Dřevoprodej online a kamenná prodejna

WPC dřevoplast, perfektní materiál pro venkovní aplikace. Bezúdržbový a k nerozeznání od dřeva.

Fasádní obklady: které vybrat a proč jsou dřevěné fasády nejen krásné, ale i užitečné

Vloženo: 7. 4. 2021

Připadají vám zděné domy studené a bez života? Dodejte tomu svému „teplo domova“ prostřednictvím dřevěné fasády. Nejen že stavbě propůjčí moderní vzhled s nádechem přírodna, ale dokonce z ní může vykouzlit krásnou roubenku nebo luxusní srub. A co je hlavní, získáte tím mnoho výhod, které použití dřeva přináší. Čím vynikají domy s dřevěnou fasádou a které fasádní obklady zvolit, abyste byli spokojeni po dlouhá léta?

Výhody dřevěné fasády aneb proč jsou fasádní obklady dobrá volba

 

Moderní a krásný vzhled není to jediné, čím vás fasádní obklady ze dřeva potěší.

 
  • Univerzální použití – dřevěné fasádní obklady jsou vhodné nejen u dřevostaveb, ale můžete je aplikovat u domů postavených z jakéhokoli stavebního materiálu.

  • Výborná izolace – obkladové palubky vynikají jak zvuko izolačními vlastnostmi, tak dokáží náležitě pracovat také s teplem. To znamená, že v létě v domě udržují příjemný chlad a v zimě zase teplo, čímž i snižují náklady na vytápění.

  • Vysoká odolnost – jelikož mají fasádní obklady mnohem větší tloušťku než dřevěné obklady do interiéru a k jejich výrobě se používá velmi kvalitní dřevo, vydrží rozmary počasí, odolají dřevokaznému hmyzu i hnilobě (zejména sibiřský modřín), nepraskají a můžete se spolehnout na jejich dlouhou životnost. Ochrannými nátěry pak tyto jejich funkce ještě podpoříte. Pokud však zvolíte fasádní obklady z exotické dřeviny nebo tepelně upravené obkladové palubky, máte vyhráno, ty jsou totiž bezúdržbové.

  • Přírodní vůně – v dnešní době už kvalitní prodejci dřeva používají pro úpravu dřevěných obkladů pouze přírodní pojiva a díky tomu jsou vhodné pro alergiky. Dřevo má navíc samo o sobě pozitivní vliv na dýchací cesty a celkové zdraví. A příjemná vůně dřeva vás nikdy neomrzí, to nám věřte.

zdroj:https://www.archdaily.com/catalog/us/products/13525/thermowood-facades-lunawood

Dřevěná provětrávaná fasáda umožňuje domu dýchat

 

Proč se doporučuje dřevěná provětrávaná fasáda a jak na to? Není to nic jiného, než že jsou fasádní obklady k domu připevněny pomocí nosného roštu. Tím se mezi obkladovými palubkami a samotnou stavbou vytvoří větraná mezera, díky níž se může odpařit případná vlhkost – má kudy.

Upevnění na nosný rošt patří mezi bezpečná řešení a předejdete tak problémům se zvýšením vlhkosti v průběhu let.

Základní rozdělení odvětrávaných dřevěných fasád

 
  • Dřevěné fasády s ochranným nátěrem – asi nejčastějším typem dřeva používaným pro tento typ venkovní fasády je klasický smrk. Velmi oblíbenou variantou jsou ale také dřevěné fasádní obklady ze severské borovice. A jelikož by samy o sobě časem ztratily svou pevnost i krásu a snížila by se jejich životnost, je potřeba je přibližně každých 3–5 let opatřit novým ochranným nátěrem. Výhodou je v tomto případě nižší pořizovací cena a to, že si pokaždé, i kdyby jen nepatrně, můžete změnit barvu fasády.

 
  • Bezúdržbové dřevěné fasády – do této kategorie můžeme zařadit dřevo ze sibiřského modřínu nebo impregnované obkladové palubky ze severské borovice. Pokud si ale pořídíte dřevo, které není potřeba natírat, musíte počítat s tím, že časem získá patinu (začne šednout). To je ale běžný proces, který se děje působením slunečního záření. A třeba se vám tak bude dřevo líbit ještě více. Pokud by se vám to ale omrzelo, vždy je zde možnost dřevěné obklady obrousit a opatřit ochranným nátěrem v barvě podle svých preferencí.


 

Doporučujeme: Transparentní olej BIOFA na ochranu před vlivem počasí, který postupem času nepraská, neodlupuje se a skládá se pouze z čistě přírodních surovin.

 


Speciální typy venkovních fasádních obkladů

 

Venkovní fasádní obklady zdaleka nejsou jen jedny. Máte na výběr z několika možností, kdy záleží na vašich preferencích co do vzhledu i způsobu údržby dřevěné fasády.

