Terasa u domu: jak ji vybudovat, zastínit a kde najít spoustu inspirace pro stavbu terasy

Vloženo: 11. 3. 2020

Máte zálusk na perfektní terasu u domu? Důležité je nejen její kvalitní položení, ale také samotný začátek. To znamená výběr nejvhodnějšího materiálu, umístění a velikosti terasy. Poradíme vám, co si ujasnit, než se pustíte do budování, jak zastínit terasu efektivně a také vám ukážeme, jak vypadají terasy jiných. Inspirace vždycky pomůže. A třeba se na některé z nich rovnou uvidíte při odpočinku s šálkem kávy.

 

O své terase už jistě nějakou představu máte, ale promysleli jste opravdu vše, co by mohlo mít vliv na pohodlí a komfort na terase?

3 faktory, které určí charakter vaší nové terasy

 

Sice jsou jen tři, ale zato je považujeme za velmi důležité. Patří mezi ně druh materiálu, umístění a velikost terasy. Proč byste jim měli věnovat pozornost a důkladně je zvážit? 

1. Nejlepší místo pro terasu u domu

 

Umístění terasy dělá hodně. Když navazuje na obývací pokoj nebo kuchyň, snadno se na terasu dostanete a není potřeba složitě obcházet dům. Když je situována na správnou světovou stranu, budete mít na terase tak příjemně, jak potřebujete.

 

Je libo teplo nebo chlad?

 

Směrem na jih vám terasa u domu nabídne nejvíce slunce – od rána až do večera, směrem na jihozápad vás bude slunce hřát od pozdního dopoledne do večera a směrem na severovýchod si užijete slunce ráno a večer. Během odpoledne vás bude krýt příjemný stín. 

 

Pokud preferujete stín a v létě vyhledáváte chladná zákoutí, postavte terasu směrem na sever. Milovníkům slunce a zimomřivým jedincům ale sever nedoporučujeme.

 

Výhody a nevýhody stromů

 

Nezapomeňte také na vliv okolních stromů. V průběhu dne mohou vrhat příjemný stín, ale pokud porostou příliš blízko terasy, může se tam začít hromadit vlhkost a s koncem léta a na podzim budete mít spoustu práce s odklízením listí.

 

Přízemní, vyvýšená či terasa ve svahu?

 

Umístění se ale neřeší jen horizontálně, ale také vertikálně. Pokud máte rovnou zahradu, můžete se držet při zemi (terasa by měla být v rovině s podlahou v přízemí), ale i tak je velmi oblíbená vyvýšená terasa, která poskytuje mnohem větší rozhled po okolí.

 

Někdy však není na výběr. A to tehdy, když je váš pozemek kopcovitý. Na řadu pak přichází terasa u domu ve svahu, která je obvykle tvořena pomocí zemních vrutů, kamenných tvárnic či dřevěných palisád.

2. Správná velikost terasy

 

Představte si svou novou terasu. Co všechno na ní budete mít a jak velké to bude? Kolik lidí chcete, aby se tam pohodlně vešlo? Má zasahovat jen na jednu světovou stranu, nebo ji raději prodloužíte a zvětšíte, aby zasahovala na více světových stran? Díky tomu budete moci čerpat výhod, které nabízí například jak chladný sever, tak teplý východ. 

 

Při tom všem samozřejmě zohledněte také velikost pozemku a dispoziční možnosti kolem domu. Pokud vám to dovolí, nebojte se terasu protáhnout kolem domu z několika stran. Budete ji mít přístupnou z více místností, a zároveň si budete moci vybrat, zda máte zrovna chuť sedět ve stínu, nebo na slunci.

 

Tip: Při stavbě terasy se vyplatí myslet na minulost i budoucnost. Mezi minulé zkušenosti patří:  jak na vaši zahradu dopadá slunce v průběhu roku nebo odkud nejčastěji fouká studený vítr. Ohledně budoucnosti se zamyslete nad pořádáním zahradních párty a rodinných oslav. Vejdou se tam všichni pohodlně? Zkrátka nepřemýšlejte o své terase jen teď a tady, ale zohledněte všechny dostupné informace i vaše představy.

3. Odolný a dlouhotrvající materiál pro stavbu terasy

 

Každý materiál má něco do sebe. Na podlahu terasy se nejvíce využívá přírodní kámen, dlaždice, beton a dřevo. Jaké jsou výhody jednotlivých materiálů?

 
 • Přírodní kámen – mrazuvzdorný, bezpečný za sucha i za mokra, barevně stálý a nenáročný na údržbu.

