Dřevoprodej online a kamenná prodejna

LETNÍ AKCE na terasové dlaždice – nejlevnější na trhu! Nakupujte nyní se ▶ slevou až -51 % ◀

Rozčilují vás vrzající parkety? Poradíme vám, jak se vrzání zbavit

Vloženo: 18. 9. 2019

Jako by někdo přejížděl nehty po tabuli, až se vám z toho ježí chlupy. Vrzání parket nepatří mezi příjemné zvuky, obzvláště pokud přicházíte domů pozdě v noci a není vaším cílem vzbudit spolubydlící nebo přivést svého psa k šílenství. Aby byly vaše kroky na dřevěné podlaze tichounké a „vrzající parkety“ se staly neznámým pojmem, poradíme vám několik způsobů, jak se vrzání zbavit.

Proč dřevěné parkety vržou

 

Nejprve je potřeba si říct, s čím tady vlastně bojujeme a co je příčinou vrzajících parket. Odpověď je jednoduchá. Vrzání je obvykle způsobeno třením dřeva o dřevo. Děje se tak z důvodu působícího tepla a sucha, nebo naopak vlhkosti. V prvním případě se parkety začnou smršťovat a ve druhém zase rozšiřovat. Dřevo je živý materiál, který reaguje na změny ve svém okolí, a z toho důvodu neustále pracuje a mění své parametry. Proto se stává, že se dřevěné parkety uvolňují ze svého lepidlového lůžka a pohromadě je drží už jen péro a drážka. A přesně v tomto okamžiku se začne ozývat ono vrzání.

Pokud se jedná o vrzání parket jen v určitých místech, není třeba renovovat celou dřevěnou podlahu, ale nepříjemné zvuky je možné odstranit.

Co platí na vrzající parkety

 

Sami víme, že vrzající parkety patří mezi velmi otravné záležitosti, a proto jsme sepsali několik tipů, jak zajistit, aby vaše dřevěné parkety nevrzaly. 

1. Grafitový prášek

 

Najděte místo činu, respektive zdroj vrzání, a přesně do těchto rýh v podlaze nasypejte trochu grafitového prášku. Vtlačte prášek do spojů vrzajících parket, místo překryjte hadrem nebo starou utěrkou a několikrát si na něj stoupněte celou svou vahou. Díky tomu prášek pronikne až do hloubky a vrzání ustane. Na závěr parkety přetřete vlhkým hadrem.

Další tip: Říká se, že také pomáhá mezi parkety nastrouhat mýdlo. Vyzkoušejte, třeba to u vás zafunguje.

2. Podlepení

 

Ptáte se, jak jinak je ještě možné odstranit vrzání parket? Odpověď zní: podlepením. Díky němu se již nebude vytvářet třecí síla o sousední parkety a podlaha přestane vrzat. Postup je následovný:

 
  1. Najděte uvolněné parkety.

  2. Každou z parket provrtejte v jejím středu vrtákem o průměru cca 4 mm.

  3. Vytvořeným otvorem vstříkněte řídké polyuretanové lepidlo pod parketu.

  4. Alespoň na 12 hodin toto místo zatěžkejte a nechte lepidlo vytvrdnout.

 

Vyvrtanou díru pak zamaskujete akrylovým tmelem nebo voskem v odstínu parket. 

3. Přebroušení

 

Vrzání dřevěné podlahy lze odstranit také přebroušením a následným zalakováním

Podlahu zbruste a získaný prach použijte k zatmelení spár. Nepříjemné zvuky přestanou a navíc nebude narušena textura parkety. Dřevěná podlaha tak bude vypadat opět skvěle, a to bez vrzání. Nakonec na dřevěnou podlahu naneste ještě lak a olej, ať je dřevo i nadále dobře chráněno vůči vnějším vlivům.

4. Překládka

 

Vrzání podlahy může být rovněž způsobeno uvolněnými hřebíky. Pokud je tomu tak, rozeberte toto místo a dané parkety znovu a lépe připevněte s využitím lepidla. Tím už nebude docházet k pohybům podlahy a vše bude dobře držet na svém místě. A co je hlavní, nic už nebude vrzat.

5. Nové dřevěné parkety

Vrzající parkety již nelze opravit žádným z výše uvedených způsobů? Na řadu nastupuje pokládka nové dřevěné podlahy. Zvolte dřevěné parkety z kvalitního severského dřeva, které výborně odolávají všem okolním vlivům, jednoduše se udržují a snadno se pokládají, pokud se do opravy chcete pustit na vlastní pěst.

dubové podlahy

▶ V nabídce jsou nově nyní také dvouvrstvé dubové podlahy.

Tipy lze aplikovat i v případě, že vám vržou dřevěné schody. Držíme vám palce, ať už brzy máte opět krásnou a nevrzající podlahu.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3,6/5 (počet hlasů: 22)

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 18. 9. 2019

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 18. 9. 2019

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 18. 9. 2019

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více