Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

Jak udělat podlahu na půdě: Krok za krokem

Vloženo: 25. 6. 2020

Jak udělat dřevěnou podlahu na půdě? Podle tohoto návodu to zvládnete snadno. Dochází vám úložný prostor v domě? Chcete rozšířit obytný prostor? Půda je pro obojí jako stvořená.

Půda s novou podlahou! To se může obzvlášť hodit, pokud vám dochází úložný prostor ve vašem domě - půda je často velice málo využívána, takže pokud ji neplánujete přetvořit na obytnou půdní vestavbu, položení podlahových palubek a využití půdy jako úložný prostor může být skvělé řešení.

Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/how-to-board-a-loft a getty images

Palubky k sobě spojíte celkem snadno, ale práce s dostupným místem na půdě může pokládání palubek značně ztížit. Pusťte se do práce jen, pokud si na to věříte, a dbejte na bezpečnostní rady uvedené níže. V opačném případě se obraťte na profesionály.

Jak položit podlahu na půdě: Krok za krokem

Co budete potřebovat

  • Rukavice
  • Respirátor
  • Kladivo
  • Ochranný overal
  • Šroubovák (ideálně elektrický)
  • Svinovací metr
  • Tužku
  • Vrtačku
  • Přímočarou pilu a pracovní stůl (pokud bude potřeba upravit délku palubek)

Materiál

Než začnete

  1. Oblečte si ochranný overal, nasaďte si rukavice a respirátor, a nezapomeňte na boty - bude se vám bezpečněji chodit po půdě.
  2. Vytvořte si dočasnou pracovní stanici z jedné palubky zasazené mezi trámy - je to bezpečnější a pohodlnější než věřit své rovnováze.

Krok první: Měření

Změřte si velikost plochy na kterou chcete položit palubky (vynásobte šířku půdy délkou půdy). Jako měrnou jednotku použijte metry, následný nákup palubek si tímto ulehčíte.

Palubky se prodávají v různých rozměrech a jsou baleny po 3, 4 či 5 kusech. Některé dokonce po 1 ks.

Vždy přidejte 20% nad vaši naměřenou plochu pro případ nechtěných nebo špatných řezů do palubek.

Než palubky koupíte, zkontrolujte, zda jsou všechny hrany neponičené. Pero a drážka (zamykací mechanismus) jsou náchylné k poškození při špatné manipulaci, buďte tak velice vybíraví.

Krok druhý: Zvažte izolaci

Než začnete pokládat palubky, zkontrolujte hloubku izolace. Stavební předpisy doporučují minimálně 270 mm tlustou izolační pokrývku. Trámy však normálně mají ne více než 100 mm do hloubky, takže toto je nemožné udělat a ještě k tomu položit podlahu.

Naskládat izolaci tak, aby seděla s výškou trámů, je špatný nápad, protože by to snížilo účinnost na polovinu - a také zdvojnásobilo ztrátu tepla.

Nejlepší řešení je postavit vyvýšenou podlahu nad izolaci (viz. níže). Pokud chcete, pořád můžete pokládat podlahu přímo na trámy, ale počítejte s tím, že toto nemusí projít inspekcí stavebního úřadu. Ať se rozhodnete jakkoliv, vždy dejte pod palubky tolik izolace, kolik jen jde.

POZOR: Nezapomeňte, že pokud pokládáte podlahu přímo na trámy, riskujete tak možnost vzniku kondenzace pod podlahou. Vlhkost na spodní straně desek se přemění na vodu (kondenzace), která postupně kape dolů. Abyste tomu předešli, musíte vyvýšit palubky a umožnit přístup vzduchu mezi izolaci a desky. Pokládejte palubky přímo na trámy jen pokud jste si jisti, že na vaší půdě není žádné riziko kondenzace.

Video o zateplení podlahy na YouTube

Krok třetí: Položte první desku

Pokud máte v úmyslu pokládat podlahu přímo na trámy bez vyvýšení podlahy, začněte s položením první desky přes trámy.

Pokud deska přesahuje, označte si ji uprostřed posledního trámu, který překřižuje, a v tomto bodě desku uřežte pilou.

Deska, která tak bude navazovat, bude také podepřená trámem.

Krok čtvrtý: Nesouměrné pokládání

Pro maximální pevnost musíte desky pokládat nesouměrně (rozházeně), a to tak, že sousedící desky nebudou stejně seřazené.

