Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

Montáž terasy: jak na pokládku a 5 důležitých kroků, které dodržet

Vloženo: 16. 6. 2022

Terasy se stále nejsnáze a nejrychleji staví ze dřeva. Ale kde začít? Jak na montáž terasy? V tomto článku si ukážeme, jakých 5 kroků je třeba dodržet.

1. Montáž terasy - Plánování

Na začátku si samozřejmě musíte připravit plochu, na které má být dřevěná terasa postavena. K plánování můžete použít nákres ve skutečném měřítku, ale aby vše neprobíhalo jen na papíře, je užitečné si pro dokonalou představu obrys nové terasy u domu vyznačit kolíčky a provázkem.

Toto plánování může zabrat nějaký čas, ale značně vám to usnadní práci s identifikací případných problémů v průběhu výstavby, a i nákup materiálu bude mnohem jednodušší.

Nezapomeňte si kolíčky a provázek!

Náš tip: Při plánování zohledněte také orientaci terasy. Milovníci slunce a dlouhých horkých letních dní orientaci na jih. Západně orientovaná terasa vám umožní vychutnat si konec dne při západu slunce a ranní ptáčata mohou zase naopak preferovat východní směr. Tato témata jsme probrali v tomto článku.

2. Výběr materiálu - Typy, ošetření

U výběru správného terasového dřeva hrají roli jak vizuální stránka, tak technická kritéria.

Některá dřeva jsou vhodná pro místa více vystavená povětrnostním vlivům, jiná spíše na kryté terasy. Dřevo používané na zahradě musí být odolné vůči těmto povětrnostním vlivům a UV záření, jinak začne brzy podléhat nežádoucím změnám.

Odolné dřevo nebo WPC

Jednou z možností je použití přirozeně odolného dřeva. Druhou možností je zvolit dřevo, jehož odolnost byla znásobena speciálním ošetřením. Jedná se o tepelnou úpravu zvanou Thermowood, speciální technologickou úpravu dřeva bez použití chemických činidel, která činí dřevo tvrdším a odolnějším. 

Dále se mohou použít prkna vyrobená z WPC (Wood Plastic Composite), která vypadají víceméně jako dřevo, ale jsou vyrobena z dřevěné moučky nebo dřevěných vláken smíchaných s plastem. To může vydržet dlouho a v závislosti na osobním vkusu může být také atraktivní, ale nemá nic společného s masivním dřevem a není to přírodní materiál.

 

Náš tip: Na spodní konstrukci a prkna používejte vždy stejný druh dřeva. Dřevo pak vykazuje stejné chování při roztažnosti, má srovnatelnou odolnost proti povětrnostním vlivům a při plánování, jaké použijete vruty, se stačí zamyslet jen jednou.

Foto: Terasa od zákazníka ISPAS

3. Spodní stavba - Jaké máte možnosti

Při realizaci spodní stavby pro dřevěnou terasu máte několik možností. Můžete jí vybudovat pomocí betonových tvárnic nebo trámových podpěr s bodovým založením. Použité dřevo by pokud možno nemělo přijít do kontaktu se zemí a musí být ze všech stran dobře větrané, aby rychle vysychalo.

Pozor na vlhkost

Vlhkost může materiál vážně poškodit, proto by se stavba spodní konstrukce s dostatečným větráním měla dobře naplánovat a pečlivě provést. Vrstvení by mělo vypadat následovně:

  • pískové lože se štěrkem pro zvýšenou absorpci vody,

  • ochranné rouno, zabraňuje prorůstání rostlin mezi dřevěnými trámy,

  • betonové desky

  • podpůrná dřeva.

Nezapomeňte na vhodnou vzdálenost

Vzdálenost mezi dřevem spodní konstrukce závisí na druhu dřeva. Montáž dřevěné terasy může být pro někoho hračka a její realizace může trvat i jen několik pracovních dní, ale nepodceňujte rady odborníků ohledně některých detailů, jako jsou vlastnosti a chování konkrétního dřeva. Například u tvrdého dřeva jsou nutné malé vzdálenosti, protože má tendenci se ohýbat a v konečném důsledku i lámat.

Sklon terasy

Bude u terasy nutný sklon? Mnoho odborníků považuje spád 0,5 až 1 % za dostačující – to je rozdíl ve výšce 5 až 10 mm na 1 m. Silnější sklony nepřinesou výraznějších rozdílů, ale viditelné jsou na první pohled. Sklon může být také 2 %, což znamená, že povrch klesá o 2 cm na každý 1 metr. Při stavbě si můžete pomoci tzv. nivelačními nebo terasovými podložkami.

Hladká podlahová prkna nepotřebují sklon v podélném směru – za předpokladu, že dřevo je kvalitní a „neprohýbá se“. Zde může být smysluplnější vytvořit sklon v příčném směru tak, aby voda mohla na krátkou vzdálenost stékat přes okraje bočních desek. 

Náš tip: Jakmile naplánujete svah, nesmí jít směrem k domu (protispád), protože pak by se tímto směrem řídila i voda. V prkenné ploše by navíc za žádných okolností neměly být prohlubně.

