Dřevoprodej online a kamenná prodejna

LETNÍ AKCE na terasové dlaždice – nejlevnější na trhu! Nakupujte nyní se ▶ slevou až -51 % ◀

2 základní způsoby, jak ochránit dřevěná prkna před vlhkostí a plísní

Vloženo: 30. 4. 2019

Dřevěná terasová prkna, plotovky i venkovní obkladové palubky jsou jako každé dřevo náchylné na vlhkost. Pokud je však vlhkost dlouhodobě vyšší, mohou se objevit plísně a dřevo začne ztrácet svůj původní vzhled. Je proto potřeba o něj pečovat tak, aby mu voda neublížila.

Kdy vlhkost dřevěným prknům ubližuje

Jakmile vlhkost dřeva přesáhne určitou hranici, stane se velmi lákavé pro dřevokazný hmyz a houby. Hmyz obvykle napadá dřevo o vlhkosti vyšší než 15 % a houby se objevují na dřevě s vlhkostí kolem 20 %. Pokud je dřevo vystaveno dlouhodobé vlhkosti, může se navíc začít vlnit a praskat.

Konstrukční ochrana terasových prken a obkladových desek

Chraňte dřevěná prkna před deštěm a usazováním vody. Nejspolehlivější variantou, jak udržet dřevěná prkna v suchu a v přijatelné vlhkosti, je konstrukční ochrana dřeva. Díky ní totiž nebude na terasová prkna a obkladové desky působit dešťová voda napřímo.

Jak zajistit, aby konstrukce chránila?

 
  1. Už při návrhu venkovní terasy myslete na to, aby byl přesah střechy dostatečně velký. Ochrání tak sloupy, stěny a z velké části také podlahu.

  2. Dřevěný materiál postavte nejméně 300 mm nad zemí, aby dřevo negativně neovlivňovala vzlínající se zemní vlhkost. To stejné platí i pro obvodové stěny domu.

  3. Skládejte jednotlivé prvky dřevěných obkladů tak, aby voda nemohla zatékat do jejich spár. Dejte si na to pozor především u palubkových desek. Není nic horší, než když voda ze dřeva nemá jak odtéct.

Vhodný ochranný nátěr na terasová prkna a obkladové desky

Životnost terasovek a obkladových palubek ještě prodloužíte použitím impregnace, lazur nebo ochranných olejů.

Zabrání napadení dřeva dřevokazným hmyzem a houbami a chrání jej před UV zářením, ostrým větrem, deštěm a dalšími povětrnostními vlivy.

Sanační ochrana dřevěných prken

Jedná se o vrstvu, která chrání dřevo před biologickými škůdci. Existuje jich několik druhů a je vždy potřeba pozorně si přečíst příbalový leták nebo se o způsobu užití informovat u prodejce.

Většinou se setkáme se sanačními prostředky s tímto označením:

  • FB (proti houbám),
  • P (proti plísním),
  • IP (proti hmyzu),

a podle způsobu umístění dřeva: 1, 2, 3, SP, od konstrukčně chráněného dřeva až po nechráněné.

Krycí nátěry na dřevěná prkna

V případě krycích nátěrů záleží, zda chcete ponechat přírodní vzhled dřeva, nebo mu chcete dodat moderní barvu. Na výběr máte z transparentních a barevně tónovaných lazur. Tím dřevu zajistíte nejen krásný vzhled, ale především větší odolnost.

Mezi hojně používané způsoby ošetření dřeva patří také přírodní olej. Sice nemá krycí účinky, ale zato výborně odpuzuje vodu, což se hodí zejména u dřevěných terasových prken.

Zajímá vás, jak před vlhkostí ochránit dřevěný plot?

To vám prozradíme v našem dalším e-mailu.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3,6/5 (počet hlasů: 32)

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 30. 4. 2019

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 30. 4. 2019

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více

Srovnání fasád: dřevěná vs dřevoplastová

Vloženo: 30. 4. 2019

Fasáda slouží nejen k ochraně budovy, ale také výrazně ovlivňuje její celkový vzhled. Je vizitkou každého domu. V tomto článku se zaměříme na srovnání dvou oblíbených typů obkladů: dřevěných a dřevoplastových. Který materiál je pro váš projekt ten nejlepší? Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Číst více