Dřevoprodej online a kamenná prodejna

LETNÍ AKCE na terasové dlaždice – nejlevnější na trhu! Nakupujte nyní se ▶ slevou až -51 % ◀

Okolí bazénu ze dřeva - jaké je to správné dřevo?

Vloženo: 18. 7. 2022

Splnili jste si sen o bazénu, oáze klidu, která vám v horkých letních dnech dopřeje dokonalé osvěžení? Bazénem to ale nekončí. Z mnoha důvodů je dobré se zaměřit také na funkční a praktické obložení bazénu. V tomto případě se často mnoho majitelů bazénů nemůže rozhodnout pro ten správný materiál. My doporučujeme dřevo. A jaké? V článku se na to zaměříme.

Proč je obložení bazénu ze dřeva dobrý nápad? 

Kolem bazénu bývá rušno, a proto je důležité jeho okolí zajistit tak, aby bylo 100% bezpečné. Pokud by byl terén okolo bazénu nezpevněný, hrozí riziko zranění. Díky bezpečnému obkladu snížíte riziko zakopnutí a jiných hrozeb.

Obložení bazénu je důležité, protože poskytuje: 

 • bezpečnost

 • stabilitu a

 • krásný vzhled.

Okrajová část bazénu se musí vypořádat s velkým namáháním. Pokud by bazén nebyl ohraničen, působily by tyto síly přímo na okraj bazénu. Instalací obložení bazénu ze dřeva je nezanedbatelná část zatížení směřována na tento okraj a tím je zajištěna stabilita. S dřevěným obložením bazénu lze v závislosti na typu obložení dosáhnout krásného vizuálního efektu, který zvýrazní vzhled vaší zahrady.

Co je důležité si říct hned na začátku

Dřevo je obecně velmi oblíbeným materiálem, protože dodává příjemný pocit spojení s přírodou a snoubí se v něm nejen funkčnost, ale i designová stránka okolí vašeho bazénu. Výhodou tohoto materiálu je, že dřeva, ze kterého lze vybírat, je celá řada. Jedná se o bezpečný materiál a je zároveň relativně snadno cenově dostupný.

Hned na začátku je ovšem nutné zmínit, že dřevo je u bazénu vystaveno intenzivnímu působení slunečního svitu, dále například působení chlóru z bazénové vody a jiným nepříznivým vlivům, kvůli kterým je nutné o bazénové obložení ze dřeva velmi důkladně a pravidelně pečovat. Je nutné jej tedy pravidelně natírat a impregnovat. K tomu spolehlivě slouží bezpečné a ekologické produkty od značky "Olej & Dřevo" v sekci barvy-laky, která nabízí celou škálu ochran pro dřevo.

Obrázek: Olej na terasu od ISPAS

Jejich kvalita je otestována v extrémních podmínkách samotnou Sibiří. Dřevo díky této ochraně získá dlouhou životnost, zůstane opravdu dlouhou dobu nádherné a zachová si svůj útulný, přirozený vzhled.

Výběr správného druhu dřeva

Máte hodně možností a hodně záleží na osobním vkusu. Ať už jde o 

 • barvu, 

 • strukturu dřeva, 

 • velikosti či konstrukční postupy. 

Terasová prkna vhodná jako obklad bazénu se dodávají v široké škále cenových relací, takže lze snadno splnit nejen představu o snadné konstrukci a montáži, ale taký představu o rozpočtu.

Velkou výhodou dřeva na rozdíl od kamene nebo například dlaždic je, že se dřevo na žhnoucím slunci nerozpálí a příjemně se po něm chodí i v létě. Ovšem ne každé dřevo se na okolí bazénu hodí. 

Ideální je tvrdé dřevo, které nemá tendenci bobtnat a smršťovat se. Jako obklad bazénu byste tedy měli použít takové, které se netřepí a má určitou odolnost proti vlhkosti a dalším vnějším, například povětrnostním vlivům. Doporučují se například terasová prkna ze sibiřského modřínu, dubu, thermo borovice nebo thermo jasanu.

Obrázek: Modřínové terasovky od ISPAS

Sibiřský modřín k bazénu je ideál

Jedná se o cenově dostupné a všestranné dřevo, které je ideální pro okolí bazénu. Dřevo bohaté na pryskyřici má četné přísady, které ho chrání před povětrnostními vlivy a napadením hmyzem a houbami.

Stejně jako dub i sibiřský modřín potřebuje pravidelnou údržbu.

Dub je klasika mezi tvrďáky

Dub patří ke klasice mezi tvrdými dřevinami. Vlastnosti tohoto dřeva mu dodávají přirozenou impregnaci, odolnost a trvanlivost. Je tak vhodný pro venkovní využití. Dub zaujme svou světlou barvou a neobvyklou kresbou. 

Vzhledem k tomu, že dřevo není tak tvrdé, je třeba dbát na pravidelnou péči. Kromě toho mohou terasovky z dubu vykazovat tendence k smršťován nebo bobtnání, na což je nutné myslet už při montáži.