 • Dlaždice z kameniny – odolné, mrazuvzdorné, protiskluzové, barevně stálé a jednoduché na montáž.

 • Betonová dlažba – dlouhá životnost, mrazuvzdornost, výběr z různých vzorů, tvarů, barev a povrchů, jednoduchá údržba.

 • Dřevo – teplé a příjemné na bosé nohy, přírodní vzhled pro milou domácí atmosféru, dřevěná podlaha ze severských stromů je velmi odolná a má dlouhou životnost

 

Dřevěná podlaha v kombinaci s jinými materiály

 

Dřevo z modřínu, borovice či exotických stromů lze bez problému kombinovat s kamenem i betonem. Můžete si tak na své terase vytvořit částečně dřevěnou „zahřívací“ podlahu, která bude sloužit k relaxaci a chození naboso, a druhou „chladicí“ podlahu, která se hodí pro umístění jídelního stolu a pořádání oslav, protože beton a kámen se mnohem lépe udržují a čistí ve srovnání se dřevem.

5 způsobů, jak zastřešit terasu

 

I kvalitní terasová prkna ocení úkryt před deštěm a alespoň jednou za čas kousek stínu. Zastřešení terasy lze provést těmito osvědčenými způsoby:

 
 • skleněné zastřešení,

 • markýza,

 • dřevěná pergola,

 • slunečník,

 • hliníkové nebo ocelové zastřešení.

 

Více o možnostech zastřešení a jejich výhodách se dozvíte v článku Jak zastřešit terasu, aby byla chráněná i dobře vypadala.

Pokud by vás zajímala také péče o dřevěná prkna a jejich ochrana, přečtěte si článek Základní způsoby, jak ochránit dřevěná prkna před vlhkostí a plísní.


3 způsoby, jak zastínit terasu přírodním způsobem

 

Stín můžete na svou terasu získat i jinými způsoby, více přírodními. Nemáme teď na mysli dřevěná prkna, ale ještě jiné varianty pro zastínění terasy:

 
 • Stromy – v létě vrhají příjemný stín a naopak v zimě jsou holé, takže k vám do domu pustí dostatek světla.

 • Rákosové nebo textilní panely – umí zajistit stín a soukromí před sousedy, jestliže je váš pozemek menších rozměrů.

 • Rostliny – můžete je nechat popínat po okrasném plotu kolem terasy a i ony se postarají alespoň o částečný stín. Navíc terasu hezky zútulní.

 

Tip: Do plánu pro stavbu nové terasy nezapomeňte zahrnout také elektrickou přípojku, ochranu před větrem ze správné strany a případně plot.

Dřevěná terasa a chyby, kterých se při její stavbě vyvarovat

Aby vaše dřevěná terasa vydržela ve výborném stavu co nejdéle, doporučujeme vám si při její realizaci dát pozor zejména na tyto čtyři věci:

1. Nevhodná terasová prkna a nekvalitní dřevo na terasu

 

Ať už se jedná o terasová prkna, dřevěné hranoly pro stavbu střechy nebo jiné typy dřevěných materiálů, nepodceňte jejich kvalitu. Nekvalitní dřevo se vám totiž už během krátké doby vymstí kroucením, častou a nákladnou údržbou či úporným bojem s dřevokazným hmyzem a plísněmi.  

Pokud chcete, aby vám terasa vydržela v dobrém stavu několik desítek let, vyberte si pro její stavbu pevné a odolné dřeva. Takovými vlastnostmi oplývají zejména terasová prkna z dřeva sibiřských stromů. Už ve své podstatě jsou zvyklé na nepříznivé podmínky, a proto je nezaskočí deštivé dny, vyšší vlhkost, vydatné sluneční záření, mráz ani sněhová pokrývka.

Pokud máte v plánu postavit zcela krytou terasu, pak můžete zvolit i některé z méně kvalitních typů dřevin. Ani to ale není zárukou, že dřevo nezačne dělat nějakou neplechu.

Tip: Podkladové hranoly a terasová prkna by měly být ze stejného materiálu. Každá dřevina má jiné vlastnosti a mohly by tedy na vnější podmínky reagovat různým způsobem a navzájem se negativně ovlivňovat.

2. Stavba dřevěné terasy na špatném podkladu

 

Když není pevný a stabilní základ, vše ostatní se může snadno zbortit jako domeček z karet. V případě dřevěné terasy tomu není jinak. Při její stavbě si dejte pozor, ať stojí celá na stejném typu pevného podkladu. Kdyby totiž byla jedna část na betonu a druhá na štěrku, mohlo by se stát, že se vám druhá polovina sníží do hlíny, čímž začnou měnit svůj tvar i dřevěná prkna a hranoly. Nedej bože mohou začít dokonce praskat.

