Které truhlářské řezivo zvolit? Typy řeziva a rozdíly mezi nimi
Vloženo: 5. 3. 2018Není řezivo jako řezivo. V truhlářské praxi se můžeme setkat s truhlářským řezivem sámovaným a nesámovaným, čerstvým a suchým. Jejich použití záleží na účelu použití i výsledném estetickém záměru. Pojďme si nyní popsat rozdíly mezi nimi.
Nesámované řezivo
Nesámované řezivo je vlastně prkno, které dostaneme po nařezání na velké rámové pile neboli katru. Má nepravidelné kraje podle tvaru kmenu, ze kterého je zpracováváno. Záleží také na tom, kterým směrem je řezáno, zda-li horizontálně nebo vertikálně. Nesámované řezivo nemá přesně definované šířky a je nepravidelné. To ovšem nabízí řadu možností pro kreativní zpracování. Truhlář s ním může vytvořit originální a jedinečná díla, protože řezivo stejného charakteru už nikdo další nezíská.
Nesámované řezivo se nejčastěji používá k výrobě masivního nábytku, jako jsou
- kuchyňské linky,
- skříně, stoly
- nebo židle.
Slouží také jako vstupní materiál pro stavební truhláře k výrobě dveří, oken, schodišť, podlah, prahů, lišt a latí.
Sámované řezivo
Název sámování pochází z německého slova säumen – olemovat. Setkáme se však i s dalším výrazem pro tuto činnost, a tím je „omítání“.
Pokud bychom vzali nesámované dřevo a odřízli nerovnoměrné kraje, dostaneme řezivo sámované. Jinak řečeno, jedná se o odstranění obliny z prkna nebo fošny odříznutím nebo odfrézováním. Jednotlivé hrany prkna tedy svírají úhel 90°.
Toto dřevo nemusí být úplně vysušené, většinou bývá o vlhkosti 12 až 17 %. A kde se sámované řezivo využívá? Převážně na stavby.
Čerstvé řezivo
Řezivo můžeme dále dělat na čerstvé a suché. Za čerstvé řezivo je považováno dřevo po poražení živého stromu před sušením. Jeho výhodou je nízká cena, avšak jako nevýhodu zde spatřujeme kroucení a praskání dřeva při jeho vysychání. Tento proces lze eliminovat rychlým sestavením dohromady a zpevněním OSB deskami.
Čerstvé řezivo se nejčastěji používá k
- sestavení konstrukcí střech,
- pergol, stání a přístřešků.
- Také je předmětem uměleckých rytin.
Suché řezivo
Suché dřevo je sice dražší, ale je už vysušené a díky tomu už nijak nepracuje a nemění se. Používá se k výrobě masivního nábytku jako jsou
- kuchyňské linky,
- skříně,
- stoly a židle.
- Slouží také jako vstupní materiál pro stavební truhláře k výrobě dveří, oken, schodišť, podlah, prahů, lišt a latí.
Své využití najde jak v exteriéru, tak interiéru.
S jakým truhlářským řezivem se můžete nejčastěji setkat?
Máte nějaké dotazy? Rádi vám poradíme zde.
Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce
Vloženo: 5. 3. 2018
Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.
Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi
Vloženo: 5. 3. 2018
Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.
Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?
Vloženo: 5. 3. 2018
Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.