Olej na dřevo: Proč se vyplatí kvalita a jak s olejem správně pracovat

Vloženo: 10. 6. 2022

Není olej jako olej. Kvalitní přírodní olej se o dřevo postará jako ten nejlepší a nejsilnější bodyguard o filmovou hvězdu. Obkladové palubky, podlahu nebo lišty chrání před vodou, vysycháním, plísní a nečistotami. A navíc zlepšuje vlastnosti dřeva jako takového! Zjistěte, proč je olej lepší než vosky nebo laky a jak jej na dřevo správně aplikovat, aby plnil svou funkci na jedničku.

Přírodní olej dělá se dřevem zázraky

 

Staré podlahy dokážou být velmi děsivé. Skřípou, vržou, kroutí se a vydávají zvuky, jako by se ve vedlejším pokoji procházel duch. A přitom stačí tak málo – natřít je přírodním olejem. Jen tak zabráníte vysychání dřeva a tření mezi deskami.

Zabráníte vysychání dřeva.

 

Díky ochrannému oleji dřevo mnohem lépe odolává všem přírodním vlivům, nepraská a neolupuje se při výrazné změně teplot. Takto ošetřená dřevěná terasa nebo pergola vám bude dělat radost mnoho let, aniž by během dlouhé doby ztratila něco ze své krásy.

 

Přírodní olej udělá skvělou službu také v domácí sauně. Relaxaci v páře a saunování vám díky němu nezkazí plísně, houby ani nečistoty. Povrch lavičkových prken a obkladových palubek získá jemný lesk, odpudí špínu a pravidelná zvýšená vlhkost v prostoru sauny dřevu nijak neublíží.

 

Přesně takových výsledků dosáhnete použitím olejů značky Olej & Dřevo. Hodí se jak na terasy, tak na pracovní desky nebo dřevěné schody.

Proč je olej lepší než jiné typy ochranných nátěrů

 
 • Pokrytí: oleje se aplikují mnohem snadněji a rychleji než laky a barvy. Celý povrch dřeva natřete během chvilky a pokryjete opravdu každý záhyb.

 • Udržovatelnost: olejovanou podlahu můžete restaurovat po částech. Pro srovnání – pokud byste podlahu ošetřili lakem, musíte ji zbrousit a znovu celou nalakovat.

 • Ekologičnost: hlavní složky olejů jsou přírodního původu a při používání nevylučují žádné toxické výpary.

 • Mrazuvzdornost: oleje nevysychají jako laky, a proto nedochází k poškození povlaku v důsledku vniknutí vody do škrábanců a mikrotrhlin.

 • Přirozenost: společnost světových fyzioterapeutů doporučuje chodit naboso po dřevěné podlaze pokryté olejem. Člověk se tím krásně uzemní a chodidla si příjemně odpočinou od svazující obuvi. Olej totiž dokonale zachovává reliéf povrchu dřeva oproti laku, který jej nepřirozeně vyrovnává.

 • Ochrana: olej chrání dřevo před přírodním (vlhkost, UV záření), tak i biologickým (plísně, hniloba) poškozením.

 

Společnost Olej & Dřevo se nachází ve městě Krasnojarsk, což je centrum východní Sibiře. Už od roku 2011 se specializuje na výrobu olejů k natírání dřevěných povrchů a pomáhá majitelům dřevěných teras, pergol, schodů nebo desek udržovat krásu dřeva dlouhodobě. Všechny výrobky procházejí testováním podle přísných norem dle GOST.

NÁVOD: jak používat přírodní olej na dřevo

Jaké pomůcky použít při práci s ochranným olejem

 

Olej můžete aplikovat štětcem, hadrem nebo houbou. Štětec by neměl pouštět štětiny a u hadru je potřeba, aby byl z bavlněné tkaniny bez vláken (doporučujeme použít vaflovou utěrku). Používání syntetických tkanin je přísně zakázáno.

Jak připravit dřevo před ochranným nátěrem

 

Není zapotřebí základního nátěru, dřevo můžete k samotnému nátěru olejem připravit hned.

 
 1. Začněte tzv. pískováním. Stupeň broušení povrchu ovlivňuje sytost barvy – čím menší je číslo brusiva, tím hrubší je stupeň povrchové úpravy a tím více oleje absorbuje dřevo. Pro dokončovací broušení doporučujeme použít brusné číslo 180. Výsledkem je, že povrch získává větší sytost barev s příjemnou kresbou vzoru dřeva. 

 2. Ošetřený povrch zbavte nečistot a prachu. Připravený povrch pro nanesení oleje by měl být suchý a čistý, teplota vzduchu ne nižší než + 5°C a vlhkost ovzduší by neměla být vyšší než 80%.

