Terasa u domu: jak ji vybudovat, zastínit a kde najít spoustu inspirace pro stavbu terasy

Vloženo: 11. 3. 2020

Máte zálusk na perfektní terasu u domu? Důležité je nejen její kvalitní položení, ale také samotný začátek. To znamená výběr nejvhodnějšího materiálu, umístění a velikosti terasy. Poradíme vám, co si ujasnit, než se pustíte do budování, jak zastínit terasu efektivně a také vám ukážeme, jak vypadají terasy jiných. Inspirace vždycky pomůže. A třeba se na některé z nich rovnou uvidíte při odpočinku s šálkem kávy.

 

O své terase už jistě nějakou představu máte, ale promysleli jste opravdu vše, co by mohlo mít vliv na pohodlí a komfort na terase?

3 faktory, které určí charakter vaší nové terasy

 

Sice jsou jen tři, ale zato je považujeme za velmi důležité. Patří mezi ně druh materiálu, umístění a velikost terasy. Proč byste jim měli věnovat pozornost a důkladně je zvážit? 

1. Nejlepší místo pro terasu u domu

 

Umístění terasy dělá hodně. Když navazuje na obývací pokoj nebo kuchyň, snadno se na terasu dostanete a není potřeba složitě obcházet dům. Když je situována na správnou světovou stranu, budete mít na terase tak příjemně, jak potřebujete.

 

Je libo teplo nebo chlad?

 

Směrem na jih vám terasa u domu nabídne nejvíce slunce – od rána až do večera, směrem na jihozápad vás bude slunce hřát od pozdního dopoledne do večera a směrem na severovýchod si užijete slunce ráno a večer. Během odpoledne vás bude krýt příjemný stín. 

 

Pokud preferujete stín a v létě vyhledáváte chladná zákoutí, postavte terasu směrem na sever. Milovníkům slunce a zimomřivým jedincům ale sever nedoporučujeme.

 

Výhody a nevýhody stromů

 

Nezapomeňte také na vliv okolních stromů. V průběhu dne mohou vrhat příjemný stín, ale pokud porostou příliš blízko terasy, může se tam začít hromadit vlhkost a s koncem léta a na podzim budete mít spoustu práce s odklízením listí.

 

Přízemní, vyvýšená či terasa ve svahu?

 

Umístění se ale neřeší jen horizontálně, ale také vertikálně. Pokud máte rovnou zahradu, můžete se držet při zemi (terasa by měla být v rovině s podlahou v přízemí), ale i tak je velmi oblíbená vyvýšená terasa, která poskytuje mnohem větší rozhled po okolí.

 

Někdy však není na výběr. A to tehdy, když je váš pozemek kopcovitý. Na řadu pak přichází terasa u domu ve svahu, která je obvykle tvořena pomocí zemních vrutů, kamenných tvárnic či dřevěných palisád.

2. Správná velikost terasy

 

Představte si svou novou terasu. Co všechno na ní budete mít a jak velké to bude? Kolik lidí chcete, aby se tam pohodlně vešlo? Má zasahovat jen na jednu světovou stranu, nebo ji raději prodloužíte a zvětšíte, aby zasahovala na více světových stran? Díky tomu budete moci čerpat výhod, které nabízí například jak chladný sever, tak teplý východ. 

 

Při tom všem samozřejmě zohledněte také velikost pozemku a dispoziční možnosti kolem domu. Pokud vám to dovolí, nebojte se terasu protáhnout kolem domu z několika stran. Budete ji mít přístupnou z více místností, a zároveň si budete moci vybrat, zda máte zrovna chuť sedět ve stínu, nebo na slunci.

 

Tip:

Při stavbě terasy se vyplatí myslet na minulost i budoucnost. Mezi minulé zkušenosti patří:  jak na vaši zahradu dopadá slunce v průběhu roku nebo odkud nejčastěji fouká studený vítr. Ohledně budoucnosti se zamyslete nad pořádáním zahradních párty a rodinných oslav. Vejdou se tam všichni pohodlně? Zkrátka nepřemýšlejte o své terase jen teď a tady, ale zohledněte všechny dostupné informace i vaše představy.

3. Odolný a dlouhotrvající materiál pro stavbu terasy

 

Každý materiál má něco do sebe. Na podlahu terasy se nejvíce využívá přírodní kámen, dlaždice, beton a dřevo. Jaké jsou výhody jednotlivých materiálů?

 
 • Přírodní kámen – mrazuvzdorný, bezpečný za sucha i za mokra, barevně stálý a nenáročný na údržbu.

 • Dlaždice z kameniny – odolné, mrazuvzdorné, protiskluzové, barevně stálé a jednoduché na montáž.

