Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Teplejší domov za pár okamžiků - s našimi dřevěnými briketami! Nižší cena, vysoká výhřevnost.

Jak na montáž dřevěné fasády: Krok za krokem

Vloženo: 12. 4. 2021

Rozhodli jste se, že splynete s přírodou a svému domu dáte nový osobitý kabátek, který jej nejen zkrášlí, ale také mu dodá vynikající zvukovou a tepelnou izolaci? Dřevěná fasáda je skvělá volba po mnoha stránkách. Teď už zbývá ji jen správně namontovat. Pokud se do toho chcete pustit na vlastní pěst, může vám s tím pomoci náš článek, v němž najdete návod, jak na montáž dřevěné fasády.

 

Předpokládáme, že už máte dřevo na fasádu vybráno. Ale přece jen, pokud ještě váháte, můžete si přečíst článek Fasádní obklady: které vybrat a proč jsou dřevěné fasády nejen krásné, ale i užitečné, v němž se dozvíte varianty obkladových palubek dle údržby, vzhledu a odolnosti.

 

Než započne instalace dřevěné fasády

 

I když jste zkušený truhlář, tesař nebo zručný kutil s bohatými zkušenostmi, vždy je lepší se poradit s projektantem nebo architektem a nechat si detailně popsat skladbu roštu, izolační vrstvy, hmoždinek, šroubů a všeho, co je pro bezchybnou montáž dřevěné fasády potřeba.

Díky tomu získáte jistotu, že váš dům bude dobře odvětráván a že dřevěná fasáda bude dobře držet na svém místě. Jen správně namontované fasádní obklady vydrží dlouhodobé výkyvy počasí, nápory větru, deště a působení dalších vlivů. 


Tip: Před samotnou instalací si ještě důkladně zkontrolujte obkladové palubky a jejich kvalitu, jak je jednou použijete, nepůjde je už vyměnit. Pokud nebudete pracovat s již impregnovanými palubkami, nezapomeňte klasické fasádní obklady opatřit ochranným nátěrem, aby odolaly vlhkosti a UV záření. Ochranný povrchový nátěr naneste nejen z vrchní strany (minimálně dvě vrstvy), ale alespoň jednou také z rubové strany. Pro tento účel můžete použít jak klasický transparentní olej, tak olej na dřevěné terasy.


Odvětrávaná fasáda aneb montáž nosného roštu

 

Za fasádou musí proudit dostatek vzduchu směrem nahoru, odkud může bez problému unikat ven. Rozteč roštu by tedy měla být přiměřená tloušťce fasádního profilu. Přihlédnout je třeba také k tomu, zda je profil obkladových palubek s perem a drážkou nebo bez nich. A pokud se rozhodnete nosné latě montovat vodorovně, měli byste přes ně připevnit ještě svislé kontralatě kolmo k obkladu. 


Tip: Nezapomeňte, že by se před montáží měly obkladové palubky aklimatizovat, aby jejich rozměry i tvar zůstaly stejné. Nechejte je ležet zabalené pod střechou tak, aby k nim mohl vzduch, ale aby nemokly. Správnou vlhkost (podobnou okolnímu dřevu) jednoduše změříte pomoci vlhkoměru.


Rozteč roštu podle tloušťky profilu

 
  • Tloušťka profilu 19 mm – rozteč max 60 cm (profil bez pera a drážky) nebo max 80 cm (profil s perem a drážkou)

  • Tloušťka profilu 24 mm – rozteč max 70 cm (profil bez pera a drážky) nebo max 100 cm (profil s perem a drážkou)

  • Tloušťka profilu 28 mm – rozteč max 80 cm (profil bez pera a drážky) nebo max 120 cm (profil s perem a drážkou)

  • Tloušťka profilu 32+ mm – rozteč max 90 cm (profil bez pera a drážky) nebo max 140 cm (profil s perem a drážkou)

 

Tip: Nejen venkovní fasádní obklady je potřeba natřít. Ošetřit proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním je nezbytné také dřevěné hranoly, které použijete na nosný rošt (stejně jako obkladové palubky). Hranoly by také měly být dostatečně vysušené a perfektně rovné. To vše proveďte ještě před jejich použitím na dřevěnou fasádu. 


