Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

NÁVOD: Stavba domácí finské sauny svépomocí pro nerušené saunování kdykoliv chcete

Vloženo: 26. 10. 2020

Domácí sauna má jednu obrovskou výhodu, je vaše. Nemusíte se rozčilovat nad těmi, kteří nerespektují hygienické zásady saunování a vyhnete se neukázněným návštěvníkům, kteří do sauny nepřišli relaxovat, ale povídat si. Tady jste zkrátka pánem vy! Finská sauna je navíc prostředím, kde se opravdu zapotíte a zbavíte se nejen toxických látek, ale i myšlenek takového typu. Jak si jednu takovou finskou saunu vybudovat? Přečtěte si návod a základní postupy, bez kterých se neobejdete.

Vaše sauna může vypadat nakonec třeba tak, jako ta od našeho zákazníka Marka ▼. Za fotku ještě jednou děkujeme!

Stavba domácí sauny - venkovní saunaFotografie: Domácí sauna od zákazníka Marka

Materiál použitý ke stavbě této konkrétní sauny najdete na konci článku.

Pokud ještě stále váháte, zda se do stavby domácí sauny opravdu pustit, možná vám s rozhodováním pomůže náš předešlý článek: Saunování: vliv na zdraví, pravidla saunování a kdy se mu raději vyhnout. Dozvíte se v něm, jaké jsou benefity pravidelného saunování i to, jak se při saunování chovat, abyste nepřišli k úhoně.

Velikost a umístění nové domácí sauny

 

Ve Finsku mají domácí saunu 4 z 5 domácností. Už to dávno není záležitost pouze zámožných lidí. Finská sauna pro domácí použití totiž nemusí být nikterak veliká – bohatě stačí velikost 4 až 6 m2 – a může si ji proto pořídit opravdu každý.

4 z 5 domácností ve Finsku má vlastní saunu.


Na našem e-shopu máme pro vás ve vysoké kvalitě a za bezkonkurenční cenu vše potřebné ve speciální kategorii: Saunový program


 

A kde saunu vybudovat? To je zcela na vás. Může být součástí bytu či domu, ale můžete ji mít i ve sklepě nebo v garáži. Velmi oblíbená je také venkovní sauna, a to jako součást zahradního domku nebo pergoly, či volně stojící.

Finská sauna svépomocí – co je potřeba k její stavbě

 
  • Kvalitní saunová kamna (zejména ta jsou srdcem finské sauny), která se umí rozpálit na teplotu od 60 do 120 °C, a topné kameny, na něž se čas od času nalévá voda pro zvlhčení vzduchu (do vody pak můžete přidat vonné esence z bylin).

  • Dveře – oblíbené jsou celoskleněné z bezpečnostního skla nebo dřevěné se skleněným oknem (pokud plánujete zahradní saunu, určitě doporučujeme první variantu, ten výhled bude stát za to).

  • Palubky z osiky bez suků a smolníků, které saunu prosvětlení a ve výborném stavu vydrží mnoho let. Hodí se jak pro stavbu finské sauny, tak i infrasauny.

  • Lavičková prkna z osiky působí luxusním dojmem a luxusní také opravdu jsou. Velmi dobře odolávají oxidaci a žloutnutí a v minimalistickém duchu vaši novou saunu zútulní.

  • Krycí lišty a rohovníky vám pomohou zakrýt nerovnosti mezi stropem a jednotlivými řadami palubek a krásně sjednotí celý vzhled sauny.

  • Saunový nábytek vám dobře poslouží pro odložení časopisu, masážní rukavice či jakýchkoliv dalších věcí. 

  • Vlhkoměr, teploměr a klasické nebo přesýpací hodiny pro měření času.

  • Vědro s dřevěnou naběračkou.

  • Ventilační průduch.

  • Příjemné osvětlení (LED osvětlení je asi nejlepší volbou, případně pak světlo, které má krytí minimálně IP44).

  • Izolační vata (obloukem se vyhněte polystyrenu, který tak vysoké teploty obvykle nevydrží příliš dlouho).

  • ALU fólie na překrytí stěn (o tloušťce minimálně 50 mikronů).

 

Tip: Při použití kvalitních izolačních materiálů můžete značně ušetřit na provozu celé sauny.

 

Materiál pro konstrukci zde záměrně neuvádíme, protože může být jako dřevěná, tak zděná. Rovněž záleží na tom, zda bude sauna součástí stavení nebo bude volně stojící na zahradě.

 

Domácí finská sauna vybudovaná svépomocí vás bude doslova hřát u srdce. Ještě aby ne. Ten pocit, že můžete relaxovat v sauně, kterou jste si postavili vlastníma rukama, je k nezaplacení. Tak vzhůru do toho!

 

Tip: Veškeré dřevo nechte minimálně 10 dní v místě instalace sauny, aby si zvyklo na vlhkost prostředí.

Stavba sauny svépomocí – jak postupovat

 

Na začátek vám dáme doporučení, jak ušetřit: pokud je to jen možné, budujte domácí saunu ideálně čtvercového tvaru. Díky tomu totiž ušetříte značné množství peněz, času i nervů. Jako podlahu sauny zvolte dlažbu, velmi dobře se udržuje.

 

Při nákupu materiálu počítejte s dostatečnou rezervou. Předem si vše pořádně změřte a nezapomeňte počítat s prostorem na dveře.