 • Betonová dlažba – dlouhá životnost, mrazuvzdornost, výběr z různých vzorů, tvarů, barev a povrchů, jednoduchá údržba.

 • Dřevo – teplé a příjemné na bosé nohy, přírodní vzhled pro milou domácí atmosféru, dřevěná podlaha ze severských stromů je velmi odolná a má dlouhou životnost.

 

Dřevěná podlaha v kombinaci s jinými materiály

 

Dřevo z modřínu, borovice či exotických stromů lze bez problému kombinovat s kamenem i betonem. Můžete si tak na své terase vytvořit částečně dřevěnou „zahřívací“ podlahu, která bude sloužit k relaxaci a chození naboso, a druhou „chladicí“ podlahu, která se hodí pro umístění jídelního stolu a pořádání oslav, protože beton a kámen se mnohem lépe udržují a čistí ve srovnání se dřevem.

5 způsobů, jak zastřešit terasu

 

I kvalitní terasová prkna ocení úkryt před deštěm a alespoň jednou za čas kousek stínu. Zastřešení terasy lze provést těmito osvědčenými způsoby:

 
 • skleněné zastřešení,

 • markýza,

 • dřevěná pergola,

 • slunečník,

 • hliníkové nebo ocelové zastřešení.

 

Tip:

Více o možnostech zastřešení a jejich výhodách se dozvíte v článku Jak zastřešit terasu, aby byla chráněná i dobře vypadala.

Pokud by vás zajímala také péče o dřevěná prkna a jejich ochrana, přečtěte si článek Základní způsoby, jak ochránit dřevěná prkna před vlhkostí a plísní.

3 způsoby, jak zastínit terasu přírodním způsobem

 

Stín můžete na svou terasu získat i jinými způsoby, více přírodními. Nemáme teď na mysli dřevěná prkna, ale ještě jiné varianty pro zastínění terasy:

 
 • Stromy – v létě vrhají příjemný stín a naopak v zimě jsou holé, takže k vám do domu pustí dostatek světla.

 • Rákosové nebo textilní panely – umí zajistit stín a soukromí před sousedy, jestliže je váš pozemek menších rozměrů.

 • Rostliny – můžete je nechat popínat po okrasném plotu kolem terasy a i ony se postarají alespoň o částečný stín. Navíc terasu hezky zútulní.

 

Tip:

Do plánu pro stavbu nové terasy nezapomeňte zahrnout také elektrickou přípojku, ochranu před větrem ze správné strany a případně plot.

Terasa u domu – inspirace a kde ji hledat

 

A aby to celé nebylo tak abstraktní, rovnou vám dáme inspiraci, jak může vaše nová terasa vypadat. Pro ještě více inspirace zajděte na sociální sítě (Facebook, Instagram), Google či odebírejte tematické katalogy. Také se dívejte, jak mají terasu řešenou sousedi a známí.

Terasa u domu (inspirace)

zdroj: https://dianne.diycrafts.online/schone-holzterrasse-gartengestaltungbeleuchtung-holzterrasse-schone/

zdroj: Balcony Garden Web

,

zdroj: http://seatingsusan.neeseesdresses.ru/7083228-wooden-outdoor-seating-terraces-29-trendy-ideas-inn0.html

zdroj: http://terrasse.strickenlernen.club/realisation-dune-terrasse-en-chene-disposee-sur-3-niveaux-avec-integratio/

zdroj: https://aurora.hopefuls14.com/20-wonderful-garden-decking-ideas-with-best-decking-designs-brian-hayes-blog-small-patio-decorating-ideas/

zdroj: http://listkampus.com/featured/ a storage googleapis.com


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.2/5 (počet hlasů: 6)

NÁVOD: Stavba domácí finské sauny svépomocí pro nerušené saunování kdykoliv chcete

Vloženo: 11. 3. 2020

Domácí sauna má jednu obrovskou výhodu, je vaše. Tady jste zkrátka pánem vy! Jak si jednu takovou finskou saunu vybudovat? Přečtěte si návod, bez kterého se neobejdete.

Číst více

Saunování: vliv na zdraví, pravidla saunování a kdy se mu raději vyhnout

Vloženo: 11. 3. 2020

Pravidelná návštěva sauny dokáže krásně rozpustit všechny problémy a povzbudit psychiku i obranyschopnost organismu. Existují ale určitá pravidla, která je nutné dodržovat. Pojďme si o saunování říci něco více.


 
Číst více

Terasová prkna a dlaždice Thermowood – více než ozdoba exteriéru

Vloženo: 11. 3. 2020

Thermowood na první pohled vypadá jako běžné terasovky, ale nenechte se mýlit. Skrývá totiž celou řadu výhod. Přečtěte si, jak terasová prkna a dlaždice Thermowood vznikají, čím vynikají a jak se pokládají.
Číst více