Položte desku vedle té první a změřte a případně označte, pokud je potřeba uříznout (viz. Krok třetí).

Krok pátý: Upevněte v místě

Uřízněte druhou desku (pokud je potřeba) a přisuňte k první desce, ujistěte se, že jsou pero a drážka plně spojené a tvoří tak téměř neviditelný spoj.

Použijte dva nebo tři vruty podél spoje pro upevnění.

Krok šestý: Vyplňte mezery

Změřte, uřežte a přizpůsobte vyplňující kusy k dokončení podlahy. Přisuňte je do potřebné pozice pouze v rukavicích (oříznuté hrany desek mohou být ostré).

Položte kus dřeva na vnější hranu desky a příklepněte ho kladivem pokud pero a drážka nejdou tak lehce spojit. Takto předejdete poškození náchylných hran desek.

Mějte na vědomí

  1. Spíše než jednotné velikosti trámů, staré domy mohu mít mix starých střešním trámů a trámů, které podporují moderněji situované stropy. Toto může způsobit velké problémy při pokládání podlahy. Pokud je toto váš případ, mnohem větší smysl a taky úsporu času poskytuje použití vyvýšené podlahy.
  2. Elektrické vedení na půdě je často přímo vedené od zdroje do zásuvky. To znamená, že přesně v tom místě, kde chcete položit desku mohou být přímo vedené kabely. Pokud je kabel dostatečně volný, můžete udělat malý výřez do trámu a kabel vést pod podlahou. Jestli se pro toto řešení rozhodnete, označte si pozici kabelu na vnější stranu desky a stoprocentně se ujistěte, že později nenavrtáte vruty právě do kabelu. Lepší varianta je připevnit kabely klipem na viditelném místě. Pokud je kabel napnutý a nelze s ním hýbat, potom je lepší kabel odpojit od zdroje a použít elektroinstalační krabici, případně prodlužovací kabel. 
  3. Při pokládání podlahy nejspíš narazíte na elektroinstalaci světel. Můžete vyřezat patřičnou část abyste se dostali ke světlu a nebo udělat odnímatelný panel kdyby světlo upadlo. Mějte na paměti, že bodová světla produkují hodně tepla, ujistěte se tak, že jakýkoliv izolační materiál, který jste přidali, je dostatečně odsazen od těchto světel, abyste předešli riziku vzniku požáru. Toto řešení však sníží izolační vlastnosti výplně a ve výsledku tak způsobí opačný problém - ztrátu tepla. Dnes je běžné instalovat rozptylovače tepla nebo zcela odizolovat elektroinstalaci světel.

Držíme palce! yes O tom, jaké palubky jsou nejvhodnější právě pro vás, nás můžete kdykoliv kontaktovat na info@ispas.cz nebo rovnou zavolejte +420 606 792 360. Rádi poradíme!


Další užitečné zdroje: 

Prima Doma TV - Návod na pokládku podlahy na půdě


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3.3/5 (počet hlasů: 9)

Inspirace pro vaši novou saunu: Co se podařilo našim zákazníkům svépomocí?

Vloženo: 25. 6. 2020

Jste pravidelným návštěvníkem sauny? Saunování je skvělý způsob, jak zregenerovat unavené tělo a dopřát mysli dokonalou relaxaci v tichu, teple a pohodlí. Sauna se, podobně jako ve Finsku, stává doplňkem v domácnosti. Pokud i vy uvažujete, že byste si ji domů pořídili, tento článek vás jistě inspiruje a motivuje. Skutečné fotky našich zákazníků vám dodají odvahu začít s realizací.

Číst více

Vyvýšené a prodloužené postele na míru

Vloženo: 25. 6. 2020

Spánek je biologickou nutností a jeho kvalita ovlivňuje naše celkové zdraví. Existuje několik zásad pro zdravý spánek a jednou z nich je uzpůsobení ložnice pro vaše maximální uvolnění. Výběr pohodlné postele je proto nejdůležitějším krokem i zárukou toho, že se ráno budete budit odpočatí a plní energie. Pokud máte individuální požadavky či potřeby a váháte, zda investovat do postele na míru, následující řádky vám pomohou se rozhodnout.


 
Číst více

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 25. 6. 2020

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více