Stavba dřevěného plotu svépomocí s ohledem na stavební zákon 2021

Vloženo: 28. 5. 2021

Rozhodli jste se svůj pozemek elegantně oddělit od toho sousedního dřevěným plotem? Poradíme vám, jak takový plot postavit, aby v nezměněném stavu vydržel opravdu dlouho, co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor v souvislosti s aktualizací stavebního zákona z roku 2021.

Důležité body z aktuálního znění stavebního zákona 2021

 

Stavba plotu se může zdát jako banalita, nicméně je dobré si pohlídat podmínky stavebního zákona. Z toho vyplývá, že plot můžete postavit bez povolení tehdy, pokud pro vás neplatí některá z následujících situací:

 
 • Výška plotu je více než 2 m.

 • Opěrná zeď plotu je vyšší než 1 m.

 • Pozemek hraničí s veřejně přístupnou pozemní komunikací (patří zde i chodník) nebo veřejným prostranstvím.

 • Pozemek se rozprostírá v nezastavěném území.

 • Stavba plotu vyžaduje zemní práce nebo terénní úpravy a v místě, kde chcete plot stavět, jsou přítomny inženýrské sítě.

 • Pozemek se nachází na území hl. m. Prahy.

 • Pozemek či stavba se nachází v památkově chráněném území či památkové zóně.

 

V opačném případě – některý z výše uvedených bodů se na vás vztahuje – potřebujete od stavebního úřadu získat územní souhlas. K oficiální žádosti byste dále měli připojit souhlas sousedů a případná závazná stanoviska dotčených orgánů.


Odkazy, které se vám můžou hodit


 Tip: Jestliže můžete plot postavit bez povolení, doporučujeme vám důkladně zaměřit hranici pozemku, abyste plot následně nemuseli zbourat nebo čelit pokutě. Rovněž se vyplatí stavbu plotu konzultovat se sousedy, a tím si s nimi udržovat dobré vztahy.

  A nyní už můžeme začít se samotnou stavbou plotu.

NÁVOD: Jak postavit dřevěný plot svépomocí

 

Stavba plotu svépomocí zahrnuje několik kroků:

 • výběr typu plotu,
 • nákup materiálu,
 • přípravu nářadí,
 • úpravu prken
 • a výstavbu.

Tak jdeme na to.

Výběr typu plotu: Každý detail se počítá, zejména ten konstrukční

 

Ochranný nátěr proti dešti a dalším vnějším vlivům se o dřevo v průběhu měsíců a let do jisté míry postará, ale mnohem lepší je mu pomoci ještě správnou konstrukcí dřevěného plotu.

Tím totiž výrazně prodloužíte životnost dřeva a tedy i celého plotu. Na co se zaměřit?

 
 • Vzdálenost od země – v žádném případě nepřipusťte, aby se dřevo plotovek dotýkalo země, hrozilo by totiž přímé působení vlhkosti a dřevokazných hub.

 • Čela plotovek – čelní plochy zkoste, nenechávajte je vodorovné. To proto, aby se na nich nedržela voda, nepraskaly a nevznikaly tak změny vlhkosti a následně hniloba. Hrany můžete zkosit různými způsoby: zaoblit, zašpičatit, zkosit po stranách apod. Díky tomu srážková voda rychleji odteče, na dřevo bude působit jen po krátkou dobu, a vlhkost dřeva se tak nezvýší do té míry, že by začala páchat škody. 

 • Zastřešení – čela plotu můžete navíc zastřešit stříškou nebo rámem konstrukce. Je však důležité nechat mezeru mezi dřevem a kovem, aby kondenzací vody na kovu nedocházelo ke zvlhčování čel dřeva a následnému pomalému a špatnému vysychání.

 • Podélné uložení plotové výplně – tento způsob je asi nejlepší variantou, pokud nepatříte mezi příznivce zastřešení. Plotová prkna se v tomto případě totiž vzájemně překrývají, čímž tvoří stříšku desce pod sebou. Pokud jsou prkna navíc připevněna sešikmeně, voda z nich mnohem lépe stéká pryč a zároveň chrání podezdívku a sloupky před náporem vody.


Tip: Dřevěný plot lze levněji vybudovat z neopracovaných půlkulatin, ale jeho životnost odhadujeme pouze na pět, maximálně osm let.


Co budete potřebovat: dřevěné plotovky, nářadí a další materiál

 
 • Hoblované dřevěné plotovky a latě (výhodou hoblovaného dřeva je kromě vzhledu i vyšší odolnost proti degradaci a menší spotřeba nátěru).

 • Dřevěné plotové sloupky o průměru minimálně 15 cm (lze použít také ocelové, které v exteriéru vydrží ještě déle než dřevěné, ale jsou náročnější na výstavbu – musí se zabetonovat a navařit úchyty pro plotová pole, velmi dobře vypadá také kombinace dřeva a kamene).