Návod: montáž dřevěné fasády svépomocí

 

Každá drobnost může hrát při montáži dřevěné fasády roli a pokud něco odbydete, může se vám to v budoucnu vymstít zatékáním, rezivěním a dalšími problémy. Jak postupovat a na co si dát pozor při instalaci fasádních obkladů, aby nedošlo k nepříjemnostem?

 
  • Při instalaci dřevěné fasády horizontálně se palubky pokládají vždy perem nahoru

  • Palubky nikdy nestahujte, při vyšší vlhkosti by mohlo dojít k vyboulení fasády. Doporučená vlhkost je ale 12–19 %, v tomto případě je dobré mezi nimi nechat vůli 1–2 mm.

  • Při zařezávání vyčnívajících hranolek musíte přetřít řezy i čelní konce povrchovou ochranou, aby tudy nevnikala vlhkost.

  • Vyplatí se používat kvalitní a dlouhodobě nekorodující materiály, a to zejména pro kotvení.

  • Během připevňování fasádních obkladů nezapouštějte šrouby příliš hluboko do dřeva, mohla by tuto začít pronikat vlhkost.

  • Na koncích palubek si předvrtejte otvory pro šroub, případně je kotvěte minimálně 5 cm od konce, zabráníte tím praskání profilů. Pak záhlubníkem vytvořte dolík pro hlavu vrutu, jinak se vytvoří ve směru vláken trhliny, do kterých zatéká voda a zkracuje tak životnost obkladu.

  • Spodní a horní zakončení fasády doporučujeme opatřit mřížkou (plastovou nebo hliníkovou), tím zabráníte vniknutí hlodavců, ptáků a hmyzu za palubky. Připevnění je nejlepší provádět s vruty a hřebíky s plochou hlavou.

2 způsoby kotvení fasádních palubek [s perem a drážkou]

 
  1. Skrytý způsob – kotvení palubek do pera pozinkovanými kolářskými hřebíčky nebo nastřelovacími hřebíčky o délce min. 45 mm a více.

  2. Viditelný způsob – palubky lze dle jejich šíře ukotvit jedním nebo dvěma vruty z nekorodující oceli. Vruty by měly být přesně v rovině, pouze tak lze dosáhnout opravdu kvalitního připevnění a velmi pěkného vzhledu.

2 způsoby kotvení fasádních palubek [bez pera a drážky]

 
  1. Skrytý způsob – nerezové příchytky se připevní na profil zezadu dvěma vruty a spárou mezi profily se ukotví na rošt. Tento způsob je ale poměrně finančně náročný.

  2. Viditelný způsob – palubky připevníte jedním či dvěma vruty z nekorodující oceli. V tomto případě doporučujeme vruty předvrtat nebo zcela zapustit..

3 způsoby vytvoření rohů a špalet fasády

 
  1. Překrývaný – všechny rohy se zalištují buď masivní rohovou lištou nebo dvěma k sobě kolmo slepenými prkénky, které dohromady vytvoří masivní rohovou lištu. Nevýhodou tohoto řešení je zatékání vody při dešti a větru, špatné vysychání a relativně krátká životnost.

  2. Přiznaný – palubky nebo fasádní profily se zaříznou k sobě pod úhlem 45 stupňů, ale nedorazí se k sobě, nechá se mezi nimi rovnoměrná mezera cca 3-5 mm, aby po dešti čelní konce rychle uschly. Výhodou je vysoká životnost.

  3. Segmentový – používá se nejčastěji při tzv. segmentové fasádě, kdy se palubky nebo profily nenastavují, ale jsou rozděleny svisle vyčnívajícími hranolky, mezi které se zařezávají. Takovýto hranolek pak tvoří i roh fasády.

 

Dřevo je živý materiál a mnohdy má svou hlavu, proto si v případě jakýchkoliv nejasností nechte raději poradit od zkušenějších a vždy pracujte s doporučeným vybavením. Experimentování se v tomto případě nevyplatí, a to doslova. Ověřené postupy a kvalitní materiál zajistí krásný vzhled vaší nové dřevěné fasády a její dlouhou životnost. Chcete poradit, které obkladové palubky zvolit a jak s nimi pracovat? Ozvěte se nám.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3,0/5 (počet hlasů: 5)

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 12. 4. 2021

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 12. 4. 2021

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 12. 4. 2021

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více