Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

Víte, co kupujete? Seznamte se s typy překližek podle kvality

Vloženo: 8. 11. 2021

Všimli jste si u dřevěných překližek písmenného označení – B, BB, CP a C – ale nejste si úplně jisti, co přesně znamená? Jedná se o typ překližky podle výše její kvality. Přečtěte si, co je pro jednotlivé typy kvality typické a podle čeho takovou překližku jednoduše poznat. Díky tomu už nikdy nenaletíte podvodníkům.

Co je to překližka

 

Překližka neboli vrstvené dřevo je jednoduše řečeno deska slepená ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh, kdy se tyto dýhy spojují do kříže (kolmo ke směru vláken). Tím se omezuje jejich borcení a zvyšuje se kvalita a pevnost dřevěné desky. Aby byla překližka ještě pevnější, vkládá se někdy do jejího středu kovová vložka.

Kvalitativní typy dřevěných překližek

 

Rozlišujeme čtyři základní kvalitativní třídy dřevěných překližek: B, BB, CC a C. Rozdíly mezi nimi jsou zejména v barvě, množství a velikosti suků a rozsahu vysprávek.

 

B – překližka v kvalitě B má obvykle světlou barvu po celé délce. Povoleny jsou pouze drobné barevné odchylky a změny ve struktuře dřeva. Jen v omezeném počtu se zde mohou objevovat špendlíkové a zdravé srostlé (světlé i tmavé) suky. Vysprávky v tomto případě nejsou povoleny.

 

BB – kvalita BB se také vyznačuje světlým zbarvením překližky po celé ploše. Stejně jako u překližky v kvalitě B jsou povoleny barevné odchylky, změny ve struktuře dřeva a drobné suky v omezeném počtu. Větší defekty už mohou být vyspraveny dýhovou vysprávkou ve stejném odstínu.

 

CP – barva a struktura dýhy v kvalitě CP může být různorodější. Barevné odchylky a defekty jsou povoleny ve větším počtu a rozsáhlejší defekty mohou být nahrazeny dýhovou vysprávkou.

 

C – kvalita C je z uvedených tříd nejnižší. To znamená, že u takového typu překližky jsou povoleny všechny defekty, které však nijak neovlivňují konstrukční vlastnosti materiálu.

 

Pokud si vyberete překližku s označením například B/BB, znamená to, že jedna strana překližky dosahuje kvality B a druhá kvality BB.

 

Konkrétní povolené vady a defekty povrchových dýh pro každý typ překližky najdete v normě GOST 3916.1-96. Informaci dále obsahují také výrobní normy jednotlivých výrobců.

Typy překližek podle použití

 

Existují čtyři základní druhy překližek, které vynikají speciálními vlastnostmi pro konkrétní využití. Na e-shopech tak narazíte nejen na truhlářské překližky pro výrobu nábytku, ale také na vodovzdorné překližky nebo protiskluzové. Čím jednotlivé typy vynikají a k čemu se nejčastěji používají?

Truhlářské překližky

 

Truhlářské překližky obvykle poznáte podle oboustranně broušeného povrchu. Nejčastěji se používají k výrobě nábytku (zejména zad skříní a dna šuplíků) nebo vnitřních dveří. Zruční truhláři z nich dokonce dokáží vyrobit hudební nástroje nebo dřevěné hračky. Truhlářské překližky se používají například také jako obložení stěn nebo schodů. 

Foliované překližky

 

Foliované překližky najdete též pod označením „betonářské desky“ a jejich výhodou je jejich dlouhá životnost a to, že je můžete použít několikrát. Vydrží opravdu hodně, zejména březové překližky ISPAS. Využití najdou jako bočnice přívěsných vozíků nebo jako podlaha na tribuny. 

Protiskluzové překližky

 

Protiskluzové překližky jsou z jedné strany opatřeny hladkou vrstvou a zespodu mají protiskluzovou vrstvu. Jsou jako dělané například do dopravních prostředků a všude tam, kde je potřeba stabilní zázemí pro cestující nebo náklad.

Voděodolné překližky

 

Voděodolné překližky představují desky slepené z více vrstev loupaných nebo krájených dýh, které jsou spojeny do kříže (kolmo ke směru vláken). Takto získávají vodovzdorné překližky vysokou pevnost a zvýšenou odolnost proti vlhkosti, díky čemuž se mohou použít na místech vystavených velké zátěží, jako jsou letiště, nádraží nebo podlaha v nákladních autech.

 

▶ Druhy dřevěných překližek ještě detailněji


 

Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 5)

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 8. 11. 2021

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více

5 důvodů, proč postavit terasu z WPC prken

Vloženo: 8. 11. 2021

WPC prkna kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Tento inovativní materiál je ideální pro venkovní použití. Terasa z WPC je k nerozeznání od dřevěných a chůze naboso po nich se téměř neliší od chůze po dřevě. Při doteku jsou hladké a na slunci se tolik nepřehřívají. Navíc mají několik výhod, o kterých se dočtete v našem článku. 

Číst více

Udírna svépomocí: Jednoduchý návod na stavbu

Vloženo: 8. 11. 2021

Postavte si svoji dřevěnou udírnu svépomocí a vykouzlete jedinečnou atmosféru s vůní uzených dobrot. Kdo by neznal klíčovou scénu z filmu Slavnosti sněženek, kde se udí - kouř vinoucí se z udírny a klobásky, na které se sbíhají sliny. Ano, i takto může vypadat udírna postavena s minimem materiálů: pár desek, topeniště, kouřovod a strop z kabátu. Uzení potravin je tradiční úprava potravin známá po staletí. Pokud vás lákají tradice a táhne vás to zpět ke kořenům, máme pro vás jednoduchý návod, jak postavit udírnu.
 

Číst více