Jak poznat a vybrat kvalitní dřevěné obkladové palubky
Vloženo: 30. 8. 2018Na obkladové palubky sice nejsou kladeny takové nároky jako na ty podlahové, po kterých se denně chodí a umisťují se na ně těžké věci, ale i tak je jejich kvalita velmi důležitá. Jistě by vás nepotěšilo, kdyby se po nějaké době začaly kroutit nebo z nich začala vytékat pryskyřice. Proto se nyní podíváme na vše, co byste si měli hlídat při nákupu obkladových palubek.
Dřevěné obkladové palubky mají nenahraditelné vlastnosti
Než se pustíme do rozboru kvality obkladových palubek, je třeba si říct, že právě ty dřevěné mají řadu výhod. Tento přírodní materiál je velmi pevný, odolný a když se o něj dobře pečuje, spolehlivě slouží řadu let. Vedle toho je hřejivé, příjemné na dotek a působí blahodárně na lidskou psychiku.
(SRUBOVÁ PALUBKA - PROFIL ,,D" 36 X 135 X 3000 MM (AB))
Správný rozměr a tloušťka obkladových palubek
Obkladové palubky nemáme jen jedny. Dělí se na vnitřní a venkovní, kdy každý druh má jinou tloušťku. Vnitřní obkladové palubky by měly mít tloušťku v rozmezí 12–16 mm, kdežto vnější obkladové palubky minimálně 19 mm. To je dáno tím, že na ty venkovní působí vnější vlivy, a jsou tedy vystaveny dešti, větru, slunci a mrazu. Musí být hrubší, aby tomu všemu spolehlivě odolaly.
Co se týče šířky, jsou obkladové palubky obvykle k dostání v rozměru od 96 do 121 mm. Tady záleží především na vás a na místnosti, do které chcete palubky aplikovat. Na kvalitu palubek šířka samozřejmě vliv nemá, ale použitím různých šířek můžete v interiéru docílit zajímavého efektu.
Kvalitativní třídy dřevěných obkladových palubek
Není palubka jako palubka. Pokud vás zajímá skutečná kvalita dřevěných obkladových palubek, ze kterých si vybíráte, nahlédněte do normy ČSN EN 14 915. V ní je přesně stanoveno, jaké vlastnosti by měla mít dřeva z jednotlivých kvalitativních tříd. Konkrétně se zaměřte na část zvanou vnější a vnitřní obklady z rostlého dřeva – charakteristika posuzování shody a označení.
Třídy palubek jsou čtyři – A, B, AB a C. Při kontrolování palubek sledujte především lícovou stranu, ta je nejdůležitější, protože je nejvíce vidět. Samozřejmě není třeba procházet všechna prkna. Stačí, když uděláte namátkovou kontrolu a vyberete si jen některé obkladové palubky, u nichž prověříte jejich kvalitu.
Velmi podstatná je rovněž vlhkost profilů. Ta se musí pohybovat v rozmezí 12 ± 2 %. Pokud by byla vlhkost mimo tento interval, znamená to, že jsou obkladové palubky málo vysušené. S takovým dřevem se obvykle špatně pracuje. Na kvalitu prken si dejte pozor především u palubek do interiéru. Na fasádě se některé nedokonalosti ztratí, ale u obkladů v obývacím pokoji by vás to bilo do očí.
(Obkladové palubky - sklad)
Kvalitativní třída A
Jedná se o nejvyšší kvalitu, které můžete u obkladových palubek dosáhnout. U tohoto typu dřeva jsou suky pouze do 10 %, tolerují se ojedinělé smolníky do plošných rozměrů 2 x 25 mm a vlasové trhliny by neměly být téměř viditelné. Také například čelní trhliny nesmí být delší než šířka prkna. Bohužel na českém trhu jsou prkna třídy A k dostání jen velmi zřídka.
Kvalitativní třída B
Do skupiny kvalitativní třídy B patří palubky, pro která platí mírnější kritéria. Povoleno je to, co pro třídu A, ale navíc jsou k tomu doplněny další odchylky. Stejně jako u třídy A není v žádném případě dovoleno napadení dřeva houbami, hmyzem a ani na něm nesmí být odlupčivé trhliny.
Kvalitativní třída AB
Třída AB je kombinací dvou předešlých kvalitativních tříd. Udává, že 40 % palubek tvoří palubky třídy A a 60 % palubky třídy B. Patří mezi nejdostupnější třídy na českém trhu.
Kvalitativní třída C
Do této třídy patří zbývající kusy dřeva, které nesplňují kritéria třídy B, ale i přesto je možné je použít pro obložení.
Toto byla jen malá ukázka. Třídy mají mnohem více specifik, kterým je potřeba věnovat pozornost. Nicméně jedno je jisté, největší kvality dosahují zejména severské stromy – smrk, borovice a modřín.
▶ Vybírejte kvalitní palubky od ISPAS zde.
Sauna jako specifikum pro dřevěné obkladové palubky
Sauna představuje nestandardní prostředí se zvýšenou teplotou, a ne každé dřevo je pro toto využití vhodné. Dřevěné obkladové palubky totiž mohou obsahovat smolníky a při vysokých teplotách by se vám mohlo stát, že by ze stěn vaší sauny začala vytékat pryskyřice. Při nákupu palubek obkladových byste se proto měli zaměřit na jejich kvalitu. Například u smrkových palubek doporučujeme kvalitu palubek A+, u níž by měla být přítomnost smolníků minimální.
Obecně jsou vhodnými dřevinami pro stavbu sauny severský smrk, osika, olše nebo topol. Velmi kvalitní jsou především stromy ze severských zemí, protože rostou déle a jejich dřevo má díky tomu větší hustotu, je pevné a velmi odolné.
Neměli byste zapomenout ani na to, že by dřevo do sauny mělo být dobře vyschlé. Jen takové totiž dostatečně absorbuje teplo i vlhkost.
Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi
Vloženo: 30. 8. 2018
Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.
Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?
Vloženo: 30. 8. 2018
Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.
Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová
Vloženo: 30. 8. 2018
Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.