Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

Stavba dřevěného plotu svépomocí s ohledem na stavební zákon 2021

Vloženo: 28. 5. 2021

Rozhodli jste se svůj pozemek elegantně oddělit od toho sousedního dřevěným plotem? Poradíme vám, jak takový plot postavit, aby v nezměněném stavu vydržel opravdu dlouho, co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor v souvislosti s aktualizací stavebního zákona z roku 2021.

Důležité body z aktuálního znění stavebního zákona 2021

 

Stavba plotu se může zdát jako banalita, nicméně je dobré si pohlídat podmínky stavebního zákona. Z toho vyplývá, že plot můžete postavit bez povolení tehdy, pokud pro vás neplatí některá z následujících situací:

 
 • Výška plotu je více než 2 m.

 • Opěrná zeď plotu je vyšší než 1 m.

 • Pozemek hraničí s veřejně přístupnou pozemní komunikací (patří zde i chodník) nebo veřejným prostranstvím.

 • Pozemek se rozprostírá v nezastavěném území.

 • Stavba plotu vyžaduje zemní práce nebo terénní úpravy a v místě, kde chcete plot stavět, jsou přítomny inženýrské sítě.

 • Pozemek se nachází na území hl. m. Prahy.

 • Pozemek či stavba se nachází v památkově chráněném území či památkové zóně.

 

V opačném případě – některý z výše uvedených bodů se na vás vztahuje – potřebujete od stavebního úřadu získat územní souhlas. K oficiální žádosti byste dále měli připojit souhlas sousedů a případná závazná stanoviska dotčených orgánů.


Odkazy, které se vám můžou hodit


 Tip: Jestliže můžete plot postavit bez povolení, doporučujeme vám důkladně zaměřit hranici pozemku, abyste plot následně nemuseli zbourat nebo čelit pokutě. Rovněž se vyplatí stavbu plotu konzultovat se sousedy, a tím si s nimi udržovat dobré vztahy.

  A nyní už můžeme začít se samotnou stavbou plotu.

NÁVOD: Jak postavit dřevěný plot svépomocí

 

Stavba plotu svépomocí zahrnuje několik kroků:

 • výběr typu plotu,
 • nákup materiálu,
 • přípravu nářadí,
 • úpravu prken
 • a výstavbu.

Tak jdeme na to.

Výběr typu plotu: Každý detail se počítá, zejména ten konstrukční

 

Ochranný nátěr proti dešti a dalším vnějším vlivům se o dřevo v průběhu měsíců a let do jisté míry postará, ale mnohem lepší je mu pomoci ještě správnou konstrukcí dřevěného plotu.

Tím totiž výrazně prodloužíte životnost dřeva a tedy i celého plotu. Na co se zaměřit?

 
 • Vzdálenost od země – v žádném případě nepřipusťte, aby se dřevo plotovek dotýkalo země, hrozilo by totiž přímé působení vlhkosti a dřevokazných hub.

 • Čela plotovek – čelní plochy zkoste, nenechávajte je vodorovné. To proto, aby se na nich nedržela voda, nepraskaly a nevznikaly tak změny vlhkosti a následně hniloba. Hrany můžete zkosit různými způsoby: zaoblit, zašpičatit, zkosit po stranách apod. Díky tomu srážková voda rychleji odteče, na dřevo bude působit jen po krátkou dobu, a vlhkost dřeva se tak nezvýší do té míry, že by začala páchat škody. 

 • Zastřešení – čela plotu můžete navíc zastřešit stříškou nebo rámem konstrukce. Je však důležité nechat mezeru mezi dřevem a kovem, aby kondenzací vody na kovu nedocházelo ke zvlhčování čel dřeva a následnému pomalému a špatnému vysychání.

 • Podélné uložení plotové výplně – tento způsob je asi nejlepší variantou, pokud nepatříte mezi příznivce zastřešení. Plotová prkna se v tomto případě totiž vzájemně překrývají, čímž tvoří stříšku desce pod sebou. Pokud jsou prkna navíc připevněna sešikmeně, voda z nich mnohem lépe stéká pryč a zároveň chrání podezdívku a sloupky před náporem vody.


Tip: Dřevěný plot lze levněji vybudovat z neopracovaných půlkulatin, ale jeho životnost odhadujeme pouze na pět, maximálně osm let.


Co budete potřebovat: dřevěné plotovky, nářadí a další materiál

 
 • Hoblované dřevěné plotovky a latě (výhodou hoblovaného dřeva je kromě vzhledu i vyšší odolnost proti degradaci a menší spotřeba nátěru).

 • Dřevěné plotové sloupky o průměru minimálně 15 cm (lze použít také ocelové, které v exteriéru vydrží ještě déle než dřevěné, ale jsou náročnější na výstavbu – musí se zabetonovat a navařit úchyty pro plotová pole, velmi dobře vypadá také kombinace dřeva a kamene).

