Stavba schodiště: Na co si dát pozor?

Vloženo: 27. 6. 2019

Rozhodli jste se pustit se do stavby schodiště na vlastní pěst? Pak se vám jistě budou hodit rady, na co nezapomenout a jak postupovat. Přečtěte si, co kde změřit a na co myslet ještě předtím, než se do stavby schodiště vůbec pustíte.

Co si dobře promyslet? 

Než se pustíte do samotné výstavby, je nutné, dobře si vše promyslet. Sepsali jsme pro vás seznam věcí, na které je potřeba myslet. 

 
  1. Jak má být schod vysoký? Obecná doporučená výška schodu je 16 cm. Vyhovuje jak zdravému dospělému člověku, tak dětem a starším lidem.

  2. Šířka stupňů: Ta bývá nejčastěji okolo 30 cm. 

  3. Jaký materiál zvolíte? Tady se nabízí opravdu mnoho možností: vyztužený pórobeton, sklo, kámen, kov, keramika, nebo pro dřevěné schodiště spárovky nebo schodové nášlapy

  4. Šířka schodiště: Ta závisí na počtu ramen, ale k tomu se ještě dostaneme.

  5. Šířka schodišťového ramene: Nejvhodnější je 100 cm. 

  6. Sklon schodiště: Nejčastěji bývá sklon 25° nebo 30°. 

  7. Jaký typ schodiště chcete? Stejně jako u materiálu tu máme více možností: dvouramenné, jednoramenné, lomené, zavěšené...

Obrázek 1: Výška a šířka stupně schodiště

 

Výpočet krok za krokem

Nejdříve si zvolte výšku stupně, poté změřte výšku jednoho podlaží (spočítejte počet stupňů, které jsou potřeba k překonání jednoho patra) – svislá vzdálenost mezi horní a spodní podlahou.

Výšku podlaží vydělte výškou stupně a tím získáte počet stupňů (vždy ho zaokrouhlete na sudé číslo).

Nyní přichází na řadu výpočet reálné výšky stupně: vydělte výšku podlaží počtem stupňů.

Pro výpočet šířky schodů použijte tento vzorec: 2v + š = 63 (cm), ve kterém: v - výška stupně (cm), š - šířka stupně (cm), 63 - je průměrná délka lidského kroku. 

 

Nejste si jistí? Poraďte se s odborníky

Dvakrát měř, jednou řež. Právě tady toto pravidlo platí více, než kde jinde. To poslední co byste totiž chtěli, je nařezat špatně všechno dřevo a zjistit to až poté. Proto, pokud si nejste zcela jistí v kramflecích, požádejte o radu někoho zkušenějšího, ať už je to třeba soused nebo specializovaný pracovník. Při stavbě schodiště vám rádi poradíme i my.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4.6/5 (počet hlasů: 101)

5 důvodů proč volit obložení stěn ze dřeva

Vloženo: 27. 6. 2019

Plánujete se přestěhovat nebo přemýšlíte o rekonstrukci? Napadlo vás, jak byste mohli ozvláštnit stěny vašeho domova? V tomto článku se dočtete, proč byste měli zvážit obložení stěn ze dřeva.
Číst více

Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo

Vloženo: 27. 6. 2019

Dřevo je organický materiál a s přibývajícími léty může ztratit svoji původní barvu a vzhled. Jak dokonale vyčistit staré a zašedlé dřevo? Čtěte v článku.
Číst více

Horké koupele a sauny: Jsou prospěšné pro vaše srdce?

Vloženo: 27. 6. 2019

Časté saunování nebo koupání v horké vodě může pomoci se snížením rizika srdečních problémů. Jaké další benefity může mít pro vaše zdraví pobyt v horku?
Číst více