Osika nebo lípa? Které dřevo se lépe hodí pro stavbu sauny

Vloženo: 21. 3. 2022

Svým vzhledem jsou si velmi podobné, ale přitom v sobě skrývají tolik rozdílů! Které dřevo zvolit pro stavbu nové domácí sauny? Je vhodnější dřevo z osiky, nebo je lepší pořídit lipové dřevo? Přečtěte si velké srovnání těchto dvou dřevěných materiálů.

Čím se liší lipové dřevo a dřevo z osiky

 

Na první pohled možná velký rozdíl neuvidíte, ale při bližším prozkoumání už poznáte, které dřevo patří jakému stromu. Při výběru dřeva do sauny je důležité porovnat jejich výhody a nevýhody. Nyní si je společně projdeme.

Lipové dřevo – výhody

 
  • Barva: dřevo lípy je krásně světlé s lehce nazlátlým nádechem. Z bílé barvy může přecházet do světle žluté až do jemně nahnědlých či červených tónů.

  • Textura: vnitřní stavba lipového dřeva bývá čistá, rovná a bez ročních kroužků.

  • Vlastnosti: jednou z nejdůležitějších charakteristik lipového obložení při stavbě domácí sauny je jeho malé bobtnání. To platí jak pro obkladové palubky z lípy, tak pro nábytek, lavičková prkna a další příslušenství z lípy.

Lipové dřevo – nevýhody

 
  • Měkkost: lipové dřevo je měkké a dobře zpracovatelné – snadno se brousí a hobluje, při provozu to však může být spíše na škodu, protože obložení stěn nemusí odolávat náhodnému mechanickému zatížení.

  • Odolnost: nízká hustota a drobivá struktura dřeviny značí, že může být náchylnější ke vzniku plísní při vysoké vlhkosti a teplotě. Dřevo z lípy je vhodné zejména do sauny s dobrou ventilací a je třeba myslet na to, že při častém kontaktu s vodou bez ošetření ochranným nátěrem šedne.

 

Pro dřevo lípy je typická nenápadná, jemná, ale rozeznatelná vůně. Zda ji budete vnímat jako výhodu, nebo naopak nevýhodu, záleží na vás.


Dřevo z osiky – výhody

 
  • Vodivost: osikové dřevo se jen velmi pomalu zahřívá a nevylučuje pryskyřici, takže nehrozí, že byste se při kontaktu se dřevem v průběhu saunování popálili.

  • Materiál: dřevo výborně odolává dlouhodobému působení vlhkosti, nedeformuje se a nepraská. Odolnost vůči vývoji plísní bývá stejná jako u lípy.

  • Odolnost: osikové dřevo je husté a pevné, avšak právě proto také poměrně těžko zpracovatelné. Díky své vyšší hustotě ale perfektně odolává silnému mechanickému zatížení a častému tření.

Dřevo z osiky – nevýhody

 
  • Barva: osiku poznáte podle bílé barvy, která může být v některých případech s lehce nazelenalým odstínem. V průběhu používání dřevo obvykle trošku ztmavne a jeho barva dostane stříbrný nádech. Tuto změnu lze omezit použitím vhodné impregnace na bázi vosku nebo oleje.

 

Osika na rozdíl od lípy nemá žádnou vůni. To může být výhodou, pokud chcete při saunování používat éterické oleje – nic je nebude přebíjet. Na druhou stranu ale vaše sauna nezíská přírodní vůni dřeva a přírody.

Stavíme saunu – vyplatí se sáhnout spíše po lípě nebo po osice?

 

Materiály pro stavbu domácí sauny by měly vydržet silné mrazy v období mezi topením, vysokou teplotu vzduchu a vlhkost. Tyto požadavky Lípa i Osika splňují, i přesto jsou ale mezi nimi odlišnosti a jeden typ dřeva se do sauny hodí více. Porovnejme si je!

 
Vlastnosti Dřevo z osiky Dřevo z lípy
Odolnost vůči vodě ✅ Vlhkost ji nikterak nevadí Je potřeba ošetřit olejem
Vzhled ✅ Nešedne a nevytváří pryskyřici Je potřeba ošetřit olejem
Struktura Má výraznější letokruhy a barevné rozdíly ✅ Textura je jednolitá, hladká a bez ročních kruhů
Stabilita a odolnost proti popraskání ✅ Nepraská a neohýbá se ani změnou vlhkosti Je potřeba ošetřit olejem
Jednoduchost zpracování Lépe se zpracovává čerstvá ✅ Dobře se řeže, ohýbá a hobluje za sucha

Když se podíváme na mechanické vlastnosti osiky, známe vítěze – dřevo z osiky. Důvod je prostý. Osika má vyšší odolnost vůči vlhkosti a kolísání teplot, pomaleji se ohřívá, je trvanlivější a rovněž vyniká nízkou pryskyřičností. Lípa v tomto směru trochu pokulhává, ale zase vyniká o něco atraktivnějším vzhledem a medovou vůní.

 

Nyní už je rozhodnutí na vás. Nejlepší dřevo pro saunu je ale vždy takové, které si tam dokážete představit. Zkuste se zasnít a uvidíte, že hned budete mít jasno.

 

Pokud i přesto stále váháte, nestyďte se a zeptejte se nás. Poradíme vám, co vybrat, abyste byli maximálně spokojení. V nabídce máme jak saunové dřevo z osiky, tak z lípy a najdete u nás obkladové prkna, podlahové palubky, dřevěné lišty, nábytek i originální příslušenství


 

Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 5)

Dřevěné zábradlí na balkon svépomocí: návod, bezpečnost, zákon, jaké dřevo se hodí

Vloženo: 21. 3. 2022

Realizace dřevěného balkonového zábradlí není tak náročná, jak se na první pohled může zdát. Než se budete rozhodovat pro konkrétní vzhled či materiál, je dobré se předem informovat na příslušném stavebním úřadě, jaké stavebně technické požadavky musí zábradlí splňovat.
Číst více

Okolí bazénu ze dřeva - jaké je to správné dřevo?

Vloženo: 21. 3. 2022

Splnili jste si sen o bazénu, oáze klidu, která vám v horkých letních dnech dopřeje dokonalé osvěžení? Bazénem to ale nekončí. Z mnoha důvodů je dobré se zaměřit také na funkční a praktické obložení bazénu. V tomto případě se často mnoho majitelů bazénů nemůže rozhodnout pro ten správný materiál. My doporučujeme dřevo. A jaké? V článku se na to zaměříme.


 
Číst více

Montáž terasy: jak na pokládku a 5 důležitých kroků, které dodržet

Vloženo: 21. 3. 2022

Terasy se stále nejsnáze a nejrychleji staví ze dřeva. Ale kde začít? Jak si ukážeme dále v článku, je zapotřebí dodržet několik kroků. Pokud si na její realizaci netroufáte, nově nabízíme také montáž dřevěné terasy.
Číst více