 • Pozinkované ocelové patky do betonu (osazujeme do betonu buď při zabetonování patek nebo až dodatečně s kotvícími prvky).

 • Kotvící a spojovací prvky (pozinkované vruty, šrouby, hřebíky).

 • Vrták do země (je možné půjčit v půjčovně) nebo úzký rýč (jeho použití vyjde levněji, ale zato déle bude kopání trvat).

 • Lopata, kolečka, šroubováky, klíče, malé a velké kladivo (na hřebíky a na zatloukání sloupků a latí).

 • Ruční nebo elektrická pila.

 • Metr na měření, stůl na zkrácení, svorky na upnutí dřeva (některé prodejny nabízí řezání a broušení na míru, abyste s tím neměli další starosti).

 • Provázek pro odměření stejné výšky celého plotu.

 • Hlína, štěrk nebo písek pro vyplnění jam u sloupků.

 • Beton.

Předtím, než si pořídíte plotovky a další materiál, doporučujeme vytvořit si plánek s rozkreslením velikosti oplocovaného pozemku, typu plotu a všech jeho náležitostí (sloupky, branky, vzdálenost jednotlivých polí apod.).


Tip: Pokud si chcete dřevo nařezat sami, vyplatí se použít elektrickou pilu, se kterou zvládnete snáze a mnohem rychleji nařezat více dřevěných desek najednou.


Postup výstavby: jak postavit dřevěný plot ze svislých plotovek krok za krokem

 
 1. Pomocí metru si rozměříme vzdálenosti mezi jednotlivými sloupky.

 2. Vyznačíme si budoucí jámy a vykopeme je nebo vyvrtáme.

 3. Osadíme a zajistíme krajní sloupky a v případě dlouhých plotů i prostřední. Nezapomeňte ani na vzpěry pro brány a branky, které zajistí jejich větší stabilitu. 

 4. Natáhneme provázek a přivážeme jej do správné polohy.

 5. Osadíme zbylé sloupky a jámy vyplníme hlínou, štěrkem nebo pískem.

 6. Připevníme vodorovné hranoly a na ně přišroubujeme pomocí vrutů nebo přiklepneme hřebíky dřevěné plotovky.

 7. Osadíme brány a branky.


Tip: Aby nebyl dřevěný plot tak holý, můžete k němu do vzdálenosti přibližně 1,5 m vysadit živý plot z tújí, které vás zároveň alespoň částečně skryjí před zraky sousedů.

Ještě o něco lepším řešením je výsadba hlohyně, která není tak jednotvárná jako túje a během roku krásně mění svou barvu i tvar. Pro svůj růst ale potřebuje více prostoru – 2 až 3 metry.

Pokud tedy máte menší zahradu, zvolte spíše túje nebo nějakou jinou dřevinu.


Tip na závěr: jak se starat o plot, aby dlouho vydržel

 

Pokud pro stavbu plotu použijete některý typ severských prken získáte už v základu dobrý předpoklad pro jejich dlouhou životnost. Nicméně i tak se vyplatí je ošetřit kvalitním ochranným nátěrem, jelikož budou pravidelně vystavována náročným klimatickým podmínkám. Z naší nabídky vám můžeme doporučit transparentní olej na ochranu před vlivem počasí BIOFA, který se neodlupuje, nepraská a je vyroben z čistě přírodních surovin. 

Tip: Vedle dřevěných prken na plot vám můžeme vřele doporučit thermo plotovky nebo WPC dřevoplastová prkna, které mají výbornou životnost a to při minimálně údržbě.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3.0/5 (počet hlasů: 5)

Výpočet schodiště

Vloženo: 28. 5. 2021

Chcete mít jistotu, že se bude po vašem novém schodišti opravdu dobře chodit a bude vyhovovat předpisům? Výpočet schodiště si můžete podle našeho návodu spočítat sami.

Číst více

Akce a dárky pro zákazníky ISPAS

Vloženo: 28. 5. 2021

Vážení zákazníci, abychom vám ještě více zpříjemnili nákup na ispas.cz, připravili jsme pro vás následující akce. Neváhejte akce využít, často je jejich trvání velmi krátké, jelikož se dárky brzy vyprodají. 
Číst více

Osika nebo lípa? Které dřevo se lépe hodí pro stavbu sauny

Vloženo: 28. 5. 2021

Svým vzhledem jsou si velmi podobné, ale přitom v sobě skrývají tolik rozdílů! Které dřevo zvolit pro stavbu nové domácí sauny? Je vhodnější dřevo z osiky, nebo je lepší pořídit lipové dřevo? Přečtěte si velké srovnání těchto dvou dřevěných materiálů.
Číst více