho v pravidelných intervalech natírat, obvykle asi po čtyřech až sedmi letech – podle typu nátěru a dřeviny.
Ovšem pozor, pokud dřevěné fasádní obklady jednou natřete, budete jej muset pravidelně obnovovat. Stárnutí samozřejmě není u každého dřeva stejné. Závisí na druhu zvoleného dřeva i na jeho tepelné úpravě.
Životnost dřevěných obkladů na fasádu
Na životnost dřevěné fasády má vliv druh použité dřeviny, povrchová úprava i například orientace dřeva či úhel ořezání profilu. Záleží to na mnoha faktorech, se kterými vám poradí odborník. Obecně ale neošetřené dřevo vydrží na fasádě přibližně 10 až 15 let, tepelně upravené termodřevo až 30 let a odolná exotická dřevina, jako je například ipe, vydrží na fasádě bez jakékoli úpravy dokonce 40 až 60 let.
Dřevěná fasáda je během let vystavena silnému větru, změnám vlhkosti vzduchu, dešti, mrazu i silnému slunečnímu záření. Všechny tyto vnější vlivy na ni mají samozřejmě dopad. Právě proto byste neměli podcenit správné vyprojektování a namontování dřevěné fasády, aby byla schopná odolat všem nepříznivým vlivům po dlouhou dobu. V opačném případě může dojít jak k estetickým, tak k funkčním závadám, které fasádu trvale znehodnotí.
Z nabídky dřeva na ISPAS.cz si můžete vybrat
Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]
Vloženo: 1. 12. 2017
Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.
Masivní postele na míru - 5 důvodů, proč koupit postel u ISPAS
Vloženo: 1. 12. 2017
Pro výrobu našich dřevěných postelí používáme kvalitní masivní dřevo, nikoliv dýhy. Domácí montáž je snadná a co je ještě lepší, postele můžete opakovaně demontovat a smontovat. Vliv na kvalitu a pevnost spojů to mít nebude. Ptáte se proč? Pro jejich konstrukci používáme materiály větších tlouštěk a kvalitnější technologii spojů.
Přečtěte si níže, proč je dobré investovat do kvalitní postele z masivu a na to, proč jsou právě postele od nás tou pravou volbou přímo pro vás.
Srovnání teras: hladká vs. drážkovaná
Vloženo: 1. 12. 2017
Terasa musí vzhledem ke svému umístění celoročně čelit nepřízním počasí, povětrnostním podmínkám i UV záření. Správnou volbou jejího povrchu a následnou možností jej efektivně ošetřovat, zajistíte vaší terase delší životnost. V našem článku najdete srovnání dvou typů teras, díky kterému porozumíte rozdílům a můžete se tak informovaně rozhodnout, jaká terasová prkna koupit.