Stavba dřevěného plotu svépomocí s ohledem na stavební zákon 2021
Vloženo: 28. 5. 2021Rozhodli jste se svůj pozemek elegantně oddělit od toho sousedního dřevěným plotem? Poradíme vám, jak takový plot postavit, aby v nezměněném stavu vydržel opravdu dlouho, co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor v souvislosti s aktualizací stavebního zákona z roku 2021.
Důležité body z aktuálního znění stavebního zákona 2021
Stavba plotu se může zdát jako banalita, nicméně je dobré si pohlídat podmínky stavebního zákona. Z toho vyplývá, že plot můžete postavit bez povolení tehdy, pokud pro vás neplatí některá z následujících situací:
-
Výška plotu je více než 2 m.
-
Opěrná zeď plotu je vyšší než 1 m.
-
Pozemek hraničí s veřejně přístupnou pozemní komunikací (patří zde i chodník) nebo veřejným prostranstvím.
-
Pozemek se rozprostírá v nezastavěném území.
-
Stavba plotu vyžaduje zemní práce nebo terénní úpravy a v místě, kde chcete plot stavět, jsou přítomny inženýrské sítě.
-
Pozemek se nachází na území hl. m. Prahy.
-
Pozemek či stavba se nachází v památkově chráněném území či památkové zóně.
V opačném případě – některý z výše uvedených bodů se na vás vztahuje – potřebujete od stavebního úřadu získat územní souhlas. K oficiální žádosti byste dále měli připojit souhlas sousedů a případná závazná stanoviska dotčených orgánů.
Odkazy, které se vám můžou hodit
- Pražské stavební předpisy
- Formuláře Ministerstva pro místní rozvoj
- Katastr nemovitostí
- Sbírka zákonů ČR
- Zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
Tip: Jestliže můžete plot postavit bez povolení, doporučujeme vám důkladně zaměřit hranici pozemku, abyste plot následně nemuseli zbourat nebo čelit pokutě. Rovněž se vyplatí stavbu plotu konzultovat se sousedy, a tím si s nimi udržovat dobré vztahy.
A nyní už můžeme začít se samotnou stavbou plotu.
NÁVOD: Jak postavit dřevěný plot svépomocí
Stavba plotu svépomocí zahrnuje několik kroků:
- výběr typu plotu,
- nákup materiálu,
- přípravu nářadí,
- úpravu prken
- a výstavbu.
Tak jdeme na to.
Výběr typu plotu: Každý detail se počítá, zejména ten konstrukční
Ochranný nátěr proti dešti a dalším vnějším vlivům se o dřevo v průběhu měsíců a let do jisté míry postará, ale mnohem lepší je mu pomoci ještě správnou konstrukcí dřevěného plotu.
Tím totiž výrazně prodloužíte životnost dřeva a tedy i celého plotu. Na co se zaměřit?
-
Vzdálenost od země – v žádném případě nepřipusťte, aby se dřevo plotovek dotýkalo země, hrozilo by totiž přímé působení vlhkosti a dřevokazných hub.
-
Čela plotovek – čelní plochy zkoste, nenechávajte je vodorovné. To proto, aby se na nich nedržela voda, nepraskaly a nevznikaly tak změny vlhkosti a následně hniloba. Hrany můžete zkosit různými způsoby: zaoblit, zašpičatit, zkosit po stranách apod. Díky tomu srážková voda rychleji odteče, na dřevo bude působit jen po krátkou dobu, a vlhkost dřeva se tak nezvýší do té míry, že by začala páchat škody.
-
Zastřešení – čela plotu můžete navíc zastřešit stříškou nebo rámem konstrukce. Je však důležité nechat mezeru mezi dřevem a kovem, aby kondenzací vody na kovu nedocházelo ke zvlhčování čel dřeva a následnému pomalému a špatnému vysychání.
-
Podélné uložení plotové výplně – tento způsob je asi nejlepší variantou, pokud nepatříte mezi příznivce zastřešení. Plotová prkna se v tomto případě totiž vzájemně překrývají, čímž tvoří stříšku desce pod sebou. Pokud jsou prkna navíc připevněna sešikmeně, voda z nich mnohem lépe stéká pryč a zároveň chrání podezdívku a sloupky před náporem vody.
Tip: Dřevěný plot lze levněji vybudovat z neopracovaných půlkulatin, ale jeho životnost odhadujeme pouze na pět, maximálně osm let.