Foto: Terasa od zákaznice ISPAS

4. Pokládka terasy - Délka, vruty, materiál

Po dokončení spodní stavby můžete začít s pokládkou palubek. Nejprve si samozřejmě změřte, jak dlouhá musí být prkna, která se připevňují na spodní konstrukci. 

Než si pořídíte vruty pro připevnění palubek k nosníkům, zeptejte se prodejce dřeva, jaký materiál upevňovacích prvků doporučuje pro vámi vybrané dřevo. Proč? Některé druhy dřeva reagují na různé kovy změnou barvy, jiné jsou zase tak tvrdé, že by měly být pevnější i šrouby.

Pokládka terasových prken je snadná, pokud jsou dostatečně dlouhá, aby v jednom kuse pokryla celou šířku nebo délku terasy. Nejlepší je vše zohlednit hned na začátku, abyste dobře odhadli materiálové nároky.

Připevnění palubek

Palubky k sobě lze připevnit dvěma způsoby:

  • viditelně - tato varianta je o něco rychlejší a jednodušší na provedení,
  • a neviditelně - je o něco složitější, ale vypadá elegantněji. 

U jednotlivých prken je důležité, aby od sebe měli vždy rovnoměrnou vzdálenost. Dřevo a také WPC se vlivem vlhkosti roztahují. Počítejte s tím. I při čekání na montáž se může stát, že rozpálené slunce nebo vlhké prostředí tvar desek pokřiví, ačkoliv jste si je pořídili krásně rovné (nejčastěji se tak děje u prken dlouhých čtyři až šest metrů).

Narovnání dřeva

Dřevo snadno narovnáte pomocí montážní páky (v případě potřeby ji najdete i u nás v e-shopu). Jde to i ručně a to tak, že dřevěné desky opřete a stlačíte je k sobě, ovšem dokonalých linií snadno a rychle docílíte právě díky montážní páce, která vám při práci bude bezpečně držet terasová prkna na svém místě a umožní vám mít volné ruce pro další upevnění desek pomocí šroubů, vrutů či hřebíků. Umístěte ji na trám pod prkny a rameno montážní páky otočením postupně přitahujte až do vyrovnání desky.

Náš tip: Aby prkna měla dostatek prostoru, je nezbytné dodržet na delší straně vzdálenost 4 až 7 mm nebo 6 % šířky prkna.

Dodržujte také vzdálenosti uvedené v montážních pokynech ke stěnám a pevným dílům, aby prkna měla dostatek prostoru pro roztahování a smršťování. Při spárování podlahových desek je dobré myslet na následující:

  • pokud spojujete prkna podélně, položte příslušné konce prken na samostatnou stavební lať,

  • mezi konci prken musí být dodržena vzdálenost 5 až 10 mm – v závislosti na materiálu a délce prken,

  • podlahová prkna by nikdy neměla přečnívat více než 2 cm přes nosnou konstrukci nebo montážní lišty, mohlo by dojít k nevzhledné deformaci.

5. Péče o dřevěné palubky

Když jsou všechna prkna položena a připevněna k spodní konstrukci, je dřevěná terasa téměř hotová. Nyní je čas na údržbu a nákup zahradního nábytku, terasa se totiž dá téměř ihned používat.

Jak ochránit dřevo

Dřevo je přírodní produkt a bez ohledu na to, jaký druh dřeva si vyberete, časem může ztrácet svůj původní vzhled. Někomu se to samozřejmě líbí, důsledná ochrana dřevěné terasy ovšem nemá jen estetický důvod a je důležité na ni myslet již na začátku realizace vaší nové dřevěné terasy.

Dřevo by se mělo chránit také před plísní, napadení hmyzem nebo hnilobným procesem. Kromě této péče hned na začátku, je vhodné terasu důkladně vyčistit před každou novou sezónou.

Náš tip: Upozorňujeme, že vysokotlaký čistič může dřevo poškodit. Pokud je terasa spíše malá, lze ji jednoduše čistit ručně hadříkem nebo speciálním kartáčem a vodou.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.4/5 (počet hlasů: 9)

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 16. 6. 2022

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více

5 důvodů, proč postavit terasu z WPC prken

Vloženo: 16. 6. 2022

WPC prkna kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Tento inovativní materiál je ideální pro venkovní použití. Terasa z WPC je k nerozeznání od dřevěných a chůze naboso po nich se téměř neliší od chůze po dřevě. Při doteku jsou hladké a na slunci se tolik nepřehřívají. Navíc mají několik výhod, o kterých se dočtete v našem článku. 

Číst více

Udírna svépomocí: Jednoduchý návod na stavbu

Vloženo: 16. 6. 2022

Postavte si svoji dřevěnou udírnu svépomocí a vykouzlete jedinečnou atmosféru s vůní uzených dobrot. Kdo by neznal klíčovou scénu z filmu Slavnosti sněženek, kde se udí - kouř vinoucí se z udírny a klobásky, na které se sbíhají sliny. Ano, i takto může vypadat udírna postavena s minimem materiálů: pár desek, topeniště, kouřovod a strop z kabátu. Uzení potravin je tradiční úprava potravin známá po staletí. Pokud vás lákají tradice a táhne vás to zpět ke kořenům, máme pro vás jednoduchý návod, jak postavit udírnu.
 

Číst více