Správná aplikace přírodního oleje je základ úspěchu

 
 1. Obsah nádoby s olejem před použitím důkladně promíchejte a olej aplikujte na připravený povrch štětcem, houbou nebo ponořením.

 2. Poté nechte povrch 30 minut „odležet“, aby dřevo nasálo olej. Následně olej rozetřete po celém povrchu hadrem a jeho přebytečné množství odstraňte.

 3. V případě potřeby po 1–2 hodinách aplikujte druhou vrstvu oleje. Dvě vrstvy poskytují optimální ochranu dřeva. Doba sušení by měla být 24 hodin při teplotě + 20°C a vyšší a vlhkost ovzduší nejvýše 50 %. V chladném a vlhkém prostředí se proces sušení zpomaluje.

 4. Konečné vytvrzení oleje trvá 1–2 týdny.

 

Spotřeba přírodního oleje značky Olej & Dřevo: 1 litr na 12–15 m2 (v závislosti na absorpčních vlastnostech povrchu).

Jak postupovat v dalších dnech po nanesení oleje

 

Než dojde k úplné polymeraci oleje (zpevnění vazeb mezi molekulami), měl by být ošetřený povrch ze začátku provozován jen v omezeném a šetrném režimu.

 

Povrch můžete čistit nasucho použitím vysavače nebo jen lehce vlhkým hadrem.

 

Během provozu doporučujeme nátěr pravidelně aktualizovat nanesením nové tenké vrstvy (každých 3–5 let). K čištění povrchu nepoužívejte čisticí prostředky na bázi louhu (alkálie).

Na co si dát pozor při práci s olejem

 

Pro zachování maximální bezpečnosti chraňte olej a materiály, na které jste jej použili, před ohněm. Neuchovávejte hadry namočené v oleji a olej skladujte v těsně uzavřeném obalu na pro děti nepřístupném a dobře odvětrávaném místě.

 

Olej, který vám ulpí na kůži nebo oblečení, můžete jednoduše smýt teplou vodou a mýdlem.

Výjimečné vlastnosti olejů od značky Olej & Dřevo

 
 • Zdravotně nezávadné – neobsahují aromatické uhlovodíky, dioxiny, formaldehyd, trichloretylen a další zdraví škodlivé látky.

 • Přírodní složení z obnovitelných surovin – k jejich výrobě se používají rostlinné oleje, pryskyřice a vosky nebo minerální suroviny z přírodních nalezišť, jako jsou křída, křemenný písek, slída, křemen nebo mramorový prášek. Oleje neobsahují ropné deriváty ani jiné toxické látky a jsou tedy bezpečné jak pro lidi, tak pro zvířata a rostliny.

 • Ekologická výrobapřírodní transparentní oleje se vyrábí za minimální spotřeby energie a jejich výroba neznečišťuje životní prostředí.

 • Zvyšují kvalitu dřeva – snižují výskyt trhlin, bobtnání a vysychání dřeva, zdůrazňují jeho přirozenou strukturu, zajišťují antiseptickou baktericidní ochranu a prohlubují tvrdost a odolnost dřeva vůči opotřebení, znečištění a vlhkosti.

 • Dlouhotrvající účinky – produkty Olej & Dřevo chrání materiál po několik let a během té doby nepraskají, neodlupují se, výborně chrání dřevo před vnějšími vlivy a zachovávají jeho krásný vzhled.

 • Lehce změní barvu – díky barevným pastám jednoduše obarvíte přírodní olej a dřevěné terase nebo schodům můžete dodat odstín přesně podle svých představ. K dostání jsou nejrůznější barevné variance: wenge, šiška, bělený dub nebo třeba tyrkys.

Pro dotazy k produktům nás prosím neváhejte kontaktovat.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.4/5 (počet hlasů: 8)

5 důvodů proč volit obložení stěn ze dřeva

Vloženo: 10. 6. 2022

Plánujete se přestěhovat nebo přemýšlíte o rekonstrukci? Napadlo vás, jak byste mohli ozvláštnit stěny vašeho domova? V tomto článku se dočtete, proč byste měli zvážit obložení stěn ze dřeva.
Číst více

Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo

Vloženo: 10. 6. 2022

Dřevo je organický materiál a s přibývajícími léty může ztratit svoji původní barvu a vzhled. Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo? Čtěte v článku.
Číst více

Horké koupele a sauny: Jsou prospěšné pro vaše srdce?

Vloženo: 10. 6. 2022

Časté saunování nebo koupání v horké vodě může pomoci se snížením rizika srdečních problémů. Jaké další benefity může mít pro vaše zdraví pobyt v horku?
Číst více