Vyhrajte si také s podkladovým roštem z podkladových hranolů. Vyplatí se opravdu pevné dřevo a umístění jednotlivých hranolů ve vzdálenosti 50 cm. Zamezíte tím jejich prohýbání.

3. Nevhodně položená terasová prkna a příliš malé spáry mezi nimi

 

Dřevo je živý materiál a reaguje na podmínky, v nichž se nachází. V létě se proto obvykle smršťuje a v zimě roztahuje. Z tohoto důvodu určitě nezapomeňte mezi jednotlivými terasovými prkny ponechat dilatační spáru o velikosti 5–8 mm.

4. Pokládka terasových prken se špatným spojovacím materiálem

 

Při spojování terasových prken používejte zásadně nerezový materiál, aby se vám kolem vrutů nezačaly tvořit černé fleky a vaše dřevěná terasa časem neztratila svou krásu.

Terasová prkna a hranoly můžete k sobě spojit buď viditelným spojem, kdy je prkno provrtáno vrutem skrz až do podkladového hranolu (nejpevnější druh spoje), nebo skrytým spojem z boku prkna (nehodí se na měkké typy dřeva, protože by se mohlo uštípnout). 

Dřevěná terasa vyžaduje péči

 

Samotnou stavbou dřevěné terasy to nekončí. Aby vydržela mnoho let krásná a obstála všechny rozmary počasí a každodenního přešlapování, měli byste o ni náležitě pečovat.  

Nemusíte se ale bát, že byste ji museli věnovat pozornost každý měsíc. Pouze jednou až dvakrát za rok ji stačí přetřít kvalitním olejem na terasy vyrobeným z přírodních surovin, který nezpůsobuje alergické reakce. Výbornou variantou je transparentní olej na bázi lněného oleje a přírodních vosků od značky Maslo&Derevo.

 

Další tipy na stavbu dřevěné terasy, které stojí za to si přečíst:

 

Terasa u domu – inspirace a kde ji hledat

 

A aby to celé nebylo tak abstraktní, rovnou vám dáme inspiraci, jak může vaše nová terasa vypadat. Pro ještě více inspirace zajděte na sociální sítě (Facebook, Instagram), Google či odebírejte tematické katalogy. Také se dívejte, jak mají terasu řešenou sousedi a známí.

Terasa u domu (inspirace)

zdroj: https://dianne.diycrafts.online/schone-holzterrasse-gartengestaltungbeleuchtung-holzterrasse-schone/

zdroj: Balcony Garden Web

,

zdroj: http://seatingsusan.neeseesdresses.ru/7083228-wooden-outdoor-seating-terraces-29-trendy-ideas-inn0.html

zdroj: http://terrasse.strickenlernen.club/realisation-dune-terrasse-en-chene-disposee-sur-3-niveaux-avec-integratio/

zdroj: https://aurora.hopefuls14.com/20-wonderful-garden-decking-ideas-with-best-decking-designs-brian-hayes-blog-small-patio-decorating-ideas/

zdroj: http://listkampus.com/featured/ a storage googleapis.com


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.4/5 (počet hlasů: 8)

Podlaha na terasu – 3 nejlepší varianty dřevěných terasovek

Vloženo: 11. 3. 2020

Každé dřevo je bezesporu krásné, ale existují tři typy dřevěných terasovek, které se pro své výjimečné vlastnosti hodí do exteriéru lépe než jiné. Taková podlaha na terasu totiž vydrží větší zátěž i působení vnějších vlivů, a přitom si zachová perfektní vzhled po dlouhá léta. O které venkovní podlahy se jedná?
Číst více

Stavba dřevěného plotu svépomocí s ohledem na stavební zákon 2021

Vloženo: 11. 3. 2020

Rozhodli jste se svůj pozemek elegantně oddělit od toho sousedního dřevěným plotem? Poradíme vám, jak takový plot postavit, aby v nezměněném stavu vydržel opravdu dlouho, co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor v souvislosti s aktualizací stavebního zákona z roku 2021.
Číst více

Dřevoplastové terasy: jaká je jejich bezpečnost? Hodí se pro malé děti a k bazénu?

Vloženo: 11. 3. 2020

Bezpečnost je při pořizování terasy poměrně důležitá věc, obzvláště když máte malé děti nebo pokud stojí v blízkosti terasy bazén či vířivka. Dřevoplastová neboli WPC terasová prkna, kam se hodí?
Číst více