 • Pozinkované ocelové patky do betonu (osazujeme do betonu buď při zabetonování patek nebo až dodatečně s kotvícími prvky).

 • Kotvící a spojovací prvky (pozinkované vruty, šrouby, hřebíky).

 • Vrták do země (je možné půjčit v půjčovně) nebo úzký rýč (jeho použití vyjde levněji, ale zato déle bude kopání trvat).

 • Lopata, kolečka, šroubováky, klíče, malé a velké kladivo (na hřebíky a na zatloukání sloupků a latí).

 • Ruční nebo elektrická pila.

 • Metr na měření, stůl na zkrácení, svorky na upnutí dřeva (některé prodejny nabízí řezání a broušení na míru, abyste s tím neměli další starosti).

 • Provázek pro odměření stejné výšky celého plotu.

 • Hlína, štěrk nebo písek pro vyplnění jam u sloupků.

 • Beton.

Předtím, než si pořídíte plotovky a další materiál, doporučujeme vytvořit si plánek s rozkreslením velikosti oplocovaného pozemku, typu plotu a všech jeho náležitostí (sloupky, branky, vzdálenost jednotlivých polí apod.).


Tip: Pokud si chcete dřevo nařezat sami, vyplatí se použít elektrickou pilu, se kterou zvládnete snáze a mnohem rychleji nařezat více dřevěných desek najednou.


Postup výstavby: jak postavit dřevěný plot ze svislých plotovek krok za krokem

 
 1. Pomocí metru si rozměříme vzdálenosti mezi jednotlivými sloupky.

 2. Vyznačíme si budoucí jámy a vykopeme je nebo vyvrtáme.

 3. Osadíme a zajistíme krajní sloupky a v případě dlouhých plotů i prostřední. Nezapomeňte ani na vzpěry pro brány a branky, které zajistí jejich větší stabilitu. 

 4. Natáhneme provázek a přivážeme jej do správné polohy.

 5. Osadíme zbylé sloupky a jámy vyplníme hlínou, štěrkem nebo pískem.

 6. Připevníme vodorovné hranoly a na ně přišroubujeme pomocí vrutů nebo přiklepneme hřebíky dřevěné plotovky.

 7. Osadíme brány a branky.


Tip: Aby nebyl dřevěný plot tak holý, můžete k němu do vzdálenosti přibližně 1,5 m vysadit živý plot z tújí, které vás zároveň alespoň částečně skryjí před zraky sousedů.

Ještě o něco lepším řešením je výsadba hlohyně, která není tak jednotvárná jako túje a během roku krásně mění svou barvu i tvar. Pro svůj růst ale potřebuje více prostoru – 2 až 3 metry.

Pokud tedy máte menší zahradu, zvolte spíše túje nebo nějakou jinou dřevinu.


Tip na závěr: jak se starat o plot, aby dlouho vydržel

 

Pokud pro stavbu plotu použijete některý typ severských prken získáte už v základu dobrý předpoklad pro jejich dlouhou životnost. Nicméně i tak se vyplatí je ošetřit kvalitním ochranným nátěrem, jelikož budou pravidelně vystavována náročným klimatickým podmínkám. Z naší nabídky vám můžeme doporučit transparentní olej na ochranu před vlivem počasí BIOFA, který se neodlupuje, nepraská a je vyroben z čistě přírodních surovin. 

Tip: Vedle dřevěných prken na plot vám můžeme vřele doporučit thermo plotovky nebo WPC dřevoplastová prkna, které mají výbornou životnost a to při minimálně údržbě.


▶ Tip: Použijte naši kalkulačku pro výpočet počtu plotovek na stavbu dřevěného plotu.Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.1/5 (počet hlasů: 11)

Inspirace pro vaši novou saunu: Co se podařilo našim zákazníkům svépomocí?

Vloženo: 28. 5. 2021

Jste pravidelným návštěvníkem sauny? Saunování je skvělý způsob, jak zregenerovat unavené tělo a dopřát mysli dokonalou relaxaci v tichu, teple a pohodlí. Sauna se, podobně jako ve Finsku, stává doplňkem v domácnosti. Pokud i vy uvažujete, že byste si ji domů pořídili, tento článek vás jistě inspiruje a motivuje. Skutečné fotky našich zákazníků vám dodají odvahu začít s realizací.

Číst více

Vyvýšené a prodloužené postele na míru

Vloženo: 28. 5. 2021

Spánek je biologickou nutností a jeho kvalita ovlivňuje naše celkové zdraví. Existuje několik zásad pro zdravý spánek a jednou z nich je uzpůsobení ložnice pro vaše maximální uvolnění. Výběr pohodlné postele je proto nejdůležitějším krokem i zárukou toho, že se ráno budete budit odpočatí a plní energie. Pokud máte individuální požadavky či potřeby a váháte, zda investovat do postele na míru, následující řádky vám pomohou se rozhodnout.


 
Číst více

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 28. 5. 2021

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více