Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Chystáte se k nám na prodejnu? Přečtěte si informace o dočasné objížďce. 

Víte, co kupujete? Seznamte se s typy překližek podle kvality

Vloženo: 8. 11. 2021

Všimli jste si u dřevěných překližek písmenného označení – B, BB, CP a C – ale nejste si úplně jisti, co přesně znamená? Jedná se o typ překližky podle výše její kvality. Přečtěte si, co je pro jednotlivé typy kvality typické a podle čeho takovou překližku jednoduše poznat. Díky tomu už nikdy nenaletíte podvodníkům.

Co je to překližka

 

Překližka neboli vrstvené dřevo je jednoduše řečeno deska slepená ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh, kdy se tyto dýhy spojují do kříže (kolmo ke směru vláken). Tím se omezuje jejich borcení a zvyšuje se kvalita a pevnost dřevěné desky. Aby byla překližka ještě pevnější, vkládá se někdy do jejího středu kovová vložka.

Kvalitativní typy dřevěných překližek

 

Rozlišujeme čtyři základní kvalitativní třídy dřevěných překližek: B, BB, CC a C. Rozdíly mezi nimi jsou zejména v barvě, množství a velikosti suků a rozsahu vysprávek.

 

B – překližka v kvalitě B má obvykle světlou barvu po celé délce. Povoleny jsou pouze drobné barevné odchylky a změny ve struktuře dřeva. Jen v omezeném počtu se zde mohou objevovat špendlíkové a zdravé srostlé (světlé i tmavé) suky. Vysprávky v tomto případě nejsou povoleny.

 

BB – kvalita BB se také vyznačuje světlým zbarvením překližky po celé ploše. Stejně jako u překližky v kvalitě B jsou povoleny barevné odchylky, změny ve struktuře dřeva a drobné suky v omezeném počtu. Větší defekty už mohou být vyspraveny dýhovou vysprávkou ve stejném odstínu.

 

CP – barva a struktura dýhy v kvalitě CP může být různorodější. Barevné odchylky a defekty jsou povoleny ve větším počtu a rozsáhlejší defekty mohou být nahrazeny dýhovou vysprávkou.

 

C – kvalita C je z uvedených tříd nejnižší. To znamená, že u takového typu překližky jsou povoleny všechny defekty, které však nijak neovlivňují konstrukční vlastnosti materiálu.

 

Pokud si vyberete překližku s označením například B/BB, znamená to, že jedna strana překližky dosahuje kvality B a druhá kvality BB.

 

Konkrétní povolené vady a defekty povrchových dýh pro každý typ překližky najdete v normě GOST 3916.1-96. Informaci dále obsahují také výrobní normy jednotlivých výrobců.

Typy překližek podle použití

 

Existují čtyři základní druhy překližek, které vynikají speciálními vlastnostmi pro konkrétní využití. Na e-shopech tak narazíte nejen na truhlářské překližky pro výrobu nábytku, ale také na vodovzdorné překližky nebo protiskluzové. Čím jednotlivé typy vynikají a k čemu se nejčastěji používají?

Truhlářské překližky

 

Truhlářské překližky obvykle poznáte podle oboustranně broušeného povrchu. Nejčastěji se používají k výrobě nábytku (zejména zad skříní a dna šuplíků) nebo vnitřních dveří. Zruční truhláři z nich dokonce dokáží vyrobit hudební nástroje nebo dřevěné hračky. Truhlářské překližky se používají například také jako obložení stěn nebo schodů. 

Foliované překližky

 

Foliované překližky najdete též pod označením „betonářské desky“ a jejich výhodou je jejich dlouhá životnost a to, že je můžete použít několikrát. Vydrží opravdu hodně, zejména březové překližky ISPAS. Využití najdou jako bočnice přívěsných vozíků nebo jako podlaha na tribuny. 

Protiskluzové překližky

 

Protiskluzové překližky jsou z jedné strany opatřeny hladkou vrstvou a zespodu mají protiskluzovou vrstvu. Jsou jako dělané například do dopravních prostředků a všude tam, kde je potřeba stabilní zázemí pro cestující nebo náklad.

Voděodolné překližky

 

Voděodolné překližky představují desky slepené z více vrstev loupaných nebo krájených dýh, které jsou spojeny do kříže (kolmo ke směru vláken). Takto získávají vodovzdorné překližky vysokou pevnost a zvýšenou odolnost proti vlhkosti, díky čemuž se mohou použít na místech vystavených velké zátěží, jako jsou letiště, nádraží nebo podlaha v nákladních autech.

 

▶ Druhy dřevěných překližek ještě detailněji


 

Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 5)

Výpočet plotovek na dřevěný plot [+ Kalkulačka online]

Vloženo: 8. 11. 2021

Pokud se chystáte stavět dřevěný plot svépomocí a nevíte si rady, jste tady správně. V tomto článku se dočtete jak na to, a také si s pomocí naší online kalkulačky snadno spočítáte, kolik materiálu budete pro stavbu plotu potřebovat.

Číst více

Masivní postele na míru - 5 důvodů, proč koupit postel u ISPAS

Vloženo: 8. 11. 2021

Pro výrobu našich dřevěných postelí používáme kvalitní masivní dřevo, nikoliv dýhy. Domácí montáž je snadná a co je ještě lepší, postele můžete opakovaně demontovat a smontovat. Vliv na kvalitu a pevnost spojů to mít nebude. Ptáte se proč? Pro jejich konstrukci používáme materiály větších tlouštěk a kvalitnější technologii spojů.

Přečtěte si níže, proč je dobré investovat do kvalitní postele z masivu a na to, proč jsou právě postele od nás tou pravou volbou přímo pro vás.

Číst více

Srovnání teras: hladká vs. drážkovaná

Vloženo: 8. 11. 2021

Terasa musí vzhledem ke svému umístění celoročně čelit nepřízním počasí, povětrnostním podmínkám i UV záření. Správnou volbou jejího povrchu a následnou možností jej efektivně ošetřovat, zajistíte vaší terase delší životnost. V našem článku najdete srovnání dvou typů teras, díky kterému porozumíte rozdílům a můžete se tak informovaně rozhodnout, jaká terasová prkna koupit.

Číst více