 
  1. Izolační vatu nařežte na vhodné velikosti a vložte ji mezi hranoly nosné konstrukce sauny. Nejdůležitější je izolace stropu, která musí mít dvojnásobnou tloušťku. (Rozvody elektřiny pro světla, reproduktory, kamna apod. veďte speciálními silikonovými kabely a nechte pro ně dostatek prostoru.)

  2. Zaizolované stěny překryjte reflexní hliníkovou fólií, kterou ukládejte lesklou stranou směrem dovnitř sauny. Izolaci můžete přichytávat sponkami nebo alu páskou ve spojích. 

  3. Následuje přitloukání dřevěných palubek, které můžete skládat svisle i vodorovně, záleží na vás, jak je vám to sympatičtější (pokud ale zvolíte vodorovnou variantu, doporučujeme palubky montovat perem nahoru, aby vám do drážek nezatékala voda). Nejlepší je začít bočními stěnami, pokračovat zadní stěnou a práci zakončit stropem. Přitom opět nezapomeňte otvorem vytáhnout přívodní kabely pro kamna, světlo, reproduktory apod. Palubky nedotahujte natěsno kvůli dilataci a možnému sesychání.

  4. Vyřízněte odvětrávací a nasávací otvor sauny a nainstalujte ventilační průduch.

  5. Připojení kamen přenechejte raději odborníkům, nicméně doporučujeme zvolit ty od značky Harvia, které jsou mezi saunovými milovníky a kutily velmi oblíbené.

  6. Následuje osvětlení, které můžete umístit, kam je vám libo, záleží na vašich preferencích.

  7. Lavice a případný rošt, po kterém budete chodit, budujte tak, abyste mohli alespoň jednou ročně saunu pořádně vyčistit a vydezinfikovat. Nezapomeňte také lavice a rošty sešroubovávat zespodu, abyste se o šrouby při saunování nepopálili.

 

Tip: Dveře sauny se musí vždy otevírat směrem ven a neměly by mít zámek s klikou. To proto, kdyby se někomu udělalo špatně a potřeboval rychle ven. Ze sauny by mělo být možné dostat se pouhým lehkým zatlačením na dveře.

 

Nakonec si ověřte, že sauna i vše v ní funguje. Správně byste měli saunu vytopit na teplotu 80–90 °C přibližně do 60 minut.

Venkovní sauna svépomocí aneb jak vypadá vaše sauna z materiálu Ispas

 

Pan Marek Š. už se do stavby domácí finské sauny pustil na vlastní pěst a toto je výsledkem. Krásná venkovní sauna, kterou postavil svépomocí. V prostředí zahrady a s osvětlením v podobě hvězd na nebi je saunování určitě dokonalý zážitek!

 

Inspirujte se ▼

Svatba domácí sauny svépomocí Fotografie: Sauna uvnitř, pohled od vstupu

Venkovní sauna - pohled z venkuFotografie: Venkovní sauna

Použitý materiál pro stavbu sauny

Saunové palubky z osiky

SAUNOVÁ OBKLADOVÁ PALUBKA 16 X 93 X 3000 MM (AA)

Všechny saunové palubky najdete zde.

Saunové palubky z osiky


Prkna do sauny - lavičková profil

PRKNA - LAVIČKOVÝ PROFIL 25 X 85 X 2500 MM (AA)

PRKNA - LAVIČKOVÝ PROFIL 25 X 85 X 1000 MM (AA)

Všechna lavičková prkna zde.

Lavičková prkna na saunu


Krycí lišty

LIŠTA PLOCHÁ 12 X 45 X 2500 MM (A)

LIŠTA ROHOVÁ 23 X 33 X 2500 MM (A)

Všechny krycí lišty si prohlédněte zde.

Krycí lišty do sauny


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 8)

5 důvodů, proč postavit terasu z WPC prken

Vloženo: 26. 10. 2020

WPC prkna kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Tento inovativní materiál je ideální pro venkovní použití. Terasa z WPC je k nerozeznání od dřevěných a chůze naboso po nich se téměř neliší od chůze po dřevě. Při doteku jsou hladké a na slunci se tolik nepřehřívají. Navíc mají několik výhod, o kterých se dočtete v našem článku. 

Číst více

Udírna svépomocí: Jednoduchý návod na stavbu

Vloženo: 26. 10. 2020

Postavte si svoji dřevěnou udírnu svépomocí a vykouzlete jedinečnou atmosféru s vůní uzených dobrot. Kdo by neznal klíčovou scénu z filmu Slavnosti sněženek, kde se udí - kouř vinoucí se z udírny a klobásky, na které se sbíhají sliny. Ano, i takto může vypadat udírna postavena s minimem materiálů: pár desek, topeniště, kouřovod a strop z kabátu. Uzení potravin je tradiční úprava potravin známá po staletí. Pokud vás lákají tradice a táhne vás to zpět ke kořenům, máme pro vás jednoduchý návod, jak postavit udírnu.




 

Číst více

Inspirace pro vaši novou saunu: Co se podařilo našim zákazníkům svépomocí?

Vloženo: 26. 10. 2020

Jste pravidelným návštěvníkem sauny? Saunování je skvělý způsob, jak zregenerovat unavené tělo a dopřát mysli dokonalou relaxaci v tichu, teple a pohodlí. Sauna se, podobně jako ve Finsku, stává doplňkem v domácnosti. Pokud i vy uvažujete, že byste si ji domů pořídili, tento článek vás jistě inspiruje a motivuje. Skutečné fotky našich zákazníků vám dodají odvahu začít s realizací.

Číst více