Thermo jasan nebo thermo borovice jsou speciální

Ideální volbou k obložení vašeho bazénu může být také thermo jasan či thermo borovice, které díky speciální úpravě získávají nezaměnitelné vlastnosti odolného dřeva. Touto speciální úpravou je tzv. thermowood.

► Mimochodem, terasová prkna Thermowood najdete zde

Termín "thermowood" (anglicky: Thermally Modified Timber; TMT) označuje proces tepelně upraveného dřeva, které díky cílenému zahřívání získává vlastnosti, jako je vysoká odolnost, tvrdost nebo dlouhá životnost. Při tepelné úpravě se dřevo zahřívá horkou párou, někdy s přídavkem olejů, až na 250°C. Tím se mění buněčná struktura, což má různé účinky: snižuje se možnost absorpce vody, bobtnání a smršťování dřeva se snižuje až o 70%. Tato tepelná úprava také snižuje napětí ve dřevě a činí ho rozměrově stabilnějším. Materiál se stává odolnější proti napadení houbami a hmyzem a zlepšuje se otěruvzdornost povrchu dřeva. Může však ztratit pevnost, proto je dobré na to myslet v případě ohybů a nosnosti. Tento proces úpravy zároveň neochrání dřevo před UV zářením.

Co je k bazénu lepší… Hladký povrch dřeva nebo s profilem?

V oblasti bazénových obkladů a teras byla dlouhá léta nespornou jedničkou prkna s drážkovanými profily. Dnes jsou v čele hladké palubky. Jedním z nejdůležitějších rozhodovacích faktorů je samozřejmě nakonec osobní vkus. 

Ale velkou výhodou terasových prken z tvrdého dřeva a s hladkým povrchem je, že zde nejsou žádné drážky, ve kterých by mohla zůstat voda. Snadno se čistí čistou vodou a smetákem nebo kartáčem s měkkými štětinami, aby nedošlo k poškrábání. Dá se také snadno brousit.

Výhody dřevěného obložení bazénu:

 • útulnost a bezkonkurenční přirozenost,

 • snadné zpracování a odolnost,

 • snadná úprava,

 • snadná montáž,

 • udržitelnost a ekologičnost,

 • dřevo je teplé po celý rok, i když je pod širým nebem.

Možnými nevýhodami může být to, že dřevo vyžaduje pečlivou údržbu. Může blednout vlivem UV záření a hrozí nebezpečí poranění třískami. 

Na co si tedy dát pozor?

 1. Péče:

Dřevo reaguje na okolní prostředí. Zejména vlhkost mu může velmi uškodit. Vlhké dřevo je ideální živnou půdou pro všechny druhy hub a plísní.Abyste zabránili zamoření, musíte okolí bazénu náležitě ošetřovat a pečovat o něj.

 1. Blednutí:     

Dřevo, o které se majitel nestará může časem získat typický šedý odstín. Tato speciální patina vzniká proto, že UV složka slunečních paprsků rozkládá dřevitou složku lignin. Dřevo šedne, barvy blednou. Zatímco někdo považuje tuto změnu za vizuálně zajímavou, většina tomu chce zabránit. K tomu se     nejlépe hodí pečující oleje s barevnými pigmenty. Nejen, že dřevěné palubky lépe chrání před UV zářením, ale také vrací barvu šedých palubek.    

 1. Nebezpečí poranění:  

Pokud není dřevo řádně ošetřováno, materiál může začít křehnout a praskat. To je nežádoucí, neboť právě kolem bazénu chodíte bosky. Dokážete si představit, jaké to může mít neblahé důsledky v podobě bolestivých třísek v nohou apod.     

Údržba a ochrana dřeva

Správná ochrana dřeva je přinejmenším stejně důležitá jako přirozená trvanlivost daného druhu dřeva. Je také známo, že životnost a odolnost jsou velmi závislé také na odborné montáži stavby, tedy správném konstrukčním provedení, které zajistí, že po dešti nebo pronikání vlhkosti nezůstane v konstrukci voda či vlhkost. Třemi důležitými body, na které je nutné myslet při obkládání vašeho bazénu ze dřeva jsou:

 • správná volba dřeva už na začátku,

 • důkladná ochrana a péče o povrchy dřeva v průběhu,

 • správné konstrukční provedení obložení při samotné stavbě.

► Produkty pro ochranu dřeva najdete zde

Obložení dřevěného bazénu je vhodné natřít alespoň jednou ročně, nejlépe dvakrát ročně olejem na dřevo odolným proti UV záření. To chrání barvu dřeva, udržuje vlákna vláčná, zvyšuje odolnost proti vlhku a s tím spojené bobtnání a smršťování. Obklady byste pravidelně měli čistit od nečistot a listí, aby bylo zajištěno rovnoměrné vysychání bez podmáčení.

Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3,8/5 (počet hlasů: 13)

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 18. 7. 2022

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 18. 7. 2022

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 18. 7. 2022

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více