Dřevěné obkladové palubky RHOMBUS

 

Jedná se o čtyřstranně a do hladka hoblovaná prkna typická šikmými stranami. Fasádní palubky RHOMBUS jsou velmi oblíbené pro jakoukoli pokládku v exteriéru. Vytvoříte z nich nejen parádní dřevěnou fasádu, ale také altán nebo plot. Hranolky tohoto typu doporučujeme zejména ty ze sibiřského modřínu. U nich budete mít jistotu, že vám vydrží opravdu ale opravdu dlouho ve výborném stavu.

Dřevěná fasáda Thermowood

 

Stále oblíbenější varianta dřevěné fasády. Díky ošetření dřeva teplem, párou a zdravotně nezávadnými a ekologicky šetrnými impregnačními látkami, jsou obkladové palubky ještě více odolnější a stabilnější. Navíc je není potřeba během let natírat ochranným lakem a získáte tak krásnou bezúdržbovou fasádu. Fasádní obklady vypadají stále stejně dobře, nekroutí se ani nerozestupují. Není tedy divu, že si rychle získaly své místo mezi zájemci o dřevěnou chaloupku. Více jsme se o Thermowood rozepsali v článku o terasových prknech a dlaždicích.

Srubové obkladové palubky klasické a impregnované

 

Líbí se vám oblé tvary? Pak se směle pusťte do srubových palubek. Vybírat můžete ze dvou základních typů: klasické a impregnované.

▶ Klasické srubové palubky ze severské borovice se skvěle hodí na stavbu, zahradní domky, chaty i kůlny. Aby si ale udržely svůj krásný vzhled a odolnost, je potřeba je pravidelně ošetřovat ochranným nátěrem.

▶ Oproti tomu impregnované srubové palubky vám ušetří práci – jsou bezúdržbové. Můžete je začít hned pokládat a nechat je, tak jak jsou, několik let bez ošetření. Jedná se rovněž o levnější variantu oproti Thermowood, ale přitom o nic méně kvalitnější. A kdyby se vám jejich barva po letech náhodou omrzela, můžete dřevěné fasádní obklady kdykoliv natřít impregnací ve vaší oblíbené barvě.

Dřevěné fasádní obklady vidíme rádi, připomíná nám to domy v severských zemích, které umí krásně splynout s přírodou. Ovšem nemusíte zůstat jen u exteriéru, uvnitř domu totiž obkladové palubky vypadají také velmi dobře. A o to více si budete moci užívat úžasnou vůni dřeva a usínat při ní.

Dřevěná fasáda – inspirace a kde ji hledat

 

A aby to celé nebylo tak abstraktní, rovnou vám dáme inspiraci, jak může vaše nová dřevěná fasáda vypadat. Pro ještě více inspirace zajděte na sociální sítě (FacebookInstagram), Google či odebírejte tematické katalogy. 

zdroj: https://architecturebeast.com/wooden-facade/

zdroj:https://www.archdaily.com/catalog/us/products/13525/thermowood-facades-lunawood


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5.0/5 (počet hlasů: 8)

5 důvodů, proč postavit terasu z WPC prken

Vloženo: 7. 4. 2021

WPC prkna kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Tento inovativní materiál je ideální pro venkovní použití. Terasa z WPC je k nerozeznání od dřevěných a chůze naboso po nich se téměř neliší od chůze po dřevě. Při doteku jsou hladké a na slunci se tolik nepřehřívají. Navíc mají několik výhod, o kterých se dočtete v našem článku. 

Číst více

Udírna svépomocí: Jednoduchý návod na stavbu

Vloženo: 7. 4. 2021

Postavte si svoji dřevěnou udírnu svépomocí a vykouzlete jedinečnou atmosféru s vůní uzených dobrot. Kdo by neznal klíčovou scénu z filmu Slavnosti sněženek, kde se udí - kouř vinoucí se z udírny a klobásky, na které se sbíhají sliny. Ano, i takto může vypadat udírna postavena s minimem materiálů: pár desek, topeniště, kouřovod a strop z kabátu. Uzení potravin je tradiční úprava potravin známá po staletí. Pokud vás lákají tradice a táhne vás to zpět ke kořenům, máme pro vás jednoduchý návod, jak postavit udírnu.
 

Číst více

Inspirace pro vaši novou saunu: Co se podařilo našim zákazníkům svépomocí?

Vloženo: 7. 4. 2021

Jste pravidelným návštěvníkem sauny? Saunování je skvělý způsob, jak zregenerovat unavené tělo a dopřát mysli dokonalou relaxaci v tichu, teple a pohodlí. Sauna se, podobně jako ve Finsku, stává doplňkem v domácnosti. Pokud i vy uvažujete, že byste si ji domů pořídili, tento článek vás jistě inspiruje a motivuje. Skutečné fotky našich zákazníků vám dodají odvahu začít s realizací.

Číst více