Jak na pokládku palubkové podlahy a její renovaci?
Vloženo: 25. 9. 2018Podlahové palubky doma nepokládáte každý den. A když už se do nich rozhodnete investovat, měli byste mít jasno v tom, které dřevo a v jaké tloušťce a profilu použít. Pokud chcete, aby po podlaze cupitaly ještě další generace, jsou vysoká kvalita a správné rozměry dřeva nezbytností. Poradíme vám, které podlahové palubky představují nejlepší možnost a jak jejich pokládku provést v šesti krocích. Na konci článku vám dáme i tipy ohledně jejich budoucí renovace.
Dřevo na palubkovou podlahu
Volba dřeviny je základ. Správné rozhodnutí vám totiž zajistí dlouhou životnost a pevnost podlahy. Obecně najdete dřevěné podlahové palubky z borovice, modřínu, dubu nebo smrku. Pokud však chcete skutečně pevné, odolné a krásné dřevo, nehledejte v českých lesích, nýbrž sáhněte po dřevě ze severských stromů. Na severu Ruska totiž stromy rostou pomaleji a jsou tak kvalitnější než ty evropské. Cena takových podlahových palubek je sice o něco vyšší, ale určitě se vyplatí. Někdy se na ně vztahují i speciální akce, takže je lze pořídit i za velmi výhodnou cenu.
Podlahové palubky z hlediska tloušťky a profilu
Podlahová palubka by neměla být zaměněna s obkladovou. Obkladové palubky jsou určeny na zeď, nikoliv na zem, z toho důvodu proto nevydrží velké zatížené způsobené každodenním chozením. Tloušťka obkladových palubek se pohybuje v rozmezí 12–24 mm, kdežto nejpoužívanější tloušťka podlahových palubek je kolem 28 mm. Co se týče profilu podlahových palubek, poznáte je podle vyfrézovaného pera a drážky po obou stranách a stabilizačních drážek.
Pokud chcete o rozdílech mezi podlahovými a obkladovými palubkami zjistit více, přečtěte si článek s názvem Jak nezaměnit dřevěné podlahové palubky za obkladové. Hlídejte si jejich rozměry! Dozvíte se zde více o jejich tloušťce, profilech, šířce i standardní délce. Na závěr zjistíte i výhody a nevýhody podlahových palubek ze dřeva.
Jak na pokládku podlahových palubek v šesti krocích
-
Vlhkost dřevěných podlahových palubek se musí podle normy pohybovat v rozmezí 10 ±2 %. Takže nejprve zjistěte, zda a kdy budou palubky pro pokládku připraveny.
-
Palubky se musí aklimatizovat s okolním prostředím, proto byste je měli mít doma přibližně už dva týdny před plánovanou pokládkou.
-
Latě na rošt podložte izolačními deskami, abyste minimalizovali hluk, který bude způsobovat chůze po podlaze.
-
Rošt umístěte hned na to, tedy ještě pod palubky. Rozteč latí by měla být 40–60 cm. Při jejich pokládání zabraňte jejich posouvání pomocnými latěmi, které pak odstraníte.
-
Při samotné pokládce palubek pak nesmíte zapomenout na tzv. dilatační spáry od stěny o šířce 15 mm. Jednotlivá prkna k sobě přirážejte dřevěným prkýnkem a kladívkem. K roštu se pak palubky přibíjejí za pomoci kolářských hřebíků šikmo do pera. Pokládku však můžete provádět i pomocí vrutů.
-
Nakonec se boční spáry od stěny zakryjí lištami.
Toto je samozřejmě pokládka ve zkratce. Ale ono k tomu vlastně ani nic moc navíc není potřeba. I amatér si s tím poradí.
Renovace podlahy z palubkových prken
Používáním se na dřevěné podlaze mohou objevit škrábance nebo vrypy. Řešení je jednoduché. Prkna stačí celoplošně přebrousit a znovu nalakovat. Použít můžete také olej. O péči o dřevěné podlahové palubky jsme již dříve psali v článcích Jak pečovat o obkladové a podlahové palubky? a Na co si dát pozor při údržbě obkladových a podlahových palubek, kde se dozvíte vše potřebné o jejich údržbě, aby vydržely co nejdéle krásné.Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]
Vloženo: 25. 9. 2018
Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.
Masivní postele na míru - 5 důvodů, proč koupit postel u ISPAS
Vloženo: 25. 9. 2018
Pro výrobu našich dřevěných postelí používáme kvalitní masivní dřevo, nikoliv dýhy. Domácí montáž je snadná a co je ještě lepší, postele můžete opakovaně demontovat a smontovat. Vliv na kvalitu a pevnost spojů to mít nebude. Ptáte se proč? Pro jejich konstrukci používáme materiály větších tlouštěk a kvalitnější technologii spojů.
Přečtěte si níže, proč je dobré investovat do kvalitní postele z masivu a na to, proč jsou právě postele od nás tou pravou volbou přímo pro vás.
Srovnání teras: hladká vs. drážkovaná
Vloženo: 25. 9. 2018
Terasa musí vzhledem ke svému umístění celoročně čelit nepřízním počasí, povětrnostním podmínkám i UV záření. Správnou volbou jejího povrchu a následnou možností jej efektivně ošetřovat, zajistíte vaší terase delší životnost. V našem článku najdete srovnání dvou typů teras, díky kterému porozumíte rozdílům a můžete se tak informovaně rozhodnout, jaká terasová prkna koupit.