Víte, co kupujete? Seznamte se s typy překližek podle kvality

Vloženo: 8. 11. 2021

Všimli jste si u dřevěných překližek písmenného označení – B, BB, CP a C – ale nejste si úplně jisti, co přesně znamená? Jedná se o typ překližky podle výše její kvality. Přečtěte si, co je pro jednotlivé typy kvality typické a podle čeho takovou překližku jednoduše poznat. Díky tomu už nikdy nenaletíte podvodníkům.

Co je to překližka

 

Překližka neboli vrstvené dřevo je jednoduše řečeno deska slepená ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh, kdy se tyto dýhy spojují do kříže (kolmo ke směru vláken). Tím se omezuje jejich borcení a zvyšuje se kvalita a pevnost dřevěné desky. Aby byla překližka ještě pevnější, vkládá se někdy do jejího středu kovová vložka.

Kvalitativní typy dřevěných překližek

 

Rozlišujeme čtyři základní kvalitativní třídy dřevěných překližek: B, BB, CC a C. Rozdíly mezi nimi jsou zejména v barvě, množství a velikosti suků a rozsahu vysprávek.

 

B – překližka v kvalitě B má obvykle světlou barvu po celé délce. Povoleny jsou pouze drobné barevné odchylky a změny ve struktuře dřeva. Jen v omezeném počtu se zde mohou objevovat špendlíkové a zdravé srostlé (světlé i tmavé) suky. Vysprávky v tomto případě nejsou povoleny.

 

BB – kvalita BB se také vyznačuje světlým zbarvením překližky po celé ploše. Stejně jako u překližky v kvalitě B jsou povoleny barevné odchylky, změny ve struktuře dřeva a drobné suky v omezeném počtu. Větší defekty už mohou být vyspraveny dýhovou vysprávkou ve stejném odstínu.

 

CP – barva a struktura dýhy v kvalitě CP může být různorodější. Barevné odchylky a defekty jsou povoleny ve větším počtu a rozsáhlejší defekty mohou být nahrazeny dýhovou vysprávkou.

 

C – kvalita C je z uvedených tříd nejnižší. To znamená, že u takového typu překližky jsou povoleny všechny defekty, které však nijak neovlivňují konstrukční vlastnosti materiálu.

 

Pokud si vyberete překližku s označením například B/BB, znamená to, že jedna strana překližky dosahuje kvality B a druhá kvality BB.

 

Konkrétní povolené vady a defekty povrchových dýh pro každý typ překližky najdete v normě GOST 3916.1-96. Informaci dále obsahují také výrobní normy jednotlivých výrobců.

Typy překližek podle použití

 

Existují čtyři základní druhy překližek, které vynikají speciálními vlastnostmi pro konkrétní využití. Na e-shopech tak narazíte nejen na truhlářské překližky pro výrobu nábytku, ale také na vodovzdorné překližky nebo protiskluzové. Čím jednotlivé typy vynikají a k čemu se nejčastěji používají?

Truhlářské překližky

 

Truhlářské překližky obvykle poznáte podle oboustranně broušeného povrchu. Nejčastěji se používají k výrobě nábytku (zejména zad skříní a dna šuplíků) nebo vnitřních dveří. Zruční truhláři z nich dokonce dokáží vyrobit hudební nástroje nebo dřevěné hračky. Truhlářské překližky se používají například také jako obložení stěn nebo schodů. 

Foliované překližky

 

Foliované překližky najdete též pod označením „betonářské desky“ a jejich výhodou je jejich dlouhá životnost a to, že je můžete použít několikrát. Vydrží opravdu hodně, zejména březové překližky ISPAS. Využití najdou jako bočnice přívěsných vozíků nebo jako podlaha na tribuny. 

Protiskluzové překližky

 

Protiskluzové překližky jsou z jedné strany opatřeny hladkou vrstvou a zespodu mají protiskluzovou vrstvu. Jsou jako dělané například do dopravních prostředků a všude tam, kde je potřeba stabilní zázemí pro cestující nebo náklad.

Voděodolné překližky

 

Voděodolné překližky představují desky slepené z více vrstev loupaných nebo krájených dýh, které jsou spojeny do kříže (kolmo ke směru vláken). Takto získávají vodovzdorné překližky vysokou pevnost a zvýšenou odolnost proti vlhkosti, díky čemuž se mohou použít na místech vystavených velké zátěží, jako jsou letiště, nádraží nebo podlaha v nákladních autech.

 

▶ Druhy dřevěných překližek ještě detailněji


 

Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 1)

Podlaha na terasu – 3 nejlepší varianty dřevěných terasovek

Vloženo: 8. 11. 2021

Každé dřevo je bezesporu krásné, ale existují tři typy dřevěných terasovek, které se pro své výjimečné vlastnosti hodí do exteriéru lépe než jiné. Taková podlaha na terasu totiž vydrží větší zátěž i působení vnějších vlivů, a přitom si zachová perfektní vzhled po dlouhá léta. O které venkovní podlahy se jedná?
Číst více

Stavba dřevěného plotu svépomocí s ohledem na stavební zákon 2021

Vloženo: 8. 11. 2021

Rozhodli jste se svůj pozemek elegantně oddělit od toho sousedního dřevěným plotem? Poradíme vám, jak takový plot postavit, aby v nezměněném stavu vydržel opravdu dlouho, co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor v souvislosti s aktualizací stavebního zákona z roku 2021.
Číst více

Dřevoplastové terasy: jaká je jejich bezpečnost? Hodí se pro malé děti a k bazénu?

Vloženo: 8. 11. 2021

Bezpečnost je při pořizování terasy poměrně důležitá věc, obzvláště když máte malé děti nebo pokud stojí v blízkosti terasy bazén či vířivka. Dřevoplastová neboli WPC terasová prkna, kam se hodí?
Číst více