Co budete potřebovat: dřevěné plotovky, nářadí a další materiál
-
Hoblované dřevěné plotovky a latě (výhodou hoblovaného dřeva je kromě vzhledu i vyšší odolnost proti degradaci a menší spotřeba nátěru).
-
Dřevěné plotové sloupky o průměru minimálně 15 cm (lze použít také ocelové, které v exteriéru vydrží ještě déle než dřevěné, ale jsou náročnější na výstavbu – musí se zabetonovat a navařit úchyty pro plotová pole, velmi dobře vypadá také kombinace dřeva a kamene).
-
Pozinkované ocelové patky do betonu (osazujeme do betonu buď při zabetonování patek nebo až dodatečně s kotvícími prvky).
-
Kotvící a spojovací prvky (pozinkované vruty, šrouby, hřebíky).
-
Vrták do země (je možné půjčit v půjčovně) nebo úzký rýč (jeho použití vyjde levněji, ale zato déle bude kopání trvat).
-
Lopata, kolečka, šroubováky, klíče, malé a velké kladivo (na hřebíky a na zatloukání sloupků a latí).
-
Ruční nebo elektrická pila.
-
Metr na měření, stůl na zkrácení, svorky na upnutí dřeva (některé prodejny nabízí řezání a broušení na míru, abyste s tím neměli další starosti).
-
Provázek pro odměření stejné výšky celého plotu.
-
Hlína, štěrk nebo písek pro vyplnění jam u sloupků.
-
Beton.
Předtím, než si pořídíte plotovky a další materiál, doporučujeme vytvořit si plánek s rozkreslením velikosti oplocovaného pozemku, typu plotu a všech jeho náležitostí (sloupky, branky, vzdálenost jednotlivých polí apod.).
Tip: Pokud si chcete dřevo nařezat sami, vyplatí se použít elektrickou pilu, se kterou zvládnete snáze a mnohem rychleji nařezat více dřevěných desek najednou.
Postup výstavby: jak postavit dřevěný plot ze svislých plotovek krok za krokem
-
Pomocí metru si rozměříme vzdálenosti mezi jednotlivými sloupky.
-
Vyznačíme si budoucí jámy a vykopeme je nebo vyvrtáme.
-
Osadíme a zajistíme krajní sloupky a v případě dlouhých plotů i prostřední. Nezapomeňte ani na vzpěry pro brány a branky, které zajistí jejich větší stabilitu.
-
Natáhneme provázek a přivážeme jej do správné polohy.
-
Osadíme zbylé sloupky a jámy vyplníme hlínou, štěrkem nebo pískem.
-
Připevníme vodorovné hranoly a na ně přišroubujeme pomocí vrutů nebo přiklepneme hřebíky dřevěné plotovky.
-
Osadíme brány a branky.
Tip: Aby nebyl dřevěný plot tak holý, můžete k němu do vzdálenosti přibližně 1,5 m vysadit živý plot z tújí, které vás zároveň alespoň částečně skryjí před zraky sousedů.
Ještě o něco lepším řešením je výsadba hlohyně, která není tak jednotvárná jako túje a během roku krásně mění svou barvu i tvar. Pro svůj růst ale potřebuje více prostoru – 2 až 3 metry.
Pokud tedy máte menší zahradu, zvolte spíše túje nebo nějakou jinou dřevinu.
Tip na závěr: jak se starat o plot, aby dlouho vydržel
Pokud pro stavbu plotu použijete některý typ severských prken získáte už v základu dobrý předpoklad pro jejich dlouhou životnost. Nicméně i tak se vyplatí je ošetřit kvalitním ochranným nátěrem, jelikož budou pravidelně vystavována náročným klimatickým podmínkám. Z naší nabídky vám můžeme doporučit transparentní olej na ochranu před vlivem počasí BIOFA, který se neodlupuje, nepraská a je vyroben z čistě přírodních surovin.
Tip: Vedle dřevěných prken na plot vám můžeme vřele doporučit thermo plotovky nebo WPC dřevoplastová prkna, které mají výbornou životnost a to při minimálně údržbě.
▶ Tip: Použijte naši kalkulačku pro výpočet počtu plotovek na stavbu dřevěného plotu.
Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce
Vloženo: 28. 5. 2021
Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.
Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi
Vloženo: 28. 5. 2021
Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.
Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?
Vloženo: 28. 5. 2021
Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.